Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Nelamurit Anticonceptionale, sterilet sau ce?

mamici, am o intrebare, dupa ce ati nascut ce metode contraceptive ati folosit? eu nu suport prezervativul, ma irit de la latex...anticonceptionale, nu stiu ce sa zic, mi-e frica de efectele adverse, fiind si fumatoare, pe langa asta mai vreau un bebe, peste vreo 2-3 ani si nu as lua anticonceptionale ca poate dupa afecteaza pe langa faptul ca trebuie sa asteptio o perioada dupa ce nu le mai iei ca sa se curete organismul, cel putin eu asa stiu...de sterilet iar nu stiu ce sa zic, mi se pare o metoda destul de invaziva, pe langa faptul ca am vazut chiar cand m-am dus sa nasc sarcina peste sterilet...voi ce parere aveti ce ati folosit?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    mamici, am o intrebare, dupa ce ati nascut ce metode contraceptive ati folosit? eu nu suport prezervativul, ma irit de la latex...anticonceptionale, nu stiu ce sa zic, mi-e frica de efectele adverse, fiind si fumatoare, pe langa asta mai vreau un bebe, peste vreo 2-3 ani si nu as lua anticonceptionale ca poate dupa afecteaza pe langa faptul ca trebuie sa asteptio o perioada dupa ce nu le mai iei ca sa se curete organismul, cel putin eu asa stiu...de sterilet iar nu stiu ce sa zic, mi se pare o metoda destul de invaziva, pe langa faptul ca am vazut chiar cand m-am dus sa nasc sarcina peste sterilet...voi ce parere aveti ce ati folosit?
    calendar+abstinenta+prezervativ la nevoie :))
    vezi ca exista si prezervative fara latex. eu anticonceptionale nu iau din aceleasi motive, iar sterilet ...nici ideea in sine nu o suport...

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nici pe mine nu prea incanta ideea ed a avea un corp stairn inauntru...iar metoda calendarului...nu m-as prea baza pe ea

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    la mine, din fericire, functioneaza si a functionat intotdeauna perfect

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nici eu n-am apelat la anticonceptionale, ca am avut probleme cu ele. Prezervativul nu sunt fan... iar steriletul pt asa putin timp nici nu cred ca merita.
    Daca folosesti calendarul masurandu-ti temepratura zilnic, atunci e sigur... altfel depinde de cat de ca ceasul ai organismul. Eu una sigur nu l-am, ca la conceptie am folosit calendarul cu temp, si o luna aveam ovulatia la 11 zile, alta la 14, alta la 16... deci ... aiurea.
    Noi folosim abstinenta... de final... si cred ca sansele de a ramane e f mica. Iar in perioada posibil fertila, prezervativ.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu mi am pus sterilet in luna iulie.desi din 2010 si noi am folosit metoda absistentei. Si eu m am gandit destul inainte sa imi pun sterilet. dar pana la urma mi am pus si n am avut probleme sau sa ma deranjeze in vre un fel.dekt in timpul mestruatie ,prima zi ma doare mai tare si trebuie sa i au o pastila ceva, desi inainte nu aveam probleme de genu'. insa acum sunt mai sigura si nu stau cu frica in san in fiecare luna pana imi vine cm. steriletul este pe o perioada de 2 ani. iar cand am sa il scot nu stiu daca voi continua .

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    exista chestia aia de la Clear Blue in farmacii care iti spune ce zile sunt fertile si care nu. si asta am mai auzit ca folosesc unele femei pe aici.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari