Vezi rezultatele sondajului: Ce efecte secundare au avut anticonceptionalele orale asupra voastra?

Votanti
32. Nu poti vota in acest sondaj
  • crestere in greutate

8 25,00%
  • sangerari intre menstruatii

2 6,25%
  • amenoree (absenta menstruatiei)

4 12,50%
  • dureri de sani

2 6,25%
  • noduli la sani

3 9,38%
  • probleme cu circulatia sau presiunea sangelui

4 12,50%
  • scaderea libidoului (scaderea apetitului sexual)

8 25,00%
  • depresie

4 12,50%
  • altele

5 15,63%
  • niciunul

12 37,50%
Sondaj cu optiuni multiple.
Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Nelamurit Ce efecte secundare au avut anticonceptionalele orale asupra voastra?

Ce efecte secundare au avut contraceptivele orale asupra voastra?

Va rog votati si, daca doriti, detaliati.

Am incercat sa selectez efectele secundare cele mai frecvente, deoarece intr-un sondaj nu se pot introduce decat maxim 10 optiuni. Daca ati avut (si) alte efecte adverse, va rog sa le mentionati printr-un mesaj.

Puteti selecta mai multe optiuni in cazul in care ati remarcat efecte secundare multiple.

Daca nu ati sesizat efecte adverse, exista optiunea "niciunul".
    Modificata de dama de pica; 16.12.2010 la 23:58:39.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La mine efectul principal a fost scaderea volumulu de sange pierdut foarte mult, anormal de mult din punctul meu de vedere... dupa 2 ani ajunsesem sa imi vina vreo 2 zile si in rest doar ma patam foarte putin 1-2 zile, asta in conditiile in care cand am inceput tratamentul imi venea 5 zile serios si inca vreo 2-3 ma patam. Dupa ce am intrerupt tratamentul nu mi-a mai venit si am descoperit o hiperprolactinemie care a trebuit tratata cu medicamente.
    Scaderea libidoului sexual muuuuuult... si nu mi-am dat seama de la ce... decat dupa ce nu le-am mai luat.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Buna..eu am luat 2 luni cerazette! pentru ca alaptam..pai ce pot spune e ca ma simteam foarte bine,nu ameteli,nu greata sau scaderea libidoului..dar in schimb din 28 de zile 25 eram toata ziua cu tamponul in chiloti.zilnic ma patam!!1 groaznic!!! Am luat si vreo 2-3 kg in plus!
    Acum ca nu mai alaptez ,le-am lasat si vreau sa fac o pauza de 2-3 luni si apoi sa iau Ac normale.Sper sa fie ok,si sa nu iau in greutate!!!

iubytzik22
    Guest
    Eu nu am avut nici un efect secundar....din contra de cand le iau nici nu m-am ingrasat da nici nu pot sa spun ca am slabit.....probabil fiindca sunt cele mai bune pt organismul meu...de 2 ani iau logest

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Luasem 4 kg in 4 luni.Se intampla in urma cu 7-8 ani.N-am mai luat.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nici eu nu m-am ingrasat aiurea... daca am mancat mai mult am pus pe mine, daca am mancat mai putin am dat jos. Am luat novinette

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Nici eu nu m-am ingrasat aiurea... daca am mancat mai mult am pus pe mine, daca am mancat mai putin am dat jos. Am luat novinette
    Novinette si logest au cam aceleasi "ingrediente"; eu am citit prospectele, si cand nu gaseam unul, luam de celalalt. Cred ca depinde de fiecare in parte, la mine nu au avut efecte secundare niciuna din ele.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    La mine efectul secundar a fost o crestere in greutate...in aprox 2 ani am luat aproape 15 kg....abia cand le-am intrerupt am inceput sa stagnez si apoi sa slabesc.Am luat Rigevidon....Desi initial am crezut ca e doar folclor sa iei in greutate daca nu se potrivesc cu organismul tau... am invatat pe propria piele ca nu e asa.Dupa nasterea Dianei, mi-am pus sterilet....medicul ginecoloc a spus ca e cea mai buna solutie avand in vedere trecutul meu cu anticonceptionalele...Mi-a indicat clar sa NU mai folosesc niciodata....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La primele pastile pe care le-am luat (Rigevidon) la nici o luna mi-au crescut transaminazele - am aflat pentru ca ma simteam extraordinar de obosita din cauza ficatului si am facut analize. Banuiesc ca de la anticonceptionale s-a intamplat, desi a fost doar o stare tranzitorie, dupa inca o luna nu mai aveam nimic., desi am continuat cu pastilele respective.
    Cu pastilele pe care le iau acum (Mercilon) de aproape 3 ani jumate, nu am avut nici o neplacere.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu am luat Logest mai bine de un an.
    Efecte adverse: m-am ingrasat, mi s-a diminuat menstruatia pana aproape la a lipsi cu desavarsire (ma patam un pic una, doua zile; imi erau suficiente tampoanele zilnice, deci va dati seama ce putin sangeram) si mi-a scazut libidoul.
    Cand am vazut ca nu imi priesc nicicum am renuntat la ele si nici nu am mai luat anticonceptionale de atunci, pana dupa nastere, cand dr a insistat sa iau cerazette, pentru ca nascusem prin cezariana si nu vroia sa risc o noua sarcina prea devreme.

Sincer mie mi-e frica sa mai testez alt tip de anticonceptionale.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    Am luat aproape 4 ani antibiotice Logest la recomandarea ginecologului meu nu au avut nici un efect negativ din contra mi -a reglat menstruatia,apoi la 1 an si cateva luni de la intreruperea lor am ramas insarcinata si am un bebe minunat si sanatos dupa cezariana am pus sterilet pe 5 ani tot la recomandarea ginecologului meu acum de 1 an am scos steriletul si ,,muncim,,la un bebe..hii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari