Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891

Anticonceptionalele dupa nastere

Topicul este raspuns la articolul Anticonceptionalele dupa nastere

m-am gandit si eu sa folosesc anticonceptionale dar am renuntat in favoarea prezervativului pt ca nu mai doresc alt bebe.sotul va face vasectomie in aproximativ 2 luni si atunci vom fi ok

Floricica Nou Venita andadarabus's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    135
    buna ziua.am 2 fetite.prima are 9 ani iar a doua 6 luni.dupa prima nastere am luat si eu anticonceptionale aproape 8 ani.dar nu am alaptat,acuma inca mai alaptez iar menstruatia mi-a venit abia acum.as lua si eu anticonceptionale ca sa nu apara surprize dar mi-e frica daca inca alaptez.am citit articolul dar nu stiu cit e de adevarat.medicul meu ginecolog mi-a zis ca,cit alaptez sa nu iau nimic sa folosim prezervativul.dar o prietena a ramas insarcinata cu tot cu prezervativ.

Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    135
    [floare galbena]

silvia_l
    Guest
    Eu sunt 100% impotriva anticonceptionalelor. Am luat acum vreo 4 ani si nu numai ca m-am ingrasat de la ele, dar au avut ca si efect cresterea trigliceridelor (foarte periculoasa pt ca poate da stop cardiac si alte afectiuni ale inimii). Eu am avut totusi noroc ca ginecologul meu mi-a dat sa fac analize din 6 in 6 luni asa ca am putut sa le oprim la timp.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    daca sunt recomandate de medic si mama e sanatoas anu ar trebui sa fie probleme.

silvia_l
    Guest
    Mie mi-au fost recomandate de medic (aici in afara de paracetamol, nu se ia nici un medicament fara reteta) si eram si perfect sanatoasa. Inainte de a le lua am facut toate analizele si erau perfecte, iar dupa 6 luni la trigliceride aveam de 3 ori valoarea normala, de s-asperiat si saracul medic cand a primit rezultatele, m-a sunat acasa de urgenta sa imi spuna sa nu le mai iau.
    Acum eu nu zic ca asa se intampla la toata lumea,insa parerea mea e ca daca luam anticonceptionale trebuie sa cerem informatii despre efectele adverse si cum pot fi prevenite acestea.

Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    135
    mie mi-au fost date de medicul meu ginecolog.nu m-am ingrasat deloc si analizele mi-au fost bune.cred ca depinde si de organismul fiecaruia.

silvia_l
    Guest
    Sigur depinde de organismul fiecaruia. Si eu am prietene care le ia de ani de zile si nu au nimic.

Floricica Nou Venita iatanank's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    101
    Eu am alaptat 1 an jumate si am luat anticonceptionale.Mi le-a recomandat dr-ul se numesc Excluton sunt mai slabe si nu se transmit in lapte .Cu ele m-am simtit ft bine iar dupa ce am alaptat m-am trecut la cele dinainte dar... curios nu mai imi faceau bine si am renuntat.Depinde de organismul fiecaruia.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari