Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Ce urasti cel mai mult la faptul ca esti femeie?

Am citit zilele trecute un articol care m-a marcat. Era scris de o tipa care era coplesita de multe probleme si isi postase pe un blog toate trairile si sentimentele(eu banuiesc ca era in pragul depresiei si refulase pe blog ca sa nu o ia razna). Printre altele spunea ca uraste sa fie femeie pentru ca se confruntase cu multe situatii neplacute care ar fi fost rezolvate altfel daca ar fi fost barbat. Mi-a dat de gandit articolul si m-am intrebat: Ce urasc eu cel mai mult la faptul ca sunt femeie? Bineinteles ca primul lucru care mi-a venit in gand a fost MENSTRUATIA si cred ca sunt in asentimentul multora, insa cred ca cel mai mult ma deranjeaza sensibilitatea.

Nu suport ca ma afecteaza emotional faze pe care altii(chiar si unele femei) le-ar ignora cu succes. Nu suport ca sunt nevoita ca din cand in cand sa ma incui intr-o camera ca sa plang pentru a ma descarca. Nu mi se intampla lucrul asta des, sa nu intelegeti gresit, dar se intampla sigur mult mai des decat i se intampla oricarui barbat.

Voi ce urati cel mai mult la faptul ca sunteti femei?

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Prima oara cand am citit titlul exact la MENSTRUATIE mi-a zburat mintea. Mai ales ca sambata mi-a venit si mai aveam putin si plangeam si ma dadeam cu capul de pereti de durere. Inafara de asta cred ca faptul ca sunt mult prea sensibila si cum ai spus si tu nu pot trece cu vederea fara sa pun la suflet pana si un cuvant poate spus la nervi.

Insa stiu ca cel mai mult imi place la a fi femeie ... faptul ca poti da viata unei creaturi minunate.
    E cel mai frumos dar pe care l-am primit noi femeile de la Dumnezeu. Barbatii nu pot simtii sentimentul de a sti ca in interiorul corpului tau mai traieste cineva. Chiar daca si ei contribuie pentru concepere.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu imi place ca, de cele mai multe ori, femeia este judecata exclusiv prin prisma faptului cum arata! Nu conteaza inteligenta, simtul umorului, cultura sau educatia...conteaza doar ambalajul.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Foarte interesant subiectul:)) cred ca nu m-am gandit niciodata la asta , fiecare om trebuie in primul rand sa se placa el insasi in primul rand. Dar daca tot veni vorba:)) in primul rand da menstruatia de multe ori am spus 'ufff dar barbatii astia de ce nu au? de ce nu nasc? sunt multe lucruri diferite intre un barbat si o femeie noi avem o sensibilitate diferita suferim pentru fiecare lucru copii, probleme financiare etc cum a spus si Alina ne inchidem intr-o camera si ne varsam ofull,
    Dar ca sa raspund la intrebare .... menstruatia, epilatul :))), fuga continuaaaa servici, casa, copil , cum a spus si supermami mai sus faptul ca suntem judecate altfell ' a uite ce sa ingrasat?, uite cum sa imbracat" si lucruri de genul pe cand un barbat nu este judecat niciodata asa

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Daaa, Adina, epilatul e iarasi ceva ce urasc:)) Mi-ai amintit de scena din "Ce isi doresc femeile", unde personajul principal, ce se hotaraste sa se comporte ca o femeie pentru o zi, se epileaza:))

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Roxana, mai stii replica lui Mel Gibson? Isi pune el ceara pe picior, pune banda si incepe sa zica ce usor e si ca nu intelege de ce se plang femeile de epilat si apoi dupa ce se jumuleste zice: Femeile sunt nebune!!! Cine ar face treaba asta a doua oara? E genial si chiar are dreptate:))

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cel mai muuuuult urasc menstruatia,apoi faptul ca mereu suntem judecate dupa cum ne imbracam (daca ne imbracam mai lejer intr-o zi gata e barfa mare)..numai barbatii au dreptul sa si puna ce apuca pe ei(((((((,apoi m ai urasca faptul ca noi daca suntem surprinse rozandu-ne unghiile imediat suntem criticate,in schimb barbatii se pot scarpina si trage de ......nestingheriti fara a primii reprosuri((((((

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Subscriu si eu pt MENSTRUATIE + mersul la ginecolog (chiar daca e necesar, URAAAASC controlul ginecologic) + din pacate, multitudinea de boli grave, in special cancer, care apar la femei mai mult decat la barbati din cauza hormonilor..

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Urasc ca suntem tratate dupa criterii de frumusete, mai ales ca eu nici macar nu ma incadrez in ,,frumusetea,, tipica din zilele noastre.

Urasc ca trebuie sa fim mereu foarte feminine (eu sunt mai baietoasa) rar ma fardez si rar ma dau cu parfum.

Si mai ales urasc ca faptul ca sunt femeie si sunt singura (ca femeie) lumea din jurul meu ma streseaza sa imi caut pe cineva (un barbat) iar barbatii pentru mine sunt egali cu zero adica nimic.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    si eu urasc din tot sufletul "perioada menstruatiei ":))) in rest imi place totul,m-am obisnuit si cu epilatul si cu tot ce inseamna sa fi femeie :)

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Roxana, mai stii replica lui Mel Gibson? Isi pune el ceara pe picior, pune banda si incepe sa zica ce usor e si ca nu intelege de ce se plang femeile de epilat si apoi dupa ce se jumuleste zice: Femeile sunt nebune!!! Cine ar face treaba asta a doua oara? E genial si chiar are dreptate:))
    Daaaa, e o faza memorabila! O avea el dreptate, ne cam chinuim...dar nimic nu se compara cu pielea catifelata care ramane dupa epilatul cu ceara:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari