Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebiiul's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2011
    Postari in forum
    1

Vreau sa plec cu copilul in strainatate

Salut,

Am cateva intrebari despre o posibila plecare in strainatate:
    1. la ce varsta pot sa iau bebele cu avionul?
    2. vreau ca imediat dupa ce rezolv cu documentele si formalitatile pentru indemnizatia de la stat sa plec pentru 6 luni in Italia. Copilul va avea atunci 3 luni. Ma impiedica ceva? (ma gandesc in primul rand la partea medicala)
    3. serviciile medicale in strainatate (cele private, pentru ca ma gandesc ca de ele de stat nu am cum sa beneficiez) sunt foarte scumpe? am nevoie foarte mare de ele in primul an de viata al copilului? - presupunand ca e sanatos tun :) ?

Multumesc!

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Un copil in primul an de viata trebuie dus la dr o data pe luna,la control,chiar daca e sanatos tun!Sa nu mai vb de vaccinare,in Italia schema de vaccinare e diferita de cea din Romania!
    In privinta costurilor nu te pot ajuta,dar sunt fete pe forum care locuiescin Italia si te vor lamuri ele!

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    1.Legal, poti sa mergi cu copilul in avion la orice varsta, cu conditia sa aiba pasaport si daca tatal nu calatoreste cu voi va trebuie consimtamantul lui legalizat la notar. Acum nu stiu cum o sa fie daca o sa intram cumva in spatiul shengen, ce reguli or mai fi cu copiii...
    2. Nu cred ca o sa te impiedice ceva/cineva, atata timp cat ii asiguri copilului toate cele necesare.
    3.Vezi daca faci o asigurare privata de sanatate pt. calatoria in strainatate cat e valabila si ce servicii acopera, si intereseaza-te si de cardul de sanatate care se elibereaza de la casa de sanatate (parca) la fel, unde e valabil, ce servicii iti acopera ...

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    noi suntem cu familia in Italia de 6 luni - in privinta schemei de vaccinare un singur vaccin a fost facut in plus in Romania fata de Italia-copilul meu face 7 ani in martie , asa ca stai linistita in privinta asta.

Floricica Nou Venita justt.irina's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2011
    Postari in forum
    6
    ia'ti din romania cardul de sanatate ...care este valabil in U.E ....in italia vizetele la pediatru se fac la 15 zile de la nastere ,apoi la 2-3 luni ,apoi la 4-5 luni ,si apoi la 8 luni , si 10-11 luni ...vaccinul il faci primul pe la 2 luni ,apoi pe la 4 luni si te mai cheama la 10 luni la vaccin ! multa sanatate va dorim

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de bebiiul Vezi mesajul
    Salut,

Am cateva intrebari despre o posibila plecare in strainatate:
    1. la ce varsta pot sa iau bebele cu avionul?
    2. vreau ca imediat dupa ce rezolv cu documentele si formalitatile pentru indemnizatia de la stat sa plec pentru 6 luni in Italia. Copilul va avea atunci 3 luni. Ma impiedica ceva? (ma gandesc in primul rand la partea medicala)
    3. serviciile medicale in strainatate (cele private, pentru ca ma gandesc ca de ele de stat nu am cum sa beneficiez) sunt foarte scumpe? am nevoie foarte mare de ele in primul an de viata al copilului? - presupunand ca e sanatos tun :) ?

Multumesc!
    1. de la 2-3 saptamani poate calatori un bebe cu avionul, asa ca nu va fi nicio problema la 3 luni. a mea avea 6 cand am venit in Ro si a fost totul ok, mai putin durerea de urechi de la aterizare, insa a trecut repede.
    2.in toate statele membre UE se asigura asistenta de urgenta gratuita oricui o solicita intr-un spital de stat. nu stiu cum e in Italia, insa in Spania cu cardul de sanatate, chiar daca nu ai lucrat si nu ai platit o asigurare, ai dreptul la medic de familie. va trebui sa ai si tu acolo un pediatru, exact asa cum ti s-a mai spus, pentru vizitele periodice si pentru vaccinare.
    3.oricat de sanatos tun il vezi tu, copilul are nevoie de toate controalele medicale specificate in carnetul sau de sanatate. deci: da, ai mare nevoie de ele. :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari