Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nikki's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148

Dieta de slabit dupa sarcina

Buna seara,am un bebe de 5 luni jumate il alaptez la san si vreau sa stiu daca pot tine o dieta de slabit..a mai tinut cineva in timpul alaptarii?afecteaza lactatia?

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    acum depinde de care dieta tii,ca eu am tinut dar nu a dat rezultate pt ca mancam cam de toate dar putin........adica putin din toate.....dar imi era frica sa nu scada lapticul........deci eu mam hotarat sa nu mai tin..........ca e mai bine ....si voi avea tooooooooot timpul sa slabesc atat daca nu esti nevoita .........sa nu fii bolnava si sa ai nevoie neaparat sa slabesti........

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Dieta nu prea poti tine decat sa mananci cat mai sanatos posibil fara fast food, sucuri decat naturale facute in casa, fara prajeala, ulei si poti incepe sa faci putina miscare.Cam atat poti face momentan.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Eu sunt una din mamicile care a tinut o dieta alaptand......am inceput cand puiul meu avea nici 3 luni si am slabit 15kg......am alaptat pana la 1 an jumate cand s-a intarcat singur baietelul.......a fost alalptat exclusiv pana la 6 luni jumate cand am inceput diversificarea........dieta folosita de mine se cheama Michel Montigniac.......si o tin mai multe mamici de pe forum asa ca o sa iti pun linkul catre topicul respectiv.........https://www.copilul.ro/forum/cafenea...eia-34565.html........

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cu slabitul in timpul alaptarii e cam asa... nu e bine sa slabesti prea mult deodata... adica peste 0.5-1kg pe saptamana, pentru ca grasimile care se ard contin si toxine si alea trec in lapte.
    Un deficit caloric foarte mare (deci daca faci foame) poate duce si la scaderea secretiei lactate, dar tinand cont ca probabil ai depozite de grasime, ca din aia vrei sa slabesti, atunci ar trebui sa fie de unde sa se faca lapte.
    Recomandarea este sa mananci sanatos, pentru ca laptele este influentat direct de ceea ce consumi, deci fara pastile de slabit, sau te miri ce alte chestii minune. Sa scazi caloriile pe care le consumi zilnic, dar nu cu mult, cu 250 ar fi suficient si sa faci ceva miscare, macar o plimbare de 30 de minute de 4-5 ori pe saptamana... si in rest rabdare... ca se duc incet incet kilogramele.
    Alaptatul in sine arde 500-700 cal pe zi... deci oricum practic poti manca f mult in timp ce alaptezi. Daca ai manca tot cat mancai inainte de sarcina si sa ai acelasi nivel de activitate fizica ca atunci cand iti mentineai greutatea ar trebui sa dai jos cam 0.5 kg pe saptamana fara sa faci nimic suplimentar.
    Succes!

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Buna!! Eu consider ca poti sa faci o dieta usoara si macar putina miscare.Poti manca fructe,legume,carne de pui sau de vita pe gratar.Acestea sunt ok din punctul meu de vedere.Este o dieta numita 3-3-3.3 zile fructe,3 zile legume,3 zile carne. Cunosc persoane care au slabit din ea,nu mult deodata,dar slabesti in timp

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    O dieta in cazul alaptarii nu e foarte indicata. Doar ca poti avea mese regulate fara grasimi , mai multe fructe si legume , peste , miscare si cred k poti slabi frumos si sanatos fara sa te imbolnavesti sau sa ai probleme cu lapticul :).

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu am tinut regimul lui Michel Montignac si cand alaptam primul copil si acum (inca mai alaptez). Acum m-am mobilizat eu mai greu sa incep regimul, dar acest regim este f. sanatos, echilibrat si iti asigura toti nutrientii necesari. Si ce e deosebit de alte regimuri, NU trebuie sa te infometezi!
    Mananci pe saturate, din toate alimentele, dar trebuie sa ai grija la felul in care le combini! Este de fapt un mod de viata sanatos.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    O sa pierzi laptele...eu nu prea am mai mancat si la 5luni l am pierdut.Si aveam lapte pt doi copii si ft gras:(.O sa slabesti de la alaptat.

Floricica Nou Venita Nikki's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148
    Va multumesc pentru sfaturi. O sa mai astept o perioada si ma apuc de gimnastica,am nascut prin cezariana si trebuie sa se refaca burtica..

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    imi pare foarte rau sa va aici mamici care inainte sa isi posteze propria parere nu citesc postarile anterioare..........gen doamna Maria care sustine ca iti vei pierde laptele......complet eronat!.........
    Daca ar fi avut bunavointa de a citi postarile anterioare ar fi vazut ca se poate si slabi si alapta in acelasi timp.......
    Niky daca doresti intradevar sa slabesti incearca pentru o perioada doa dieta precizata in postarea mea......iar ca activitate fizica iti pot spune doar ca in primele luni (am inceput in martie) nu puteam face mare lucru.......limbari luuuungi doar.......apoi in vara umpik de alergat..........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari