Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237

Durere in timpul exciziei unei alunite?

Am fost informata ca excizia unei alunite ( indepartatea ei chirurgicala) s[B]e face sub anestezie locala cu xilina. A trecut cineva prin asa ceva? Doare interventia in sine sub anestezia aia? Si daca da, e suportabil?

Floricica Nou Venita rusu elena geanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    188
    mi-am scos si eu o alunita anul trecut de pe spate.ce sa zic ma durut un pic injectia cu xilina un pic apoi nu am mai simtit nimik.am avut 4 fire pe care le-am scos a 7 zi .sa stii ca a fost ok si la incizie si dupa nu ma durut

Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Ma astept sa doara injectia, dar sa nu doara interventia. Mersi de raspuns.

Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Elena a avut dreptate. Anestezia se face cu un ac mic si pisca nesemnificativ. Nu doare absolut deloc in timpul interventiei. Am fost la dr. Dan Cristian . Foarte bine si cu acuratete a lucrat.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Se poate intampla ca dupa ce e excizata o alunita, sa reapara? Asta ar insemna ceva, cum ar fi ca e periculoasa?
    Vili, daca nu sunt indiscreta, imi poti spune cat a costat? (sau pe PM daca doresti). Include si analiza alunitei?
    Perioada post-excizie ce presupune? Pansament, tratament special al zonei... si pentru cat timp? Multumesc.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    roxie, daca este excizata corect nu ar trebui sa reapara. excizia corecta presupune margini de siguranta, adica scos mai mult decat simpla alunita. dar partea asta cu margini de siguranta nu se practica de rutina, doar in cazul alunitelor potential nocive, adica alea negre, sau cele cu suprafata neregulata, sau cele care si-au schimbat culoarea sau forma, sau a alunitelor simple dar care au fost traumatizate ( rupte cel mai frecvent )

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Multumesc frumos. Alea maro-rosiatice si mai tuguiate nu se considera cu potential nociv?

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Roxie, doar un dermatolog iti poate spune asta, mergi si fa o dermatoscopie. Daca iti da unda verde sa le scoti, atunci o poti face.

Poti merge la doamna Dr. Mihaela Leventer,la clinica Dermastyle. Este f buna,costurile sunt destul de mari, cam 200 RON o consultatie. Important e sa gasesti clinica sau spital care sa aiba acel aparat ce mareste alunita de pana la 100 ori si se poate vedea atât rețeaua pigmentară a alunițelor cât și caracteristicile structurale care nu pot fi observate cu ochiul liber.

Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Interventia a fost 680 de lei ( da,a intrat si biopsia in banii astia). Post excizie...in ziua respectiva fara dus, mie mi-a pus fire resorbabile si niste pansamente ciudate, transparente, peste care a pus un pansament normal.
    Nu stiu daca poate sa apara o alunita in locul in care una a fost excizata.
    Peste 2 saptamani vine rezultatul biopsiei. Daca nu au fost celule maligne acolo, totul e ok. daca descopera semne de malignitate, am inteles ca urmeaza alte interventii.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Villi, ma bucur ca ai trecut cu bine peste aceasta interventie.........sa fii optimista ca rezultatul va fi unul bun......te asteptam cu vesti bune.Multa sanatate!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Villi, multa sanatate!
    Sa dea Dumnezeu sa primesti vesti bune!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari