Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ati facut gimnastica dupa nastere?

Eu fiind atat de slaba si inainte si dupa nastere, n-am avut de ce sa fac gimanstica insa vroiam sa va intreb pe voi daca ati facut gimnastica dupa nastere, ce timp de gimnastica, la cat timp dupa nastere. Banuiesc ca sunt tipuri diferite de exercitii pentru nasterea normala si pentru cea prin cezariana.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu sunt slaba,am ramas cu 7 kg dupa nastere,dar am incercat sa fc si ma durea ff rau burta,asa ca am renuntat.ar fi fost bine sa fac,pt ca acum dau o gramada de bani pe creme si ceaiuri si se pare ca isi fac efectul,dar fac asta de cand am nascut,dureaza f mult procedeul ca sai zic asa

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Sportul nu ar trebui sa aibe legatura doar cu greutatea ci cu sanatatea. E foarte gresit sa gandesti ca nu e nevoie de sport daca esti slaba. Mananca ceva mai mult si fa ceva miscare:). Eu am facut miscare si inaite de nastere si dupa. Poti sa faci cata gimnastica vrei, atata timp cat nu te doare nimic si cat nu iti creaza vre-un discomfort. Daca alaptezi ai grija sa nu faci febra musculara insa. S-ar putea sa nu ii comvina la bebe deoarece acidul lactic ce se formeaza in muschi trece in lapte. Nivelul de exercitii depinde de conditia ta fizica. Regula principala e fara sarituri si exercitii f grele pentru abdomen pana pe la 6-8 raptamani dupa nastere, dar si aici e relativ, depinzand mult de conditia ta fizica.

princess
    Guest
    Doar gimnastica sau sport in general? Am incercat pilates dupa 6 luni si acum (dupa 1 an) inot si sauna (sala din cand in cand) si e asa de bine!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pentru mamicile care alapteaza (indiferent la cat timp dupa nastere) nu sunt indicate exercitiile fizice foarte solicitante. Se pare ca in timpul efortului sustinut, organismul femeii secrete nu-stiu-ce toxina/hormon (nu mai tin minte - am vazut asta intr-o emisiune medicala la tv) care modifica gustul laptelui si majoritatii bebelusilor nu place aceasta modificare.

Eu una n-am facut niciun fel de gimnastica dupa nastere, dar a avut grija Irini sa ma aduca la forma la care visam din adolescenta :)))) La cateva luni dupa ce am nascut-o am slabit vreo 10 kg (desi dupa nastere nu ramasesem decat cu 2 kg in plus); cred ca daca mai faceam si gimnastica, ma lua vantul :))) Abia acum, dupa 2 ani jumate, am inceput sa arat ca un om normal...

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Sportul, impreuna cu o alimentatie corecta nu slabeste neaparat. Se poate face sport si pentru a castiga masa musculara, pentru a tonifia musculatura, pentru sanatate in general.

Ai dreptate anna, nu trebuie exagerat cu efortu, asa cum am scris mai devreme , febra musculara poate dauna laptelui. Pentru inceput ajung plimbarile lunci cu caruciorul si succesiv crescuta intensitatea.

Conditia fizica a mamicii e importanta si pentru bebelus, altfel nu are mami energie sa se joace cu bebe destul :)

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari