Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dieta Catalin Crisan

Cu ajutorul acestei diete, Catalin Crisan a reusit sa slabeasca 32 de kilograme in 10 saptamani si asta fara infometare. Dieta in sine dureaza 66 de zile impartie in 6 etape.

Recomandarile de baza pentru acesta dieta sunt respectarea celor 5 mese pe zi fara a se consuma nimic intre acele mese si nici a se sari peste o masa, consumarea a 3 litri de lichide pe zi insa nu in timpul meselor, cele 5 mese trebuie sa se incheie pana la ora 19:30 si bineinteles ca sunt interzise bauturile carbogazoase, mai putin apa minerala care este permisa impreuna cu sifonul, ceaiul si cafeaua.

Etapa I - 2 saptamani
    • carne - fara restrictie de cantitate, gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
    • mezeluri - fara restrictie de cantitate
    • 1 ou pe zi
    • branzeturi fermentate -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi
    • condimente : lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, mustar (moderat, fara zahar)
    Interzis: hrean, ceapa, usturoi, miere de albine, indulcitori artificiali: ciclamat, aspartam, zaharina
    Effort fizic - echivalent cu 5 km/zi: mers pe jos, 15 min. gimnastica/zi

Etapa II- 9 zile

Primele 3 zile:
    • Fructe-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500g/zi
    • Legume (zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude, sup, ciorbe-cu lamaie sau iaurt, ghiveci la cuptor)
    • Lactate proaspete - 400 g/zi
    • Fructe interzise: mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate, smochine, stafide, curmale,etc; nuci, alune, fistic, seminte
    • Legume, zarzavaturi interzise: sfecla rosie, cartofi, linte, porumb, fasole uscata, mazare, dovleac, masline
    Lactate permise : lapte , chefir, cas, lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci, branza de casa, Mozzarella si Ricotta.

Indicatii:
    • Supe : fara ulei, fara bors- cu lamaie
    • Legume gatite- nu crude , nu cu ulei
    • Fructe – consumate separat, nu ca desert ci ca gustari
    Urmatoarele 6 zile: Carne, mezeluri, oua (fara restrictie de cantitate)

Etapa III - 12 zile

Primele 3 zile: 2 oua/zi; 100g. branzeturi nefermentate sau 1 ou/zi; 200g. branzeturi nefermentate.
    Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei, fasole verde, conopida, broccoli, ciuperci, vinete, gulii, ceapa verde, usturoi verde, andive)
    Urmatoarele 3 zile: carne, mezeluri+ oua (fara restrictie de cantitate)
    Uratoarele 3 zile: fructe -crude, coapte, compot, sub forma de gustari -500 g/zi, legume (zarzavaturi) -fara restrictie de cantitate (crude, supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt, ghiveci la cuptor), lactate -500 g/zi
    Ultimele 3 zile: carne, mezeluri (+ 1 ou) - fara restrictie de cantitate

Etapa a IV-a - 13 zile

Primele 2 zile: fructe – 500 g/zi, legume (fara restrictie de cantitate), lactate -500 g/zi
    Urmatoarele 3 zile: carne slaba si mezeluri slabe. La o singura masa a zilei o salata verde, ardei verde si varza alba
    Urmatoarele 2 zile: fructe si legume
    Urmatoarea zi: actate proaspete-500 g/zi
    Urmatoarele 3 zile: carne slaba si mezeluri slabe

Etapa a V-a - 8 zile

Primele 2 zile: fructe si legume
    Urmatoarea zi: lactate proaspete
    Urmatoarele 3 zile: carne slaba si mezeluri + 1 ou/zi

Etapa VI-a - 10 zile

Primele 2 zile: fructe - 500 g/zi, legume, lactate proaspete -400 g/zi
    Ultimele 8 zile: alternativ: o zi –fructe, legume, salate si o zi –carne slaba (la o masa o salata)

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Merci Gabi pt dieta! Eu am mai cautat dieta lui si parca nu era data asa clar.
    Oricum, mi se pare imens 32 kg in 2 luni jumate.
    Esti o draguta pt ca, desi esti subtirica, te gandesti si la cei mai nefericiti!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cu mare drag Raluca. Sper sa iti fie de folos. Si mie mi se pare foarte mult 32 de kg in 10 saptamani sincer. Ma gandeam la dieta pe care a tinut-o Irina Reisler care a slabit 44 de kg intr-un an.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Sunt bune dietele......dar cred ca fiecare trebuie mai intai sa treaca pe la un dietolog si sa faca o serie de analize ca sa gaseasca impreuna dieta potrivita corpului, greutatii, modului de mancare in general.....dietele depind de mult mai multi factori decat ne imaginam noi.
    Parerea mea e sa nu facem diete dupa ureche.....ca asa a tinut cutare si a slabit miraculos.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Foarte corect, Flora, numai ca eu am fost la 3 nutritionisti/endocrinologi, nu unul si mare lucru nu mi-au facut.
    Daca primul macar s-a straduit sa ma intrebe ce alimente imi plac mai mult (din cele permise) si mai adauga din alea, scazand din altele, ultima (o mare doamna, profesor universitar la care am fost la particular si am platit pe masura) mi-a trantit in brate un tabel cu caloriile scos de pe net si mi-a zis cat sa nu depasesc,+miscare, apa etc(ce stim cu totii). Iar cand am intrebat-o daca nu stiu ce medicamente interactioneaza intre ele (eu iau tratament pt tiroida si luam si stimulare ovariana atunci) mi-a zis sa ma uit in prospect.
    In fine, oameni si oameni!
    Cu analizele stau bine, mai imi trebuie putina vointa si voi reusi!
    Principiile generale si mancatul sanatos il stim cu totii, mai greu e de aplicat. Mie imi trebuie un program si niste reguli clare (nu foarte stricte insa) si mi se pare ca regimul asta mi s-ar potrivi.
    Gabi, stii regimul Irinei Reisler? De curiozitate. Si 44 intr-un an e mult. Cam 30 ar fi ok, desi dietecienii zic 2 kg pe luna, deci 24 pe an.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Da Raluca, am scris chiar zilele trecute si despre asta Dieta Irina Reisler

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    In aprilie anul trecut depasisem 70 de kg in urma exceselor alimentare(in special dulciuri) si am hotarat sa slabesc.Nu am tinut o dieta propriu zisa,dar in primele luni am scos painea si dulciurile din alimentatie,am consumat multeeeee salate si carne fiarta in general.Nu m-am abtinut de la nimic in mod special,doar ca mancam ff putin cand imi era pofta,apoi "completam" cu salate,legume fierte,crude,peste,gratar,etc.Nu m-am infometat niciodata,dar nici n-am mai mancat in exces...Acum la aproape un an am 57 kg la 173cm si am slabit mai mult de 15 kg.In plus m-am obisnuit sa mananc oarecum corect,nu mai fac excese si ma simt mult mai bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari