Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Controalele dupa nastere

In functie de cate zile stau mamicile in maternitate, de modul in care au nascut si de tipulde fire care s-a folosit la nastere, primul control este la o saptamana dupa nastere pentru scoaterea firelor.

Apoi urmatorul control este la 40 de zile si daca totul este ok, medicul va recomanda controale regulate de 2 ori pe an.

Asa a fost si la mine in mare, eu am nascut prin cezariana si am stat in maternitate o saptamana, astfel ca inainte de a pleca acasa, mi-a scos si firele, apoi am revenit la control la 40 de zile dupa ce am nascut si mi-a recomandat sa vin la controale regulate de 2 ori pe an si Pananicolau sa fac o data pe an.

Voi cum ati mers la controale dupa nastere?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am facut la fel.miau scos firele inka din maternitate,am revenit la control la cabinetul doamnei doctor care ma operat la o luna jumate,si apoi mam dus si la 1 an,iar papnicolau mi lam facut in alta parte pt ca la dansa era mai scump,si lam facut la alta clinika,iar anul asta trebuie sa ma duc iar sa fac testul papanicolau.vroiam sa intreb mamicile,daca iau anticonceptionale.eu am luat in primul an dar am renuntat,asa ca tin calendarul.nu puteam slabi deloc si impreuna cu sotul am hotarat sa le las.voi cum procedati?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Atele au fost resorbabile... de la epiziotomie, ca am nascut natural. La control am fost la 6 sapt si am mai fost o data pe la 6 luni -- in speranta dr. ca imi va reveni menstruatia... dar nimic. Mi-a zis sa mai merg si la 10 luni -- tot asa in ideea ca imi revine mensturatia si imi face papanicolau.... dar inca nimic... deci cred ca n-are rost sa ma duc inca.
    Stiam ca e recomandat sa mergi la ginecolog o data pe an, nu de doua ori, daca nu ai probleme.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Si eu am fost prima data dupa ce am nascut tot la 6 saptamani, dupa am fost iar la 6 luni pentru sterilet, apoi am fost anual pentru control si pentru papanicolau.Acum ca suntem in Italia nu stiu cum am sa procedez, medicul pe care l-am avut in tara era mai ceva ca un prieten-aveam incredere totala in el - era medicul meu de 13 ani, sa vedem cum am sa fac in Italia ca trebuie sa-mi schimb si steriletul si sincer e greu ca trebuie sa-mi gasesc aici un alt medic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari