Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Ajutor urgent! Sangerare gingivala fara oprire!

Of am si eu o problema care-mi da fiori....acum 30 de minute m-am spalat pe dinti ca in fiecare zi, insa in seara asta, nici bine n-am atins cu periuta dantura ca mi-a busit sangele de la o gingie, si nu exagerez, si acum curge la fel de mult...Eu la partea de sus am facuta lucrare intreaga pe 7 dinti, iar sangerarea pleaca de la unul dintre ei! Sa fie o problema cu lucrarea? Dar de ce n-am mai patit nimic pana acum? Ma spal odata pe zi cu bicarbonat si cu ceai de salvie, iar seara numai cu pasta de dinti. Ce se intampla? Ajutor, caci am umplut cateva tifoane cu sange! De doctorita mea stomatolog nu dau si aici, nu este nici un cabinet non-stop. Heeeeeeeelp

lorito
    Guest
    Nu e bine, nu e bine!!!!
    Pai nu cred ca ai ce face, clateste foarte des cu apa rece. Si luni fuguta la stomatolog. Nu cred ca e ceva grav, cred ca ai ranit gingia in timpul periajului.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Nu e bine, nu e bine!!!!
    Pai nu cred ca ai ce face, clateste foarte des cu apa rece. Si luni fuguta la stomatolog. Nu cred ca e ceva grav, cred ca ai ranit gingia in timpul periajului.
    Asta m-am gandi si eu Lori, insa abea am atins cu periuta, care este chiar foarte moale, si lucrarea este facuta de aprox un an, timp in care am periat zi de zi de 2 ori pe zi dintii fara probleme...parca se mai lasa, dar tot mai curge cate putin...mi-e si frica sa adorm sa nu ma inec...

lorito
    Guest
    Nu stiu. Si mie imi sangereaza gingiile( eu sunt sub observatia dentistului de ...ha, hat, si nu scap de asta niciodata). Trebuie sa merg constatnt la tratamente la el:( toata viata). Dar asa, ca sa-mi sangereze gingia jumatate de ora/peste jumatate de ora nu am patit.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Nu stiu. Si mie imi sangereaza gingiile( eu sunt sub observatia dentistului de ...ha, hat, si nu scap de asta niciodata). Trebuie sa merg constatnt la tratamente la el:( toata viata). Dar asa, ca sa-mi sangereze gingia jumatate de ora/peste jumatate de ora nu am patit.
    n sfarsit am scapat...am pus...spirt...si s-a oprit?! Soer sa n-o ia iarasi nebunia...am sa vad ce se intampla dimineata, ca daca este ceva, pana luni dupa amiaza nu ma mai spal...sa vedem ce o zice dentista....mie la dintele asta mi-a lucrat mult si am tratament peste tratament, dar numai facut de ea in cabinet, nupastile pentru acasa etc. si chiar am o sutura in dinte, mi-a omorat prin ianuarie un nerv...cine stie, chiar sunt curioasa:) Era sa nu mai dorm de frica iti dai seama?:))

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Sangerarile gingivale pot fi un semn de gingivita...sau netratata poate cauza grave pb.
    Poate ai exagerat in igiena dentitiei(periaj, ata dentara...), poate ai lipsa de vitamina K...cel bine un medic poate sa te indrume.
    Plus ca in cazul in care fumezi ar trebui sa te opresti, deoarece fumatul favorizeaza sangerarile.
    Bafta la dr!

lorito
    Guest
    Clateste-te cat de des poti/ai chef cu ceai de musetel.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si fa-ti timp si sa-ti lucrezi o coagulare ( analize de sange )
    ca la varsta ta este aiurea sa te intreb daca iei vreun medicament ca tratament cronic ( care ar putea fi responsabil )

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Cum te speli pe dinti?
    Sa nu faci periajul stanga-dreapta ca in felul asta iti vor sangera mereu gingiile.
    La partea de sus a danturii fa-l de sus in jos.......proptesti perii periutei pe gingii si tragi in jos....miscarea sa fie mereu de sus in jos, nu si de jos in sus.
    La fel cu partea de jos....dar de jos in sus.....proptesti pe gingii si urci cu periuta in lungimea dintelui.

Tot asa si cu partea interioara.....si sa nu faci in sens rotatoriu.
    Pe masele poti sa le perii si pe partea de deasupra chiar in sensul inainte si inapoi.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de onita Vezi mesajul
    Sangerarile gingivale pot fi un semn de gingivita...sau netratata poate cauza grave pb.
    Poate ai exagerat in igiena dentitiei(periaj, ata dentara...), poate ai lipsa de vitamina K...cel bine un medic poate sa te indrume.
    Plus ca in cazul in care fumezi ar trebui sa te opresti, deoarece fumatul favorizeaza sangerarile.
    Bafta la dr!
    Multumesc Onita! Abea astept sa vad ce rezolv maine la medic!

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de flora73 Vezi mesajul
    Cum te speli pe dinti?
    Sa nu faci periajul stanga-dreapta ca in felul asta iti vor sangera mereu gingiile.
    La partea de sus a danturii fa-l de sus in jos.......proptesti perii periutei pe gingii si tragi in jos....miscarea sa fie mereu de sus in jos, nu si de jos in sus.
    La fel cu partea de jos....dar de jos in sus.....proptesti pe gingii si urci cu periuta in lungimea dintelui.

Tot asa si cu partea interioara.....si sa nu faci in sens rotatoriu.
    Pe masele poti sa le perii si pe partea de deasupra chiar in sensul inainte si inapoi.
    De spalat ma spal mereu normal, chiar si stanga-dreapta si nu am patit nimic de cand ma stiu...cine stie, m-am gandit si eu sa nu fie periajul de vina, dar de ce acum?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari