Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Combinarea alimentelor. Tu stii cum sa le combini?

Alimentatia sanatoasa si o dieta corecta are la baza combinarea corecta a alimentelor, pentru ca in combinatii gresite alimentele pot deveni un dezastru pentru stomac.

De exemplu, nu este recomandat sa combinam intr-o ciorbita cartofi, orez si paste fainoase, protenile nu trebuie combinate cu hidratii de carbon pentru ca incetinesc foarte mult digestia.
    Astfel ca branza, carnea, pestele si ouale nu trebuie combinate cu cartofi, orez, paine sau fasole.

Voi ce stiti despre cobminarea alimentelor? Ce combinatii nu trebuie facute sub nici o forma? Care sunt cele mai periculoase combinatii?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu de la doctora sa nu ii dau in aceeasi masa sau zi,nu mai tin minte exact ,carne si ou.sau eu nu ii dau la aceeasi masa fructe si lapte,normal nu?sau mai tin cont ca daca felul 1 are un fel de carne am grija ca la felul 2 sa nu fie altfel de carne.intro zi iam dat carne pui,ciorbita,si seara ficat si ma vazut sotul si a zis ca el crede ca nu e bine,asa ca am sunat dc si asa a zis si dansa nu e bine.

cristina elena
    Guest
    Combinarea asta, in cazul cui?
    A mamicii (ca vad unde-i pozitionat topicul) sau a copiilor?
    In alimentatia noastra, a adultilor am facut si astfel de combinatii, adica cartoful la felul 1 si orez/fasole la felul 2. Sau alte combinatii din cele de mai sus. Totul a fost ok.

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    sunt in pom cum stiinta asta a combinarii alimentelor...le combin cum imi vine ...de exemplu eu la ciorba pun si cartof si orez

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de bubu24 Vezi mesajul
    ... eu la ciorba pun si cartof si orez
    Si-un pic de carne, sa-i dea gust

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    eeeeeeeee o fac de legume ca noua ne place

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Hmmm, pai eu cand ii dau peste de exemplu, ii dau orez sau cartofi ca si garnitura. Astazi i-am facut carnita cu legume la cuptor, iar printre legume se numara si cartoful. I-am mai dat si combinatii de cartof copt cu branzica si iaurt si n-am sesizat sa-l doara burtica sau sa aiba alte dereglari.
    I-am facut si sufleuri in care am combinat oua cu cartofi, branza si lapte.
    Cat despre mine nu mai spun ce combinatii fac :))
    Eu cred ca nu trebuie sa facem combinatii din astea la inceputul diversificarii, cand stomacul lui bebe nu e obisnuit sa primeasca astfel de combinatii, dar pe urma nu vad unde-i problema. Eu vad o problema la mancarurile grele, date la copiii mici, gen carne grasa de porc, afumaturi, ciorbe de fasole, varza, sarmale etc.
    Nu cred ca exista combinatii care "nu trebuie facute sub nico forma", cel putin eu nu stiu nici una care sa aiba si gust bun, comestibil!

mischa2000
    Guest
    eu le combin pe toate ... ca sa se ingrase ... da' nic ...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Nu tin cont de absolut nici o combinatie. Mancam de toate, variat si cum ne pica bine, insa cu bun simt.
    Chiar si lapte cu fructe la aceeasi masa. Defapt chiar in fiecare dimineata, in cazul copilului.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Cat au fost sub un an, am mai avut grija la alimentatia lor, dar acum, la 1 an si 10 luni si la 4 ani, consuma si ei cam ce consumam noi.Anumite mancaruri le dau mai cu grija: fasole, varza, tocaturi.
    In general, facem tot felul de combinatii si vad ce le place si ce nu.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Eu incerc sa le combin intr-un mod cat mai sanatos...
    le fac snitele cu ou si le papa cu legume gen:morcov,mazare ,porumb si salata verde
    in ciorba daca e de carne de vita,porc pun un cartof -2
    daca e de pui pun taietei,facuti de mine
    spaghetti le mai fac si cu carnita dar si cu ou si cascaval...si cam la orice masa la care se poate le dau salata..in special la baiat..ca fetita e micuta si nu ii place....
    si nu le dau paine la manacaruri gen piure,orez sau spaghetti
    Modificata de alexandru31; 23.02.2011 la 17:24:14.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari