Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum se face corect machiajul

In cele mai multe cazuri femeile apeleaza la machiaj pentru a arata mai bine si pentru a ascude mici imperfectiuni, cearcane sau probleme cu tenul. Daca machiajul nu este facut corect, atunci toate aceste probleme nu numai ca nu vor fi acoperite ci din contra se poate obtine efectul contrar si vor iesi in evidenta.

Primul pas pentru un machiaj corect este demacherea, care ajuta la indepartarea impuritatilor si a excesului de sebum. Apoi , pentru femeile cu tenul norma sau uscat se recomanda aplicarea unui strat subtire de crema, in timp ce pentru femeile cu tenul gras sau mixt se recomanda sa se sara peste acest pas.

Dupa aplicarea cremei (acolo unde este cazul) se foloseste un creion corector pentru a ascunde petele, cosurile sau cearcanele, apoi se aplica fondul de ten si se intinde bine pe toata fata dar si pe gat.

Se aplica apoi un pic de pudra pe obraji, babie si foarte putin pe nas si pleoape. Urmatorii sunt ochii care se machiaza folosid creion, tus sau fard de pleoape, se aplica apoi mascara (si pentru eliminarea surplusului se poate folosi un betisor de urechi).

La final se aplica rujul de buze sau glossul.

iubytzik22
    Guest
    Cand am facut un curs de fotomodele la 16 ani am avut parte si de un curs de machiaj in care ni s-au explicat pasii pt un machiaj exemplar.Pasii sunt:
    In primul rand s-a folosit un anticearcan pt ochi...apoi s-a trecut la o baza pt machiaj si folosirea fondului de ten, binenteles nu cu degetele ci cu un buretel special mai ales daca fondu de ten este lichid si nu mat.....apoi s-a trecut la folosirea unei pudre....Urmatorul pas a fost evidentierea sprancenelor cu un creion....apoi a ochilor si la sfarsit buzele.....cam astia sunt pasii esentiali

iubytzik22
    Guest
    Imi plac cele de la maybelline......sunt bune cele care au pensula de aplicat asa aplici fara sa lasi ditamai dara......

cristina elena
    Guest
    Hmm
    Machiaj, depinde si cum vrei sa arati.
    Eu sincer pana la anii astia ai mei n-am folosit niciodata fond de ten sau pudra.
    Nu-mi place.
    Eu doar crema de fata folosesc, inainte de asta o lotiune demachianta/tonica. Apoi un pic de rimel si-un ruj si gata machiajul. Fard de ochi mai rarut.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    cristina16 eu tot asa faceam cand eram acasa cu Edi, nu prea ma mai machiam insa acum se cere legat de luciul de buze, eu am luat unul de la o farmacie Catena si culoarea este un crem cu tenta de rozaliu nu ma pricep sa explic insa pe buze se vede natural si foarte multumita sunt de el.

Cris de cand ma stiu mi-am dorit sa pot sa plec asa din casa doar sa imi dau cu rimel si putin balsam de buze si gata insa...
    Pot sa plec si asa numai ca sperii lumea eu (daca iti aduci aminte) am niste cearcane ingrozitoare (asa negre si pana la buric) deci la mine sunt obligatorii creionul corector, fondul de ten si ceva pudra. Am cautat si eu informatii despre cum se realizeaza corect machiajul tocmai in ideea de a imbunatati ce fac eu cu fata mea. Adica dupa 2-3-4 ore deja nu se vede ca sunt machiata, fondul de ten se "strage" sub ochi, cearcanene ies la iveala...deci probabil ca gresesc eu undeva

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    cristina16 eu tot asa faceam cand eram acasa cu Edi, nu prea ma mai machiam insa acum se cere legat de luciul de buze, eu am luat unul de la o farmacie Catena si culoarea este un crem cu tenta de rozaliu nu ma pricep sa explic insa pe buze se vede natural si foarte multumita sunt de el.

Cris de cand ma stiu mi-am dorit sa pot sa plec asa din casa doar sa imi dau cu rimel si putin balsam de buze si gata insa...
    Pot sa plec si asa numai ca sperii lumea eu (daca iti aduci aminte) am niste cearcane ingrozitoare (asa negre si pana la buric) deci la mine sunt obligatorii creionul corector, fondul de ten si ceva pudra. Am cautat si eu informatii despre cum se realizeaza corect machiajul tocmai in ideea de a imbunatati ce fac eu cu fata mea. Adica dupa 2-3-4 ore deja nu se vede ca sunt machiata, fondul de ten se "strage" sub ochi, cearcanene ies la iveala...deci probabil ca gresesc eu undeva
    Gabitzza depinde de fond de ten. dar si de tipul de ten pe care il ai..acum nu toate sunt la fel...imi plac mult cele de la L'oreal, Vichy,Maybelline......depinde tenul pe care il ai...sunt fonduri de ten pe baza de: apa, ulei, silicon(minerale).......

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu fondul de ten il am de la Max Factor si tenul il am super uscat.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Eu fondul de ten il am de la Max Factor si tenul il am super uscat.
    Ai putea incerca intai cu o crema hidrantanta inainte de a te da cu fond de ten sau poti incerca fondul de ten de la L'oreal One to one sau un fond de ten de la sephora hidrantant.......sau: Maybelline Affinitone sau Dream satin liquid ; Rimmel Recover.insa inainte de a folosi orice fond de ten este bine sa te dai cu 15 minute mai devreme cu o crema hidrantanta...este bine sa fie pe baza minerala......sa ti-l hidrateze

iubytzik22
    Guest
    Iata cateva solutii oferite de profesionisti:
    1. Cel mai bun produs care mentine machiajul proaspat si la locul lui este baza de machiaj. Alege un produs oil-free (de ex. L’oreal), apoi daca mai e cazul poti aplica si un produs anti-shine (Clinique, dr. Brandt, etc) doar pe zona T. Baza se da dupa crema de zi (fluid, vara) si inainte de fondul de ten.
    2. Alege un concelear solid pentru cosuri sau pete, cele lichide vor aluneca de pe piele la temperaturi mari.
    3. Daca trebuie neaparat sa iti dai cu fond de ten pe toata fata (pe caldura este total nerecomandat!) alege unul cu baza de silicon (cele minerale de ex.) Siliconul actioneaza ca o pelicula si nu lasa fondul de ten sa intre in pori sau sa alunece pe fata. Este ideal pentru a-ti pastra un machiaj proaspat si de durata. Poti sa-ti dai si cu un praf de pudra translucida pentru fixare.
    4. Aplica fondul de ten cu un burete de latex special, umezit inainte. Cu doar cateva picaturi, poti acoperi mult; aplica cu miscari scurte, din interiorul fetei spre exterior.
    5. Renunta la fardurile pudra in favoarea celor crema; acum sunt formule speciale de vara (Estee Lauder, Benefit) care nu se strang, ba chiat sunt recomandate si la piscina. In plus, vor straluci fin in soare.
    6. Schimba creionul negru kohl cu unul colorat, sau si mai bine, cu un tus colorat.
    7. Pentru un machiaj perfect ai nevoie de o mascara water-proof (cea de la Maybelline NY).
    8. Blush-ul e bine sa fie gel sau crema, intinde-l usor cu degetele pe pometi.
    9. Nu mai folosi gloss-urile foarte “grele” si lipicioase, ci alege in loc rujuri mate, transparente, sau pigmenti pentru buze. Astfel machiajul tau va arata proaspat timp indelungat.(Fond De Ten | Dana Sota)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Tutorial pentru smokey eyes:

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

ce e acel primer? la noi se gaseste? de la ce firme?
    eu am intrebat la un magazin de cosmeticale si s-au uitat alea crucis la mine.
    Modificata de roxie; 18.11.2010 la 18:15:45.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari