Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nefericire Administrarea de medicamente in doza foarte mare

Mămici .. alaltăieri mi-am scos o măsea pentru că mă durea foarte tare. După ce mi-a trecut anestezia m-au apucat niște dureri și mai cumplite..am fost la farmacie și mi-am luat Nurofen Forte, farmacista m-a întrebat dacă am probleme cu stomacul, da am zis că nu, deși am avut gastrită. Durerile după scoaterea măselei m-au zăpăcit de cap, așa de tare mă durea, și deși de obicei citesc prospectele și nu prea iau eu medicamente, prefer să suport durerea, de data asta n-am mai suportat. Și ca proasta aseară de pe la 8 până peste noapte pe la 2-3 am luat în jur de 10 pastile de Nurofen forte, tot câte două. Rezultatul e clar, când m-am trezit de dimineață mă durea stomacul groaznic și îmi era greață. Pe prospect scrie să merg la urgențe dacă am luat supradoză dar nu pot, că trebuie să iau copilul cu mine și nu-s în stare nici să-l îmbrac. Sunt și obosită că n-am dormit mai deloc ...
    Acum mi-am pus să mănânc niște iaurt simplu, și mă gândeam să-mi fac și o supiță, văd că deja m-am mai liniștit la stomac. Dar dacă revine greața și durerea ce să fac ? Ce să mănânc ? Dacă mă duc la spital ce îmi fac dr de acolo ?

Am fost iresponsabilă, știu asta! Îmi pare rău acum, nu am mai pățit așa ceva până acum..nici nu am prea luat eu medicamente prea des. Vreau doar să-mi revin acum..Deci ce să fac ?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Nurofen se ia maxim de 3 ore pe zi, cate una la 8 ore...Nu inteleg ce-o fi fost in capul tau, puteai sa apelezi si la altele ca sa-ti calmezi durerea. Acum bea multe lichide ca sa elimini excesul de Nurofen din organism. Ai scapat ieftin, putea sa-ti fie si mai rau. Nu mai lua medicamente aiurea.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Nurofen se ia maxim de 3 ore pe zi, cate una la 8 ore...Nu inteleg ce-o fi fost in capul tau, puteai sa apelezi si la altele ca sa-ti calmezi durerea. Acum bea multe lichide ca sa elimini excesul de Nurofen din organism. Ai scapat ieftin, putea sa-ti fie si mai rau. Nu mai lua medicamente aiurea.
    Nici eu nu îmi dau seama ce a fost în capul meu. Parcă nu mai judecam cum trebuie. Acum mi rău de mor și nu pot nici să vomit, doar mă doare stomacu și îmi e greață.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    10 Nurofen in 8 ore??????? Si forte!! Ce Dumnezeu, vrei sa ajungi direct pe patul de spital?? SEnzatia de rau este de la supradoza de nurofen. Trebuie sa iti provoci voma si nu stiu, parca se consuma lapte, pentru anularea toxicitatii. Nurofenul este frectie la picior de lemn pentru durerile de masea. pentru alea se ia aulin, algocalmin (se gaseste mai greu, dar o fiola de algocalmin face cat 4 nurofenuri forte!!), antinevralgic. Panadol, ibuprofen, paracetamol sunt apa de ploaie..

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Sper ca nu ne spui ca si alaptezi,ca e grav atunci.:(

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nu alăptez. Mi-am revenit, mi-a dat de la farmacie Ranitidină pentru stomac și m-am liniștit. Dar măseaua mă doare foarte tare în continuare. Eu cred că am puroi sau ceva, și dentista nu și-a dat seama sau nu a știut sa îmi zică. Plus că am un gust foarte naspa ... deja e a 3 a zi de când mi-am scos-o și tot mă doare ! Mama ei de treabă, am vrut să scap de durere și am amplificato !
    Vă mulțumesc de răspunsuri.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    10 Nurofen in 8 ore??????? Si forte!! Ce Dumnezeu, vrei sa ajungi direct pe patul de spital?? SEnzatia de rau este de la supradoza de nurofen. Trebuie sa iti provoci voma si nu stiu, parca se consuma lapte, pentru anularea toxicitatii. Nurofenul este frectie la picior de lemn pentru durerile de masea. pentru alea se ia aulin, algocalmin (se gaseste mai greu, dar o fiola de algocalmin face cat 4 nurofenuri forte!!), antinevralgic. Panadol, ibuprofen, paracetamol sunt apa de ploaie..
    Da, păi farmacistele ăstea, sunt degeaba unele. Nu m-am dus eu și i-am zis să-mi de-a Nurofen, pentru că eu oricum nu le cunosc că nu am folosit .. așa că i-am explicat că mi-am scos măseaua și cum mi-a trecut anestezia mă doare de înnebunesc și i-am zis să-mi de-a ce știe ea că-i bun și ea mi-a dat ăsta. Chiar că a fost frecție la piciorul de lemn.

sadia
    Guest
    Nu ar trebui sa doara 3 zile asa tare ...........tocmai mi-am lucrat toata dantura si stiu cum e,doare cam o zi apoi trebuie sa mananci mai mult lichide pana se inchide rana.Incearca sa tii vata cu wisky ,dar sa nu inghiti,nu stiu ceva local,asta trebuia sa ceri in farmacie sau sa iti dea farmacistele,mie mi-au dat tot timpul o soutie locala.Si de acum sa stii cand tre sa iei antibiotic sau mai mute analgezice,cumpara si un pansament gastric,eu am tot timpu in casa.
    Sa nu mai faci niciodata asta ,gandeste-te la baiat ca se pot intampa multe,tu prin spital si el cu tacsu acasa?Stiu ca doare ,rau tare ,dar mergi la urgente,baftta aveti grija de voi......

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Nu ar trebui sa doara 3 zile asa tare ...........tocmai mi-am lucrat toata dantura si stiu cum e,doare cam o zi apoi trebuie sa mananci mai mult lichide pana se inchide rana.Incearca sa tii vata cu wisky ,dar sa nu inghiti,nu stiu ceva local,asta trebuia sa ceri in farmacie sau sa iti dea farmacistele,mie mi-au dat tot timpul o soutie locala.Si de acum sa stii cand tre sa iei antibiotic sau mai mute analgezice,cumpara si un pansament gastric,eu am tot timpu in casa.
    Sa nu mai faci niciodata asta ,gandeste-te la baiat ca se pot intampa multe,tu prin spital si el cu tacsu acasa?Stiu ca doare ,rau tare ,dar mergi la urgente,baftta aveti grija de voi......
    Mersi de răspuns sadia. Cică doare așa tare și mult că e rană deschisă, că nu m-a cusut deoarece a intrat în concediu și nu putea să-mi scoată ațele săptămâna viitoare. Acum îmi e mai bine..deocamdată. Dar nu puteam să deschid gura decât foarte puțin, nu puteam mesteca, simt că mi s-a umflat ceva. Acum nu știu, mi-am mai scos două măsele la ea, și nu am avut treabă...dar de data asta niște dureri mai tari ca cele de la cezariană și nu exagerez deloc. Săarcul Maxi nici nu m-am prea ocupat de el azi pentru că efectiv nu am fost în stare de nimic, îmi venea să mă dau cu capul de pereți, să trântesc tot ce-mi ieșea în cale. Nu știu! În viața mea nu am avut o asemenea durere.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu nu cred ca e normal sa te doara atat de tare, eu mi-am scos doua masele de minte, care erau si crescute stramb, orizontal, cresteau impingand in maselele de langa ele - deci erau masele problematice si complicat de scos, si nu am avut nicio durere, dupa ce mi-a trecut efectul anesteziei nu am mai simtit absolut nimic. La prima am luat eu un calmant asa, doar preventiv ca mi-a zis medicul sa iau, la a doua nu am mai luat nimic ca am vazut ca nu era nevoie. Si nu s-a pus problema de ate sau cusut. Eu cred ca stomatologul tau nu e prea priceput.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nu știu ce să zic roxie. Nu o cunosc prea bine, m-a dus o cunoștință la ea, și cum am spus, mi-am mai scos două măsele la ea dar nu am pățit ca la asta. Nu pot să-mi dau seama de ce. Sper să mă ajute Dumnezeu să trec cu bine peste asta. Vă puteți imagina cât de tare mă durea dacă am făcut imprudența de a lua 10 tablete de Nurofen numai să nu mă mai doară ? Deci durerea m-a amețit de cap. Nu m-am gândit nici o secundă că mi-aș putea face rău dacă iau așa multe pastile, îmi doream doar să nu mă mai doară. Off!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari