Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum se vindeca cicatricea dupa cezariana

In functie de abilitatile medicului dar si de organismul mamicii, dupa operatia de cezariana cicatricea se videnca in diferite moduri. Unele raman doar o dunga subtire rozalie, altele raman cicatrici cheloide - cicatricea ramana umflata, inrosita si proeminenta.

Am inteles ca ar exista un unguent cu silicon care ajuta la vindecarea "frumoasa" ca cicatricii dupa cezariana insa nu stiu daca se gaseste si pe la noi si unde anume.

Eu am ramas cu o cicatrice urata pentru ca dupa ce mi-au scos cele 3 fire din afara, operatia s-a desfacut in partea de mijloc (nu a prins dupa o saptamana) si pentru ca s-a intamplat asta, a ramas mai mare, cam de grosimea degetului mic.

Este foarte jos taietura deci nu se vede insa nu imi place ca arata asa urat si ma gandeam ca poate exista ceva remedii totusi.

La voi cum s-a vindecat cicatricea dupa cezariana?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si la mine este foarte jos....nu se vede de chilotei.....a ramas doar o dungulita rozalie......si a trecut 1 an si 9 luni decand am nascut.....nu ma doare, nu ma deranjeaza cu nimic ....

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    a poate ca la mine nu a ramas asa urata pt ca am avut fire care s-au topit...cele exterioare.....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu am avut 2 cezariene...ambele s-au vindecat frumos.
    Prima a fost cusuta cu ata normala..iar la a doua au fost fire care se resorb.
    ma bucur ca sunt asa.oricum este facuta jos nu se vede.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    In functie de abilitatile medicului dar si de organismul mamicii, dupa operatia de cezariana cicatricea se videnca in diferite moduri. Unele raman doar o dunga subtire rozalie, altele raman cicatrici cheloide - cicatricea ramana umflata, inrosita si proeminenta.

Am inteles ca ar exista un unguent cu silicon care ajuta la vindecarea "frumoasa" ca cicatricii dupa cezariana insa nu stiu daca se gaseste si pe la noi si unde anume.

Eu am ramas cu o cicatrice urata pentru ca dupa ce mi-au scos cele 3 fire din afara, operatia s-a desfacut in partea de mijloc (nu a prins dupa o saptamana) si pentru ca s-a intamplat asta, a ramas mai mare, cam de grosimea degetului mic.

Este foarte jos taietura deci nu se vede insa nu imi place ca arata asa urat si ma gandeam ca poate exista ceva remedii totusi.

Gabitza eu iti recomand "MADÉCASSOL crème",face minuni si pt o cicatrice mai veche.Se gaseste in Franta(eu am gasit-o si in Maroc) contine un extract de plante,dar si alte chestii pe care nu mi le mai amintesc.Dupa 3 ani cicatricea mea arata ca o linie fina,fff putin mai inchisa decat restul pielii..Mai ales de cand am slabit si nu mai am burta,se observa f greu.

ANDREEA_23
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    in functie de abilitatile medicului dar si de organismul mamicii, dupa operatia de cezariana cicatricea se videnca in diferite moduri. Unele raman doar o dunga subtire rozalie, altele raman cicatrici cheloide - cicatricea ramana umflata, inrosita si proeminenta.

buna la mine nu se vede f tare. E ok si nu am folosit nimic.si nici nu am avut fire de scos. Sper sa gasesti o solutie. Te pup.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.584
    gabita,eu tot cicatrice cheloida am.am 2 cezariene.la prima a fost si mai urata.doctorita a incercat (la a doua cezariana)sa o scoata si sa faca un frumoasa.da de unde!am "materialul"de asa natura incat tot urata e.mai subtire dar tot proeminesnta.asta e!:P

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    eu am avut noroc, am 3 ani de la operatie si nu se vede decat un fir de ata, nu exagerez, si o vad eu ca stiu ca exista, medicul ginecolog o cauta sa o vada, mai ales ca ea e cea care m-a cusut la prima operatie, si am avut fire clasice, care au fost scoase la 10 zile de la operatie.

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Si eu sunt o norocoasa, operatia e f jos, a fost facuta cu fire care se resorb, a ramas o linie subtire si alba, ca si cum te-ai taia cu lama....este f frumoasa, sunt mandra de dr care m-a operat....conteaza si corpul fiecareia dar asta e alta poveste...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Gabitza eu iti recomand "MADÉCASSOL crème",face minuni si pt o cicatrice mai veche.Se gaseste in Franta(eu am gasit-o si in Maroc) contine un extract de plante,dar si alte chestii pe care nu mi le mai amintesc.Dupa 3 ani cicatricea mea arata ca o linie fina,fff putin mai inchisa decat restul pielii..Mai ales de cand am slabit si nu mai am burta,se observa f greu.
    Multumesc pentru informatie Gianina. Tot asa ai avut si tu probleme? Ca de exemplu la mine cicatricea de la operatia de apendicita este frumusica si mica mica. Doar asta de la cezariana s-a facut asa pentru ca nu au prins firele. Sa vedem daca o sa reusesc sa procur crema asta. Merci inca o data

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu n-am avut probleme cu operatia,doctorita mi-a recomandat-o pt o cicatrizare frumoasa si pt a diminua riscul formarii unei cheloide.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari