Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Alunitele, inofensive sau periculoase?

Dragi mamici am trecut acum cateva saptamani printr-un cosmar si simt nevoia sa va vorbesc despre asta. Inainte cu cateva zile de Craciun , intr-o seara cand ma jucam cu fetita mea , mi-a rupt din greseala o alunita . Am simtit o intepatura si cand m-am uitat la mana aveam tricoul patat cu sange.Am incercat sa imi opresc sangerarea, pentru ca sangeram destul de puternic ...si nu stiam ce sa fac. Mi-a trecut un singur lucru prin minte "cancer". sincer in aceea seara nu am inchis un ochi. Am mers la medicul de famili a doua zi , si mi-a dat trimitere la urgente la dermatologie spunandumi ca nu trebuie sa ma joc cu acest lucru , ca stie cazuri in care persoane tinere au decedat din cauza unei alunite rupte. Vreau sa va marturisesc ca eram terminata. Nu ma gandeam decat la fetita mea ... ce va facea ea fara mine? Cine va avea grija de ea? Am mers la dermato la control de specialitate si multumesc lui Dumnezeu nu am nimic. Am de urmat un tratament de 7 zile. Am doar doar 24 de ani si credeam ca viata mea se va sfarsi. Am decis , trecand prin aceasta intamplare , sa pretuiesc mai mult viata , sa am grija mai mult de sanatatea mea , sa fiu atenta mai mult cu alunitele mele , carora nu prea le dadeam importanta. De aceea ganditiva mamici la sanatatea voastra , mergeti la medic , nu tratati cu indiferenta alunitele . Sanatate multa tuturor!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Nu ca vreau sa pun paie pe foc dar mama unei colege a murit de cancer din cauza unei alunite.O avea la spate,cam pe unde se inchide sutienul si si a rupt o din greseala...nu i a dat importanta si cand s a hotarat sa mearga la medic era prea tarziu...cancer gradul 3...i a zis medicul ca daca venea mai devreme cu 3luni scapa...dar nu a murit imediat a mai trait vreo3ani parca.Asa ca intradevar nu e de joaca cu astfel de lucruri.Si eu am in ultimul timp niste dureri de sani,mai ales la sanul stang...o durere nu ft puternica,ma inteapa asa prin el si ma doare sub brat dar nu rau.Am tot zis ca merg la un control dar ca de obicei aman...nu am incredere in doctorii din Valcea.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Sincer medicul care ti-a zis ca a vazut multe persoane tinere care au decedat de la o alunita rupta ar trebui impuscat...glumesc!Intr-adevar trebuie sa dam o atentie deosebita alunitelor.Vara trecuta am avut si eu o mare problema cu o alunita pe care o aveam din nastere.Sincer am trecut prin aceleasi stari ca si tine,mi-am pus aceleasi intrebari...Norocul meu a fost ca am avut alaturi un medic care m-a incurajat tot timpul,desi eu ma vedeam deja in groapa.Analizele au iesit bune,m-am operat si am scapat de stres.Marturisesc ca a fost groaznic,n-am dormit zile intregi.Si eu recomand tuturor sa mearga la medic pt o simpla consultatie,chiar daca alunitele nu deranjeaza.Sanatate multa!

siminaa
    Guest
    :).... eu am foarte multe alunite pe spate ..da ele sunt de mai multe feluri fetelor..sunt acele alunite carnoase iesite inafara care nu se numesc alunite desi noi tot alunite le spune ...alea nu au nici o treaba si nu trebuie sa te speri ...or sa se mareasca cu fiecare an ...eu in fiecare an merg la consult sa mi le vada pe toate ..chiar asta vara miam scos 2 una de pe spate care era urata...acum trebuia sa ma duc saºmi scot 4 ..dar sunt gravida ...mi sa zis ca le pot scoate chiar daca sunt gravida dar am renuntat...astept pana dupa nastere ...apoi medicul mia atras atentia la cele de la baza pieli aceleea care par a fi niste pete ...daca te mananca daca ti se inegresc daca fac ca o cojita ...alea nu ai cum sa le rupi :D .....iar cele iesite care nu sunt la baza pieli care par a fi niste negi nu sunt o problema :D trebuiesc scoase caci altfel ele vor cresteeeee si creestee :))

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Sincer medicul care ti-a zis ca a vazut multe persoane tinere care au decedat de la o alunita rupta ar trebui impuscat...glumesc!Intr-adevar trebuie sa dam o atentie deosebita alunitelor.Vara trecuta am avut si eu o mare problema cu o alunita pe care o aveam din nastere.Sincer am trecut prin aceleasi stari ca si tine,mi-am pus aceleasi intrebari...Norocul meu a fost ca am avut alaturi un medic care m-a incurajat tot timpul,desi eu ma vedeam deja in groapa.Analizele au iesit bune,m-am operat si am scapat de stres.Marturisesc ca a fost groaznic,n-am dormit zile intregi.Si eu recomand tuturor sa mearga la medic pt o simpla consultatie,chiar daca alunitele nu deranjeaza.Sanatate multa!
    hande a fost pentru prima oara in viata mea cand am trecut prin aceste clipe de cosmar. La fel ca si tine ma vedeam "in groapa". Ma gandeam numai si numai la fetita mea , la parinti , la sot ... mi-am dat seama atunci cat de importanti sunt ei pentru mine si cat de importanta sunt eu pentru ei. Cand am mers la control , sincer nu mai aveam rabdare sa intru in cabinet , au fost cele mai grele momente din viata mea. Cand doctora mi-a spus ca nu am nimic , continuam sa o intreb cu lacrimi in ochi daca nu e grav , daca nu e cancer... Si acum cand vorbesc imi dau lacrimile si ma trec fiorii. Sincer il rog pe Dumnezeu sa imi dea sanatate sa pot sa imi cresc fetita pentru ca acum e prea mica sa ramana fara mine. Poate ca eu am fost o norocoasa sa nu am nimic dar sunt atatea cazuri care isi pierd viata din cauza unei banale alunite.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari