Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Vorbarie Cum v-a schimbat sosirea copilului ?

Eu inainte eram persoana retrasa, sfioasa, de multe ori eram batjocorita din cauza ca nu stiam sa fiu comunicativa, eram mereu complexata pentru ca proveneam dintr-o familie saraca, cu probleme deci nu am fost o persoana fericita, si nici nu stiam cum sa dau piept cu anumite situatii. Inca sunt foarte slaba de inima in anumite privinte si ma afecteaza cate o vorba aruncata la nervi. Insa de cand il am pe Maxiii m-am schimbat mult, stiu sa ma impun, spun ce ma deranjeaza, nu mai tac mai ales cand e vorba de copilul meu. Pentru ca numai eu stiu prin cate am trecut de cand am ramas insarcinata si nu mai permit nimanui sa ma trateze cu "dispret"..

Pe voi ca om cum v-a schimbat noul membru din viata voastra ?
    Pupici.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Andra,eu personal simt ca am devenit un om mai bun :) Nici eu nu tac atunci cand e vorba de copilul meu,de cand a aparut simt o imensa iubire,e un sentiment pe care nu l-am mai simtit niciodata.

sadia
    Guest
    Andra mama tu esti un copil cu copil.........imi esti draga ,ai vointa ,iti iubesti copilul,se vede clar.Vrei sa faci multe dar nu prea esti ajutata,din pacate
    E bine sa le faci pe toate,dar iti dau un sfat de baba:ia totul pe rand,fa-ti un plan pe lung timp,nu toate inghesuite.
    Sanatatea sa ai ,ca ai sa le fc tu......tu bucura-te acum de copil,apoi usor o sa le faci.
    Acu la on topic.....eu baba fiind,mi-a schimbat fffff mult copilul viata dar numai si numai in bine.
    M-a facut pur si simplu sa pretuiesc si sa iubesc viata,la justa valoare,ca acum am un motiv ffff intemeiat :PUIUL MEU.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Andra mama tu esti un copil cu copil.........imi esti draga ,ai vointa ,iti iubesti copilul,se vede clar.Vrei sa faci multe dar nu prea esti ajutata,din pacate
    Multumesc sadia, mi-ai facut ziua mai frumoasa. Asa e. Dar o sa tin cont de sfatul tau si o sa le iau pe rand. Si o sa ma organizez in asa fel sa curga de la sine toate la randul lor. Stiu ca pot sa ma descurc si fara ajutor. Pe Maxi sa-l am langa mine si pe tatii lui, pe ei ii iubesc si ii vreau mereu langa mine. Daca ii am pe ei sunt bogata, fericita si am puterea sa ma zbat pentru ca acum stiu ca nu mai sunt singura in lumea asta rea.

sadia
    Guest
    Si iti mai dau un sfat de baba..:cu lumea faci treaba dar si cu lumea desfaci.Tre sa ai totul intr- o balanta intre tine si drag tie(copilul) si ceilalti,legat de incredere si daruire.
    Sa ai grija mereu maaaaaaaare de tine!Nimei nu are daca daca nu ai tu........

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Si iti mai dau un sfat de baba..:cu lumea faci treaba dar si cu lumea desfaci.Tre sa ai totul intr- o balanta intre tine si drag tie(copilul) si ceilalti,legat de incredere si daruire.
    Sa ai grija mereu maaaaaaaare de tine!Nimei nu are daca daca nu ai tu........
    Asa e. O sa am grija de mine de acum, si pentru mine dar si pentru Maxi. Vreau sa fiu sanatoasa sa am grija de el, sa-l vad cum creste si sa ma bucur de el multi ani. Multumesc.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Cel mai important baietelul meu m-a invatat sa am rabdare,muuuulta rabdare,sufleteste sunt parca alt om ,inainte de sarcina eram o persoana destul de tare chiar daca ma afecta ceva eram destul de ambitioasa sa nu arat la nimeni(poate ca de fapt nici nu eram puternica doar vroiam sa par)dar in sarcina eram o plangacioasa acum nu mai plang dar sunt vizibil afectata cand se intampla ceva si am devenit paranoica,am impresia ca in fiecare moment se poate intampla ceva,imi imaginez tot felul de tampenii(am o imaginatie da pe dinafara)aaa,nu stiu ce legatura are cu venirea lui bebe dar am inceput sa strang tot felul de cutiute de la bomboane,de la margarina de la inghetata nu stiu la ce imi folosesc dar nu le pot arunca

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Am devenit muuuuuuuuult mi calma si rabdatoare!!!!!!!!!!!!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    vad ca la voi schimbarea a fost in bine.si la noi in mare parte...:) cand am nascut fata aveam 20 de ani,eram la facultate anul doi,deci va dati seama si copilul si scoala,am devenit mai agitata, mai tupeista decat eram,iar vorbele altora m-au facut mai *********.in schimb in familie am devenit mai calduroasa,dar certareata.am invatat de la altii sa imi pun familia pe primul loc,sa nu ascult rautatile altora care in trecut ma afectau,copilul meu e nu stiu cum al tau e nu stiu cum...intelegeti voi,nu?cam asa m-a schimbat bebe+responsabila,ceea ce inainte nu eram deloc.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    Cel mai important baietelul meu m-a invatat sa am rabdare,muuuulta rabdare,sufleteste sunt parca alt om ,inainte de sarcina eram o persoana destul de tare chiar daca ma afecta ceva eram destul de ambitioasa sa nu arat la nimeni(poate ca de fapt nici nu eram puternica doar vroiam sa par)dar in sarcina eram o plangacioasa acum nu mai plang dar sunt vizibil afectata cand se intampla ceva si am devenit paranoica,am impresia ca in fiecare moment se poate intampla ceva,imi imaginez tot felul de tampenii(am o imaginatie da pe dinafara)aaa,nu stiu ce legatura are cu venirea lui bebe dar am inceput sa strang tot felul de cutiute de la bomboane,de la margarina de la inghetata nu stiu la ce imi folosesc dar nu le pot arunca
    Sa stii ca si eu am dobandit "placerea" de a aduna, de a colectiona, nu adun chiar orice, da anumite chestii care ma gandesc ca imi pot fi folositoare le adun + ca adun tot ce tine de bebe, fxu asta il aveam dinainte sa raman insarcinata pentru ca eu nu am amintiri cu mine de cand eram mica decat cateva poze. Asa ca de la testul de sarcina pana la bratarile din maternintate, costumasul de botez, primul body cumparat de tata-so pe care scrie " Tata este cel mai tare! " si a fost prima hainuta care a avut-o pe el, tot ce am de la botez, pana si cartonasul de la maternitate pe care scrie cum il cheama, cate kg si toate cele. Bineinteles am si PRIMA POZA pe care vreau sa o inramez , si am de gand sa adun cam tot ce tine de el si reprezinta ceva important. Poate par nebuna, dar vreau sa aiba habar cand e mare de copilaria lui, nu ca mine.
    Cat despre treaba cu paranoia si eu o am, la fel si eu ma gandesc la tot felul de chestii, uneori imi trec imagini prin cap fara motiv, de exemplu daca merg la magazin si il las cu tataso, imi trece prin cap pentru o fractiune de secunda gandul ca s-a intamplat ceva rau, si cand intru in casa si il vad ca se joaca sau doarme ma linistesc. Poate e din prea multa dragostea teama asta de a nu patii absolut nimic rau. Sa nu mai zic ca eu si daca vad ca se mai loveste cu capul de patut sau de vanita cand ii fac baie ma alarmez, desi el nici nu plange. Da` eu il iubesc de mooooooor si nu suport gandul de a patii ceva vreodata sau sa sufere [mai ales din cauza mea].

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Sa stii ca si eu am dobandit "placerea" de a aduna, de a colectiona, nu adun chiar orice, da anumite chestii care ma gandesc ca imi pot fi folositoare le adun + ca adun tot ce tine de bebe, fxu asta il aveam dinainte sa raman insarcinata pentru ca eu nu am amintiri cu mine de cand eram mica decat cateva poze. Asa ca de la testul de sarcina pana la bratarile din maternintate, costumasul de botez, primul body cumparat de tata-so pe care scrie " Tata este cel mai tare! " si a fost prima hainuta care a avut-o pe el, tot ce am de la botez, pana si cartonasul de la maternitate pe care scrie cum il cheama, cate kg si toate cele. Bineinteles am si PRIMA POZA pe care vreau sa o inramez , si am de gand sa adun cam tot ce tine de el si reprezinta ceva important. Poate par nebuna, dar vreau sa aiba habar cand e mare de copilaria lui, nu ca mine.
    Cat despre treaba cu paranoia si eu o am, la fel si eu ma gandesc la tot felul de chestii, uneori imi trec imagini prin cap fara motiv, de exemplu daca merg la magazin si il las cu tataso, imi trece prin cap pentru o fractiune de secunda gandul ca s-a intamplat ceva rau, si cand intru in casa si il vad ca se joaca sau doarme ma linistesc. Poate e din prea multa dragostea teama asta de a nu patii absolut nimic rau. Sa nu mai zic ca eu si daca vad ca se mai loveste cu capul de patut sau de vanita cand ii fac baie ma alarmez, desi el nici nu plange. Da` eu il iubesc de mooooooor si nu suport gandul de a patii ceva vreodata sau sa sufere [mai ales din cauza mea].
    inseamna ca nu doar eu sunt ''fixista'' cu adunatul lucrurilor,exact ca si tine si eu am strans tot ce tine de bebe chiar si testul de sarcina, daca asta e normal sau nu habar nu am ,dar stiu ca pentru mine e important cat despre treaba cu paranoia sper sa fie doar o perioada pt ca nu as vrea sa ajung sa nu ma mai bucur de clipa gandindu-ma la ce s-ar putea intampla in fiecare moment,cred ca asta se intampla din iubirea si grija ce le-o purtam,ii iubesc enorm ei sunt viata mea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari