Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Depresia ingreuneaza pierderea in greutate

Se pare ca incercarea de a pierde in greutate este mult mai dificila la persoanele care sufera de depresie care nu este tratata. De asemenea, cercetatorii americani au decoperite ca persoanele supraponderale prezinta un risc mult mai ridicat de a face depresie in comparatie cu persoanele cu o greutate normala.

Unul din factorii care sustin aceasta cercetare este ca femeile care sufera de depresie vor face mult mai putine exercitii fizice (sau chiar deloc).

Voi ce parere aveti? Credeti ca depresia ingreuneaza pierderea in greutate?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu cred ca da, dar nu la toata lumea. Depresia se manifesta fie cu pierderea poftei de mancare ceea ce va duce la slabire, ori cu pofta de mancare exagerata ce duce la ingrasare. In schimb pe partea cu exercitiile fizice, se manifesta doar ca n-ai chef sa faci nimic... devi sedentar.
    Si tocmai ca daca am face efort fizic la aer de mai multe ori pe zi, chiar si cate 10-15 minute, s-ar mai trata depresia...
    Aerul curat, soarele, miscarea produc endorfine in corp si ne fac sa ne simtim mai bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari