Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Durere groaznica de umar

fetelor,ajutati-ma si pe mine. am ridicat ieri ceva mai greu si de atunci ma doare groaznic umarul .in asa hal ca nu pot sa dorm,nu imi gasesc nicio pozitie reconfortanta. aseara la urgente,mi-a dat mydocalm si movalis,dar nu ma ajuta deloc. am uns locul cu gheara dracului,si tot asa. ce sa mai fac???????please....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Buna, eu am avut asa ceva asta vara, m-a tinut cateva saptamani si nu puteam misca absolut deloc mana din umar, stateam cu ea lipita de corp si atat. Mi-a trecut cu cateva alifii, nu stiu sa iti spun care din ele exact m-a ajutat cel mai mult. Una din ele era diclofenac gel alta fastum gel. Celelalte nu mi le amintesc, dar sigur una din astea doua sau amandoua m-au ajutat. Sanatate.

mada_lyna
    Guest
    mersi frumos. mai astept si alte sugetstii.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si eu am patit asa cand l-am tot urcat cate 4 etaje pe baiat in brate. Doar ca pe mine ma durea undeva in torace.Mi-au zis ca ar fi o intindere musculara puternica si mi-au dat antiinflamatoare (ketonal) si m-au sfatuit sa ma leg foarte strans de jur imprejurul toracelui pt ca muschii, oasele, sa stea fixate (eu si tuseam in perioada aia deci imagineaza-ti ca la fiecare zdruncinare inebuneam de durere, nici cu masina nu mai puteam merge fiindca la fiecare hop inlemneam).De cand m-am legat strans de tot mi-a trecut durerea in vreo 2 zile. Doar ca la umar nu stiu cum ai putea sa te legi, daca ai gasi vreo modalitate ar fi bine..Sanatate!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Crema "Puterea ursului " este foarte buna , sotul meu o foloseste de fiecare data cand il doare spatele , bratele (de la ridicat) picioarele .
    COMPOZITIE:
    - Extract de hamei
    - Extract de castane
    - Extract de musetel
    - Frunza de vita de vie
    - Extract de valeriana
    - Extract de coada soricelului
    - Extract de vasc
    - Extract de fenicul

ACTIUNI:
    - ajuta la combaterea durerilor reumatismale
    - tonifica si reface filmul hidroliptic al pielii
    - antiseptic si antiinflamator cu o actiune puternic cicatrizanta
    - ajuta in cazul tulburarilor circulatorii periferice (picioare grele si reci, varice)
    - antispastic muscular
    - ajuta in tratarea eczemelor, arsurilor, contuziilor
    - trateaza cu success durerile provocate de sciatica
    - detoxifiant, folosit cu success in combaterea celulitei sub forma de masaj

INDICATII:
    - cicatrici
    - contuzii
    - crapaturi
    - degeraturi
    - eczeme
    - eczema atopica
    - coxartroza
    - poliartrita reumatoida
    - reumatism abarticular
    - reumatism cardio-articular
    - reumatism degenerativ
    - artroze
    - spondilita anchilozanta
    - spondiloza cervicala
    - celulita
    - regenerarea cartilajelor
    - dureri articulare
    - artralgii
    - excrescente osoase
    - tulburari circulatorii - circulatie proasta
    - mobilitate articulara
    - osteofitoze - ciocuri la coloana

MOD DE ADMINISTRARE:
    - se aplica in locuri dureroase si se maseaza usor pana cand gelul intra complet in piele
    - prezinta toleranta locala foarte buna si permite utilizarea chiar de catre persoane cu pielea foarte sensibila.

Datorita proprietatilor excelente a extractelor din plante, acest gel asigura o penetrare transcutanata a substantei active, fara aparitia de efecte adverse .

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Mydocalmul este bun insa trebuie luat 10 zile...Eu am hernie intraspongioasa si este suficienta o miscare gresita sa raman intepenita o saptamana. Mi-a fost recomandat Mydocalm si Aflamil. Iau 10 zile si intr-adevar imi cedeaza durerea.Bine ar fi sa faci si o radiografie sa nu iti fi dislocat umarul .

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Cel mai bun este EQVAGEL, este intr-adevar pentru cabaline, se gaseste la farmacia veterinara, dar este foarte concentrat si chiar daca o sa simti ca ti-a inghetat zona respectiva, durerile te lasa destul de repede. Gelul asta a fost probat si de sotiorul meu, de mai multe ori, si de matusa lui, care a suferit un accident si a avut dureri groaznice de picioare. Si chiar si eu m-am dat o data, doar in joaca, desi ma durea spatele nitel, dar la mine era de la o raceala usoara, eram curioasa cum se simte si chiar merge!!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    fetelor,ajutati-ma si pe mine. am ridicat ieri ceva mai greu si de atunci ma doare groaznic umarul .in asa hal ca nu pot sa dorm,nu imi gasesc nicio pozitie reconfortanta. aseara la urgente,mi-a dat mydocalm si movalis,dar nu ma ajuta deloc. am uns locul cu gheara dracului,si tot asa. ce sa mai fac???????please....
    Madalina, daca aveti in Constanta o farmacie care comercializeaza remedii homeopate, du-te si cumpara un tub de Rhus Toxicodendron, CH 30 sau CH 200. Daca este tub cu granule mici te costa in jur de 2,5 ron. Trebuie sa iei cinci granule la distanta de jumatate d eora de mese. (deci pui cinci granule in capac - nu le atingi cu mana si le pui sub limba, la jumatate de ora dupa ce ai mancat, baut sau fumat; apoi astepti jumatate de ora pana la masa urmatoare!).

Daca gasesti granule facute de Boiron (astea se gasesc de obicei la Farmaciile Help Net, ei aduc produse Boiron), tubul costa in jur de 6 lei si tu iei numai 2 granule.

Efecte adverse nu sunt, deci ...se merita garantat sa incerci.

Indiferent de care gasesti, iei o doza azi si una maine (vorba vine! - iei doua zile la rand) si sigur va fi mai bine. Am incercat pe mine si a mers nesperat de bine.

Sanatate multa, Madalina!

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Dar oare nu e prea puternic si poate cauza ceva rau mai ales daca suferi de alte afectiuni???
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Cel mai bun este EQVAGEL, este intr-adevar pentru cabaline, se gaseste la farmacia veterinara, dar este foarte concentrat si chiar daca o sa simti ca ti-a inghetat zona respectiva, durerile te lasa destul de repede. Gelul asta a fost probat si de sotiorul meu, de mai multe ori, si de matusa lui, care a suferit un accident si a avut dureri groaznice de picioare. Si chiar si eu m-am dat o data, doar in joaca, desi ma durea spatele nitel, dar la mine era de la o raceala usoara, eram curioasa cum se simte si chiar merge!!

mada_lyna
    Guest
    fetelor,mutlumesc frumos. s-a rez aproape in totalitate. cu mydocalm si movalis injectabil.duminica s-a simtit efectul.va pup

Floricica Nou Venita mihaienache's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2014
    Postari in forum
    1

Problema umar.

Am 22 ani si am o problema la umarul stg. Mai exact la un antrenament la sala, in urma cu 9 luni, mi-am luxat umarul stg–am ajuns la Floreasca si mi-au pus umarul la loc cu anestezie. Crezand ca nu e nimic foarte grav,dupa 1 luna m-am reapucat de sala si cand am facut o fluturare mi-a sarit umarul din nou. Am facut un rmn iar concluziile sunt: leziune a labrumului glenoidian de cca 3,5 cm pe versantul anterior, minim epansament lichidian intraarticular umar drept. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan si mi-a recomandat artroscopie cu refacerea labrumului cu 2-3 ancore speciale.
    Intrebarile mele sunt:
    Chiar trebuie sa fac artroscopie in conditiile in care de ceva timp nu ma mai doare umarul.
    Din ce cauza mi-a sarit umarul? Daca stau linistit 1-2-3 luni nu va vindec de la sine??

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari