Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce regim de slabit este permis in timpul alaptarii?

Am o prietena care a nascut de curand o minune de baietel , alapteaza insa ar cam vrea sa revina la formele intiale si m-am gandit sa ve intreb pe voi ce tip de dieta/regim poate sa tina pentru a slabi?

Stiu ca se pierde in greutate si prin alaptare insa ar vrea sa tina si un regim de slabit fara insa sa ii fie afectata lactatia.

Eu n-am stiut ce sa o sfatuiesc pentru nici n-am alaptat si nici n-a fost cazul sa slabesc .

iubytzik22
    Guest
    Gabitzza singurul lucru pe care il poate face este miscare...plimbari...mai lungi...daca a nascut prin cezariana doar atat poate face ...ca si sport....In rest e bine sa evite sa manance foarte mult la o masa adica mese scurte si dese.....apoi sa incerce seara daca ii este foame sa manance un fruct...ma refer dupa ora 19...si in general sa manance cat mai sanatos ca sa poata si alapta si sa se mentina macar .....daca de slabit nu poate...depinde cat de curand a nascut....depinde si cate kg a luat pe timpul nasterii...aa si sa bea foarte multa apa plata.....si fara paine multa...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multmesc pentru link ankag si pentru sfaturi Andreea.
    Ea a nascut acum 3 luni jumatate prin cezariana si a luat aproape 20 de kg pe tot parcursul sarcinii.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Si dieta lui M. Montignac este recomandata in alaptare.
    Mananci pe saturarate, dar trebuie sa ai grija la combinatiile pe care le faci.
    In aceasta dieta se tine cont de indicele glicemic al alimentelor, adica de cantitatea de zahar din alimente. Trebuie renuntat la zahar (inlocuit cu fructoza care se mananca in cantitate mai mica), cartofi, fainoase din faina alba si unele legume fierte.
    Carbohidratii (fainoase integrale, cereale, chestii dulci) cu nu se combina cu lipidele (chestii care contin grasimi).
    Ar mai fi cateva chestii, dar astea sunt de baza.

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    eu am 10 luni de cand am nascut si tot nu reusesc sa slabesc...inca alaptez insa am crezut ca daca bebe papa mancare pot tine o dieta fara sa afecteze laptele,ma gandeam sa-l alaptez doar dimineata si seara insa planul nu s-a potrivit:eu am inceput o dieta disociata prin care manaci doar un fel de mancare toata ziua fara a face micul dejun iar Denis in acelasi timp a racit foarte tare si nu mai voia sa paoe nimic iar noaptea cand cerea san eu nu mai aveam lapte iar el incepea a plange ca si asa nu manca nimic toata ziua si asa dupa 5 zile de dieta am renuntat ca nu se mai putea.am slabit doar 2 kg si dupa aceea am inceput s mananc iar insa sunt mai atenta cu painea si cu grasimile...inca mai astept un moment potrivit sa ma pun pe slabit(ma amagesc singura)...sper ca atunci cand o sa incep munk n-o sa mai fie asa de greu....as face si abdomene dar am scolioza si am niste dureri de spate ingrozitoare...ar trebui sa fac un tratament dar nu stiu cand...

Floricica Nou Venita cristinaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2009
    Postari in forum
    6
    fetelor, si eu ma lupt cu slabitul in timp ce alaptez, dar atentie mare: am citit ca o dieta pentru slabit in perioada alaptarii poate sa o stabileasca doar medicul dietolog, deoarece laptele trebuie sa contina toate vitaminele necesare, iar daca ne lipsim de paste ca sa nu ne ingrasam atunci facem deficit de carbohidratii necesari pentru micut, asa ca foarte atent trebuie sa slabim.

Floricica Nou Venita Apache2605's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2011
    Postari in forum
    179
    Si eu vreau sa slabesc... am nascut acum 5 luni prin cezariana, alaptez in prezent (nu exclusiv caci bebe nu se mai satura).... Nu stiu ce sa ma mai fac... ma uit in oglinda si arat ca dracu...
    Am doar 22 de ani, 160 si 68 de kg... Sport fac cam putin iar de mancat chiar mananc putin... Poate ne vom sustine unele pe altele aici pe forum si poate vom reusi sa dam jos kilele astea.... Va pup pe toate!

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu mi-am calculat caloriile itr-o perioada. Am facut aceasta pentru a fi sigura ca nu mananc prea putin. In rest am mancat sanatos si am facut miscare. Am dat jos 12 kg in 6 luni, aici nu am calculat si greutatea bebelusului, al placentei samd. Total 19 kg de cand am plecat spre maternitate pana astazi :D.
    Nu e bine sa ai un deficit mai mare decat 500 de kalorii deoarece in momentul in care mananci prea putin, corpul incepe sa arda grasimi si muschi si in cazul in care acest proces este prea intens ajung prea multe toxine in lapte, ceea ce poate fi f daunator copilului.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari