Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Dieta de ingrasare

Pt.multi o problema este cum sa dea cateva kg.jos pt.mine este o problema cum sa pun cateva kg...Mai tot timpul am fost o persoana slabuta,dupa nastere am avut si eu cateva kg.in plus si imi statea bine,dar de cand fata a inceput sa mearga am slabit si mai mult,acum 2 zile m-am pus pe cantar 40 kg la 1.67,asa ca m-am abitionat si am inceput o DIETA DE INGRASARE...
    Deci incepand cu 5-5-2011 am inceput asa dimineata 2 oua,o felie de unt si o cafea,la pranz am mancat o portie de mancare de cartofi cu carne de pui si carne de pui cu mujdei,la 5 am mancat o banana,la cina am mancat o portie de mamaliga cu branza ,smantana ,1 ou si peste,inainte de a adormi am mancat si o ciocolata cu alune...azi de dimineata un ou ,kaizer, o felie de unt si o cafea,la pranz am mancat o portie de mazare cu carne,iar acum beau un milk shake...
    Deci nu o sa mai sar nici o masa(le mai saream din cauza oboseli,pranzul) inainte de principalele mese nu o sa imi mai stric foamea cu prostioare,zilnic o sa mananc cel putin un fruct,pe fiecare zi o sa beau un pahar de lapte sau un milk shake si cate un pahar de suc in special de mere,facut in casa,peste o saptamana ma voi cantari sa vedem daca am pus vreun kg...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Denisa ma inscriu si eu in club, am 36 de kg la 153cm inaltime, la fel ca tine sunt slabta tare si m-am apucat si eu de una de alta.
    De 2 saptamani am inceput sa iau un complex de vitamine aduse din SUA.
    O sa intru si eu zilnic si spun ce si cat am mancat si o data pe saptamana sa ma cantaresc sa vad rezultatele. Macar asa ne inspiram si noi una de la alta foarte buna ideea topicului.

Ieri am mancat dimineata la prima ora o cana cu lapte si un corn cu ciocolata, apoi peste o ora si jumatate am mancat 2 sandwichuri cu margarina, muschi file si castraveti si am baut o cana de cafea. Pana la 1 cand am luat masa am mancat inca un corn cu ciocolata si o punga de covrigei sarati si am baut un pahar de Coca-Cola. La pranz am mancat o jumatate de pizza prosciuto e funghi si dupa-amiaza am mancat o felie de tort. Seara am mancat piure de cartofi cu 2 oua ochiuri si paine, iar inainte de culcare am baut o cana cu lapte.

Azi am mancat dimineata la fel ca ieri, apoi un sandwich mare cu piept de pui si maioneza, la pranz o sa mananc cartofi taranesti cu salata verde si paine, dupa-amiaza un corn cu ciocolata si seara cartofi prajiti cu salata de rosii si branza.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Denny, ce sa-ti spun? Ar fi suficient sa stai cu mine si sa mananci tot ce poftesc eu si rezultatul ar fi garantat. Din pacate, nu as garanta o dieta sanatoasa.
    Stiu cum e sa nu se lipeasca nimic de tine, dar numai din povestiri. Sunt oameni care nu poftesc niciodata la nimic (cum o fi posibil????) si foamea o resimt in mica masura. Si/sau sunt oameni care mananca cat vor fara sa se ingrase pt ca au arderi f. rapide.
    Eu zic sa pastrezi un stil de viata sanatos si sa incerci sa introduci fructe mai consistente (banane, struguri,pere), fructe confiate, lapte integral, cereale integrale,orez... Si sa le combini invers de cum e la Montignac.
    Iti doresc multa bafta!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Gabi, baga mai multa carne! Ciorbe, tocanite cu sos...
    Bafta!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc Raluca. Sa stii ca mananc insa nu se prinde de mine pentru ca am arderile puternice. Sper acum sa am ceva ajutor de la vitaminele acelea, poate poate imi ating telul

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Pana nu demult ( sunt vreo 4 ani...) puteam sa ma inscriu si eu in aceasta categorie! Aveam 1,65m si vreo 45-46 kg! Nu am fost niciodata o mare mancacioasa si nici pofticioasa peste masura. Pentru mine era suficienta o singura masa pe zi! Insa, sotul meu este mare amator de dulciuri, in special ciocolata iar inainte de culcare el manca vreo 2 ciocolate singurel...pana am inceput si eu sa " gust" !Asta a fost inceputul!:)) Am inceput sa mananc in fiecare seara cel putin 1-2 linguri de nutela, simpla, fara paine...apoi in timpul zilei o prajitura sau o ciocolata singura, pizza, shaorma...Asta pana ce apetitul meu s-a marit! Sa nu iti imaginezi ca traiesc cu fastfood-uri! NU! Mananc o pizza la 2 saptamani, la fel si shaorma... Insa manac extrem de variat si ff important este sa nu consumi alimente care iti produc purgatie ( la mine au acest efect cafeaua si laptele cu cereale). In acest fel m-am ingrasat treptat, in decurs de 2-3 ani pana am ajuns la 52 de kg, greutate pe care am reusit sa o pastrez constanta pana in momentul in care am ramas insarcinata!
    La sfarsitul sarcinii aveam cu 11,6 kg mai mult iar cand m-am intors acasa din maternitate am constatat ca am cu aproape 5 kg mai mult! Cred ca intr-o luna imi voi reveni la greutatea initiala deoarece mie imi plac mult salatele ( cu ton, cu somon fume si salata bulgareasca) . A, si un lucru ff important, niciodata nu am fost genul sportiv, nu am fost la sala niciodata ( spre rusinea mea) insa am reusit sa ma ingras fara sa fac celulita!

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Imi spunea cineva sa incerc bauturie sportive,care contin o portie mai mare de proteine cam 120 de calorii la 500 ml,un supliment bun ar fi Hard Fast de la Universal...am zis sa vad ce rezultate voi avea asa cu dieta care mi-am propus-o si eventual voi inceca si aceste bauturi pt.culturisti.Este importanta o dieta echilibrata, din care sa nu lipseasca carbohidratii, care se gasesc in cereale - orez, cartofi etc.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Iata ce dieta am gasit pe net...
    Retete probate si garantate 100% de ingrasat...in ajun
    Dimineata la prima ora : cartofi prajiti, cu 2 oua ochi, si sunculita cat cuprinde. In timpul mesei bea cat poti ciocolata calda.
    La 9 (la ceai) iar bea ceai cald cat poti de mult acompaniat de prajituri cu ciocolata, frisca si alte bunatati.
    La 12-13 la pranz, ciorba de vacuta, burta, perisoare neaparat cu smantana, felul 2 o fripturica buna de porculet cu o farfurie de cartofi prajiti(in ulei sau untura) si asezonati cu maioneza. La desert capsuni cu smantana si cu mult zahar.
    La 15-16 (five o'clook) ciocolata calda sau ceai cald cu prajituri cu crema.
    La cina 19-20 carnaciori cu cartofi prajiti (sau piure cu unt si lapte), mamaliga cu branza si smantana si merge si o supita(ca sa impinga carnaciorii). O berica, doua bine venite...
    la 21-22 inainte de a urca in pat ciocolata calda sau ceai indulcit cu zahar, o prajitura.
    Intre mese foarte recomandate chips-uri de cartofi, alune prajite, banane, si alte dulciuri ajutatoare.
    Succes sigur. Castigati 2 kg pe zi si la sfarsitul saptamanii veti fi cu minim 6 kg mai "suplu".

Nu stiu cat de SIGURA este aceasta dieta,dar poate o voi incerca si eu...

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Multa sanatate, Deny, si spor la ingrasat. Daca nu reusesti iti trimit eu de la mine, m-as lipsi cu drag de vreo 10 kile.
    Incearca totusi sa mananci sanatos, combinatiile nerecomandate de Montignac si alti nutritionisti nu sunt recomandate nici celor ce vor sa se ingrase, sunt nesanatoase, greu digerabile, chiar daunatoare. Prin urmare trebuie tinut cont de sanatate inainte de toate, nu are rost sa iti pui in pericol sanatatea mancand aiurea.
    Succes si pofta buna!

stefaniajohansson
    Guest
    fetele, sunt foarte de acord cu Mimo! eu nu as recomanda nimanui sa se ingrase mancand nesanatos!! e de ajuns sa mancati sanatos insa la fiecare masa sa mai adaugati inca ceva cand deja va simtiti satule. sa va obligati sa mancati acea inghititura in plus (vorba vine, nu doar o inghititura, ci 1/2 bucata de carne, sau 1 ou, sau 1 pahar de lapte integral, sau 1 mana de nuci, sau 2 linguri de ulei crud, sau 2-3 patratele cioco neagra samd in plus)sa aveti 5-6 mese/zi, la ore cat mai fixe.
    a va ingrasa pe cai nesanatoase va avea repercursiuni precum: boli cardiovasculare, disfunctii ale organelor-care vor fi inconjurate de grasimi, diabet samd. grasimea trebuie sa se depuna subcutanat, nu intre organe sau pe artere (mancarea junk are acest rezultat)

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Fetele nu voi respecta mota-mo aceasta reteta...ca idee ca stiu ce sa inlocuiesc si cu ce...
    O fata recenta spunea ca ea sa ingrasat mancand zilnic la MC Donalds,timp de 3 luni si a pus vreo 6 kg...asta nu inseamna ca este si sanatos,manac si eu fast-fooduri cand sunt la serviciu si uneori can mai ies in oras ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari