Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843

Dureri de sani...

De vreo 2-3 luni observ ca incepand cu perioada ovulatiei sanii mei devin f tensionati si ma dor destul de tare...simt un disconfort continuu,si asta tine pana apare menstruatia,deci vreo 2 sapt.Pana acum nu aveam astfel de probleme,ma dureau cam cu 2-3 zile ianainte de CM insa acum ma pune pe ganduri.La palpat nu simt noduli,ci doar glanda mamara f tare si dureroasa(sper ca am palpat corect).Ma gandesc sa merg la doctor saptamana aceasta si ma gandeam sa merg sa fac direct o ecografie la ambii sani.Stiu ca mamografia nu este indicata la varsta mea(26 de ani).Sotul meu zice ca imi fac griji degeaba insa eu doar cand eram gravi aveam dureri de sani atat de mari,pe burta nici nu poate fi vorba sa dorm.Acum nu sunt gravi si nici nu intentionez sa raman,nu urmez niciun tratament hormonal,pilule contraceptive nu iau,deci nu stiu ce ar putea fi.Totusi sunt vreo 2 sapt nu 2-3 zile cum cred ca ar fi normal ca sanii sa doara inainte de menstruatie,iar la mine incep odata cu ovulatia. A mai patit cineva asa?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Cristina, m-am confruntat cu durerile astea acum vreo cateva luni. Avand in vedere antecedentele familiei am dat fuga direct la oncologie. Dupa toate cele, emotii, investigatii, spaime , etc, mi-a spus ca este hormonala problema. La mine apareau durerile intre ovulatie si menstruatie.
    Mie atunci mi s-a recomandat sa imi fac echografia la medsana sau medlife. Eram la limita dintre echo si mamografie. Si mi-a recomandat echo
    Nu te ingrijora dar un control e indicat.
    Bafta!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cristina, si eu am avut problema asta multi ani la rand... exact asa cum o descrii si tu. Si eu am facut control si ecografie si s-a dovedit a fi ceva hormonal. Nu am urmat niciun fel de tratament... dupa ce am nascut au disparut cu totul durerile.
    Eu imi pun insa alt semn de intrebare... Stii ca eu inainte de a o avea pe Irini, am mai avut 2 sarcini pierdute. Toate cele 3 sarcini le-am dobandit in perioada aceea in care sanii ma dureau foarte tare. Dupa ce am nascut, prima menstruatie mi-a venit in ianuarie 2011 si tot de atunci si incerc sa raman gravida... dar nu s-a mai intamplat nimic. Asa ca acum in mintea mea si-a facut loc ideea cum ca acum am vreun dezechilibru hormonal.
    Peste juma de ora primesc rezultatele de la analizele hormonale si o sa vad daca am sau nu dreptate.

Si acum, ca sa revin la problema ta... eu zic ca nu e rau sa iti faci un control, pentru a sta linistita. Parerea mea insa este ca nu ai nimic ingrijorator.

Te pup cu drag!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si eu am probleme dar am tot amanat sa merg,imi e frica sa aflu ca am ceva rau.Simt ca niste intepaturi prin ei,uneori ma doare sub brat,mai mult la sanul stang,uneori si la cel drept.Acum de o saptamana nu am mai simtit,faza e ca ma durea mereu,nu doar inainte de cm sau in timpul acestuia.Nu era o durere puternica ci doar ceva usor dar enervant totusi.

Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Multumesc fetelor pt raspunsuri! Tocmai m-am programat la Medlife pt echo,abia vineri seara am gasit un loc saptamana aceasta.Si eu sper sa nu fie nimic grav....oricum de fiecare data(cel putin de cand o am pe Angi) imi trebuie un imbold care sa ma trimita la doctor ca altfel uit de mine si ma concentrez doar pe copil.Si e cazul sa mai imi fac si niste analize,un control la ginecolog...
    Ioana,asa cum spui si tu,durerile sunt intre ovulatie si menstruatie si tin destul de mult.
    Anna,si eu sper sa fie ceva hormonal ca nu vreau sa ma gandesc la altceva gen noduli sau chisturi ori doamne fereste probleme mai grave. Sper sa ma lamureasca doctora de la echo vineri ce este si apoi merg si la gine si eventual la un endocrinolog.Am zis sa merg intai la echo ca atunci cand merg la gine sa merg direct cu echografia.
    Sper ca rezultatul analizelor tale sa fie bun si sa ne dai curand vestea cea mare, un fratior sau o surioara pt Irini. Apropos,e superba printesa ta!

Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Si eu am probleme dar am tot amanat sa merg,imi e frica sa aflu ca am ceva rau.Simt ca niste intepaturi prin ei,uneori ma doare sub brat,mai mult la sanul stang,uneori si la cel drept.Acum de o saptamana nu am mai simtit,faza e ca ma durea mereu,nu doar inainte de cm sau in timpul acestuia.Nu era o durere puternica ci doar ceva usor dar enervant totusi.
    Maria, pai ar trebui sa mergi si tu la dr,sa-ti faci curaj...Si eu am teama asta inainte de a merge la dr sa nu aflu ceva rau,dar acum ma gandesc doar la Angi...trebuie sa fiu SANATOASA ca sa o pot creste. Plus ca imi este greu ca nu am cu cine sa o las si de aceea am evitat sa merg la dr pt mine...Acum s-a nimerit ca am pt ea programare la alergolog vineri seara(am pus seara ca sa fie si tati cu noi) dupa care mergem pt mine la echo si sta cu tati in clinica la spatiul de joaca.Acum ma gandesc ca trebuie sa ne facem timp si pt noi si sanatatea noastra,pt ca de noi depind copilasii nostri si trebuie sa fim sanatoase pt ei.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Asa este,stiu ca ai dreptate...o sa merg intai la un ginecolog sa imi fac papanicolau si un control dar trebuie intai sa ma epilez(vineri am programare la epilat).Si dupa o sa vad ce o sa mai fac.Sper ca pana vineri sa ia si sotul banii ca ai mei intra tocmai pe 10februarie.Zicea mami k vrea si ea sa mearga la ginecolog,poate cu ea imi fac curaj.Eu ma gand ca am si dureri la sani pt ca am luat multeeee picioare de la Antonia,acum mai nou ma loveste cu cotul cand o tin in brate si vrea jos imi baga cotul in san si il are tare ascutit.Inainte cand o schimbam dadea din picioare si ma lovea direct in sani.

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Sa dea Domnul sa fie doar hormonal
    Ana, cauta-ti tiroida. Eu cand am aflat de chestia asta, m-am investigat la sange. Evident mi-au iesit analiozele de tiroida nu tocmai bune.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu nu am probleme cu sanii, in schimb din cand in cand, am dureri in zona bazinului, ovare plus spate, care tin si cate o noapte intreaga, ca si cum mi-ar veni menstruatia, chiar uneori asemanatoare cu cele de la nastere, dar foarte slabe spre deosebire de acelea, dar cam la fel.

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Cristina, ai fost la echo? Erai in perioada buna pentru echo? Adica imediat dupa cm? Ce ti-a spus?

Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Ioana, aveam programare vineri seara la Medlife Titan,numai ca din cauza vremii nu am mai ajuns.Voi reprograma. Chiar nu stiam ca trebuie o anumita perioada pt echo, nici nu am intrebat cand am sunat pt programare...atunci astept cm care trebuie sa apara in prima sapt din feb si apoi voi merge.Voi suna maine sa reprogramez.Pupic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari