Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice rodikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Uneori ma gandesc la starea de spirit pe care o aveam inainte sa am copilul si ma apuca un fel de nostalgie...ca sa n-o numesc depresie.Am impresia ca eram mai lipsita de griji, mai energica..acum parca duc o viata monotona, desi cu un copil nu te plictisesti niciodata...Copilul a devenit nr.1 pentru mine si parca nu ma mai pot bucura nici de o carte, nici de o expozitie (la care nu am mai fost de mult).Sunt lucruri care ma faceau fericita inainte si care acum imi lipsesc.Simt ca posibilitatile mele s-au redus, nu mai pot sa fac ceea ce faceam inainte fara sa am mustrari de constiinta, fara sa ma gandesc ca mai bine imi vad de copil...ati trecut prin asa ceva?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    de multe ori
    important e sa-ti faci timp si pt tine
    eu ccel putin sunt de parere ca nu trebuie sa devenim sclavele copiilor si sa uitam de noi
    trebuie sa gasim o metoda sa evadam macar din cand in cand si sa nu uitam de noi

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Rodica, stii cum e... nimic nu se pierde, totul se transforma. Asa cum s-a schimbat viata ta dupa aparitia copilului, se va mai schimba de nenumarate ori. Va veni ziua in care bb de odata va fi copilul care merge la gradinita/scoala, iar tu vei avea mai mult timp de tine, insa te vei uita cu nostalgie in urma, cand il aveai tot timpul aproape. Trec atat de repede anii astia, ca e pacat sa nu te bucuri de ei.
    Insa, nu trebuie sa te neglijezi nici acum, cat e bb mic. Rasfata-te din cand in cand si nu te simti vinovata. E adevarat ca nu te poti intoarce la viata de dinainte, insa, cum a zis si Ramona, asta nu inseamna ca trebuie sa ajungi sclava, sa-ti traiesti viata numai pt bb si sa renunti la TOT ce-ti face placere.

Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Daca nu sunt singura care a trecut prin asa ceva, atunci pot sa ma linistesc putin...sper sa le pot face pe toate:sa fiu si mama si sotie si eu insami...si sper sa-mi reuseasca toate...cateodata e foarte greu...stiti cum e, dar o sa trecem cum ati zis voi peste toate...mai ales ca ne gandim deja la al doilea copil.Noroc de forumul asta, ca pot si eu sa ma descarc...acasa imi place sa fiu (mai bine zis sa par) stapana pe situatie.Sunt un fel de echlibru in familia mea.Cine are nevoie de un sfat, cine are o problema vine la mine si eu fac tot posibilul sa ajut.In interior insa, ma consum cateodata foarte mult si nu ma exteriorizez, tocmai ca sa pastrez acest echilibru.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Cand avea Iasmina vreo 2 ani am avut si eu aceleas trairi dar acum sunt mult prea ocupata cu ea in primul rand nu mai am timp nici pentru mine dar ce sa facem suntem mame si apoi sotii iar noi ca de obicei ne lasam mai la coada.Asa se intampla si la mine toti vin si cer sfaturi sau se destainuie dar eu una nu mai apuc sa zic nimic nimanui.

Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    intr-adevar am si eu aceleasi trairi si de cele mai multe ori trec peste toate cu brio, dar sunt momente in care mi-as dori sa fiu si eu inteleasa mai bine, sa nu mai fiu "ascultatorul", sa fiu cel care se destainuie.Si uite ca asta fac acum...deci va multumesc pentru intelegere!

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Eu,ieri,am vizionat un film care pe mine ma farmeca intotdeauna: Sense and sensibility (Ratiune si simtire) cu Kate winslet si Emma Thompson. Asa mi-a umplut sufletul de trandafiri...tare bine mi-a prins.
    Cred ca un film bun, o muzica minunata sau o carte excelenta iti incarca imediat bateriile spirituale.
    Oricum ar fi insa, nu se compara cu stelutele care-ti explodeaza in suflet la fiecare zambet al copilului tau...

Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Dupa ce am fost la Biserica de Inviere, am simtit cum sufletul meu parca radia de frumusete...pacat ca, revenind la cele lumesti, intensitatea trairii s-a diminuat...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Draga Rodi, te inteleg si eu perfect. De mutle ori nu ma mai recunosc. cred ca nu mai sunt eu aceea de dinainte. Cand ma simt asa ma rog si ma gandesc la faptul ca trebuie sa fiu fericita si implinita ca am o fetita asa de draguta si cuminte si bineinteles sanatoasa, apoi un sot care ma iubeste si imi arata lucrul acesta in fiecare zi si multe altele. Si eu sunt la fel ca si tine "ascultatorul". sunt multe momente in care nu pot sa ascult pe nimeni pentru ca nu ma ascult pe mine. apoi dupa ce imi pun gandurile in ordine si ma impac cu mine, pot continua si cu ceilalti. Si eu ma bucur din suflet ca exista acest forum si am intrat in el pentru imi dau seama ca si alti oameni au probleme asemanatoare cu ale mele si nu sunt singura.

Floricica Nou Venita chris07's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2008
    Postari in forum
    260
    Oricat de ocupate suntem, trebuie sa ne rezervam timp doar pt noi, sa nu uitam ca avem nevoie sa fim frumoase si pe dinauntru dar si pe dinafara.NU vi se pare ca va simtiti atat de bine cand iesiti de la coafor aranjate? si ca lumea se uita dupa voi si va admira, sau cand punem ceva dragut pe noi.La fel si eu am sentimentul de liniste sufleteasca cand merg la biserica , ma simt impacata si uneori am un sentiment ca imi vine sa plang dar nu stiu de ce, tocmai atunci cand sunt impacata, dupa slujba, e un val de multumire sufleteasca si asta e bine.Daca simtim asta mai des ne face sa trecem mai usor peste toate.

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    nu esti singura care gandeste-te asa. din cauza asta, ca nu mai aam timp pt mine, pt o carte sa citesc mi se pare ca ma limitez la prea putin uneori. stiu ca ar trebui fa ceva si pt mine, dar timpul nu-mia junge, de cele mai multe ori simt ca ziua este prea scurta pt cate as vrea sa fac.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari