Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Cum sa imi ajut unghiile

fetelor,sper ca nu veti considera subiectul "unghii" banal dar fiind subforum "mamica sanatoasa si frumoasa" ,m-am gandit sa va intreb totusi.
    de cand l=am nascut pe Robi unghiile mele arata groaznic,pur si simplu .
    se rup,se exfoliaza.
    ce sa fac? cum sa le ajut?
    stiu ca uleiul de masline ajuta,dar sincer,nu am cum sa fac terapia asta caci in acele 10-15 min e mai mult ca sigur Robi ar vrea ceva
    ce intaritor de unghii,oja ,tratament sa folosesc?
    oare e posibil ca alaptarea prelungita sa le fi afectat? oare am lipsa de ceva minerale, vitamine?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Sigur de la alaptare este...dar se repara..:)))....asa cum spui si tu ai cel mai probabil lipsa de "ceva"....analizele iti pot spune si ce anume!Un supliment de vitamine minerale si calciu acum ca vine septembrie cred ca te va ajuta!MUulta sanatate!

mada_lyna
    Guest
    mersi.citeam pe undeva ca ar fi util sa iau ca,mg,fe,si zn.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    C-am asta se ia din ce am mai auzit dupa nastere si alaptare!:)

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    O cauza comuna a exfolierii unghiilor e lipsa de vitamine si calciu.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Un tratament natural foarte bun care da rezultate excelente e uleiul de ricin. Se aplica seara, inainte de culcare, pe unghii(cu o discheta pt demachiat, un buretel, o bucatica de vata). E ok daca urmezi tratamentul cam pt 3 luni, ai sa vezi rezultatele cu siguranta. O idee ar fi sa faci toata operatiunea asta dupa ce se culca baiatul pt a fi sigura ca nu te deranjeaza nimeni:) cel putin eu asa procedez.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami ai putea lua osteocare care contine ca,zn,mg, si vit d,ii poti da si copilului.sau ai putea face cum am facut eu dupa ce am nascut o cura de lapte.in fiecare zii dupa cafea beau o cana de lapte,si mia intrat in reflex.si te ajuta si la unghii si la par si la sanatate

mada_lyna
    Guest
    beau lapte la cafea zilnic.dar nu cred sa fie suficient. dar la uleiul de ricin chiar nu m-am gandit.
    voi incerca.ms.

Floricica Nou Venita Irimina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2011
    Postari in forum
    39
    eu am continuat sa iau vitaminele Elevit si in timpul alaptarii, nu doar in sarcina.
    Cred ca orice complex de vitamine pronatale (adica dewstinate si sarcinii dar si alaptarii) pot ajuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari