Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Cupa menstruala si absorbante din bumbac refolosibile

Sunt curioasa daca a folosit cineva.
    Pun si niste linkuri ca sa vedeti despre ce e vorba.
    Menstrual cup - Wikipedia, the free encyclopedia
    What are Reusable sanitary pads

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu am vrut sa folosesc cupa menstruala dar mi-a fost contraindicata de medicul ginecolog care mi-a spus ca sangele se aduna in cupa si reprezinta un mediu propice pentru multiplicarea bacteriilor... fiind deci daunator, la fel ca tampoanele interne.

Iar absorbantele din bumbac m-ar tenta... dar nu stiu cat de "performante" sunt. La bebe am folosit scutece din bumbac facute de mine si am fost multumita de ele... pana s-a facut mai maricica si cele pe care le aveam eu nu mai prea faceau fata... adica trebuiau inlocuite la 2-3 ore, si aveam probleme cu somnul din cauza asta.

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Deabia acum cateva sapt am au auzit si eu despre cupa menstruala...habar n-aveam ca exista asa ceva! Dar sincer nu as folosi....mi se pare neigienic si risc mai mare de infectie folosind aceasta cupa, deoarece din ce am citit eu nu se sterilizeaza, doar se clateste cu apa calda... Eu de ani buni, inca din liceu folosesc doar tampoane interne si nu am avut niciodata nicio problema, dar eu zic ca e altceva, pt ca tamponul il desfaci din folia lui, il introduci, il scoti si-l arunci, pe cand aceasta cupa...o tot speli!
    Iar Absorbante refolosibile nu cred, pt ca eu nu m-am impacat niciodata cu absorbantele, nu-mi placeau, iar la fluxul meu:)...mai mereu ma patam, mai ales cand stateam jos....

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Tampoanele interne favorizeaza infectiile vaginale si ranile pe colul uterin.
    Si eu am folosit si imi placeau tare mult, mai ales noaptea... tocmai pentru ca puteam sa dorm linistita in orice pozitie. Si cand am aflat de cupa menstruala am fost foarte incantata... cumva visam la un dispozitiv de genul asta, doar ca eu mi-l imaginasem putin altfel... adica sa fie un sistem ermetic care intra putin in vagin si colecteaza sangele intr-un recipient care sa stea ca un fel de absorbant.
    Cupele se pot steriliza, numai ca ei spun ca e sufiecient sa le sterilizezi o data pe luna.

Oricum... si aici poate o sa radeti... cel mai comod mi s-a parut dupa ce am nascut si puneam o tona de vata si tifon steril deasupra... Dar clar ca asa nu se poate iesi din casa :))

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Am auzit si eu ca tampoanele favorizeaza infectiile vaginale, dar de aproape 10 ani de cand le folosesc permanent nu am facut niciodata nicio infectie si nici rani pe col n-am avut, asa ca eu merg in continuare pe ele.
    Si cu aceasta cupa...eu zic ca n-o poti folosi mereu....de ex cand te duci la o baie publica( ex: la servici, in moll, etc) toaleta nu e in aceeasi incapere cu chiuveta...si-ti dai seama ca nu poti iesi cu cupa plina de sange la chiuveta unde mai sunt si alte femei, s-o speli si sa intri inapoi in wc sa ti-o pui sau sa o depozitezi in geanta....
    In plus de asta trebuie fixata foarte bine si chiar nu reusesc sa-mi dau seama...poate zic o prostie acum, dar na intreb si eu....daca cupa asta are o dimensiune unica, hai bine cum zice acolo 2 dimensiuni small si large, cum esti sigura ca se potriveste perfect in vaginul tau si nu aluneca de acolo la miscari mai bruste sau ca nu curge pe langa....eu una nu m-as risca sa plec de acasa cu ea...poate cand esti in casa merita sa incerci, dar totusi sa-ti mai pui si un absorbant...just in case!
    Cine vrea sa faca economie sa incerce si sa ne impartaseasca si noua!
    Si Anca sa stii ca si eu imi mai puneam cate un munte de vata dupa ce am nascut, ca atunci n-am folosit tampoane:), am asteptat pana am mers la control, dar clar ca nu poti iesi din casa asa...

Floricica Debutanta ramonikm's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2009
    Postari in forum
    655
    Eu sincer nu as da OB urile pt nimic in lume. Le folosesc de foarte multi ani fara probleme, nu le suport deloc pe cele lipite de chiloti...cand ti-e lumea mai draga iti curge pe langa si te faci de cacao. Cupa pare interesanta..dar absorbantele refolosibile....no way!!!

Floricica Debutanta obanceacristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2009
    Postari in forum
    687
    Si eu sunt pentru absorbantele OB, desi dr mea ginecolog mi-a zis ca pot provoca infectii, dar folosesc de f mult timp. Cand ies din casa pun OB, in rest folosesc Always.
    In ceea ce priveste cupa menstruala, nu cred ca as fi incantata. Mi se pare neigienica. Iar de absorbantele refolosibile, vorba ramonik-ai, NO WAY !!!

Floricica Nou Venita dindi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    16

Nu e bine

eu habar nu aveam de aceastà cupà nu stiam cà existà eu folosesc ob de cànd mà stiu si nu le-as da pentru nimic in lume si eu cred cà nu sunt asa igienice din moment ce trebuie sà le speli scuze fetelor cà ràspund si eu poate mà bag ca musca in lapte dar imi place la nebunie site-ul àsta din pàcate nu am timp sà intru asa de des

Floricica Avansata nnisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2010
    Postari in forum
    1.401
    numai cand am citit cuvantul "refolosibil" m-am incruntat putin ....cu toate ca exista absorbante refolosibile din bumbac organic...
    eu va recomand doar absorbante organice, tampoane organice...din bumbac %100 natural...cu unica folosire

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari