Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Trusoul pentru nou-nascuti, doar familiilor cu venituri mici

Trusoul pentru nou-nascuti, doar familiilor cu venituri mici<br />
    Trusoul pentru nou-nascuti trebuie acordat pe viitor doar familiilor cu venituri reduse, pentru a reprezenta cu adevarat o masura de protectie sociala.<br />
    De asemenea, se doreste respectata forma initiala a legii, care prevede acordarea de produse, nu echivalentul lor in bani, a declarat vineri premierul Emil Boc.<br />
    Cititi pe larg informatiile despre noile reglementari privind trusoul nou-nascutului pe <a href="http://www.ziare.com/actual/politica/01-29-2010/boc-trusoul-pentru-nou-nascuti-trebuie-acordat-doar-familiilor-cu-venituri-mici-video-991234" target="_blank">ziare.com</a>.

Floricica Senior mihaelaadrian25's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2008
    Postari in forum
    3.162
    am vazut ieri la stiri ceva legat de acest subiect.
    cu riscul de a parea rea si fara suflet, tot o sa-mi spun parerea.
    in primul rand nimeni nu se intreaba de ce sunt saraci oamenii nevoiasi?cel putin o parte dintre ei...am si in clasa copii care provin din familii mai sarace(sunt invatatoare), mi-e teribil de mila de ei, insa nu pot sa-i inteleg pe parintii lor:sunt tineri, sanatori, de ce nu-si cauta ceva de munca, sa castige un ban in plus pentru copiii lor.se complac in situatia de saraci si nu fac nimic pentru a iesi din aceasta situatie.
    parerea mea e ca minunatul nostru stat roman ii descurajeaza pe cei care muncesc si vor sa traiasca cinstit, se zbat pentru a le fi bine copiilor lor,merg la serviciu de dimineata pana seara.
    nu spun sa nu-i ajute pe cei saraci, mai ales bolnavi, neputinciosi, care nu au nici o sansa sa se descurce singuri, dar sa nu-i uite nici pe cei care muncesc.

o situatie similara e si cea cu rechizitele scolare gratuite:se acorda doar acelor copii care au venit mai mic de 150 lei pe membru de familie. nu va spun ce dezamagiti sunt ceilalti, care provin din familii in care parintii muncesc. si atunci, nu e logic sa iti spui:mai bine stau acasa, nu muncesc, imi ajuta statul copiii(ba mai fac si 11-12 copii sa traiesc bine din alocatia lor).
    mie, sincer nu mi se pare ca ar fi o idee buna.

Floricica Nou Venita scoobydoo's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    7
    Asa este, Mihaela. Sunt de acord cu tine. Si eu zic ca ideea ca in locul banilor parintii sa primeasca chiar produse destinate bebelusilor in primele luni este chiar potrivita. In fond toti copiii au aceleasi nevoi, indiferent de veniturile familiei.

Floricica Nou Venita cris_mara's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    2
    buna
    nu stiu daca ar fi chiar bine ... cred ca tu ca invatatoare ai vazut multe si multi dar ... daca statul nu ar da o mana de ajutor acei parinti care, cum ai spus tu, se complac in saracie, nu i-ar mai lasa la scoala si eu chiar sunt de parere ca toti copii au dreptul la educatie( sunt mamica a doi copii si am fetita cea mare la scoala). Si mai trebuie sa acceptam ca in prezent sunt foarte multi care chiar nu se pot angaja.

Floricica Nou Venita scoobydoo's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    7
    Inca una din aceeasi serie...

<a href="https://www.copilul.ro/evenimente-copii/evenimente-noutati/Copiii_cu_parinti_bogati_ar_putea_ramane_fara_alocatie_de_la_stat-a6444.html" target="_blank">Copiii cu parinti bogati ar putea ramane fara alocatie de la stat</a>

Floricica Nou Venita pia_ _mater's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Mi se pare normal,asa se procedeaza si in alte tari europene,oferindu-se alocatii pentru copii in functie de venitul parintilor.In altele,nu se ofera deloc bani pentru copii,parintii fiind cei care-i sustin financiar pe copii pana la 18 ani,cel putin.La urma urmei,faci copii ca sa-i ti-i cresti,nu ca sa te sponsorizeze statul.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Hi hi, vine statul ca haiducul, ia de la bogati si da la saraci Pai, pe aceiasi linie ar putea si sa vaccineze gratuit doar copiii saraci, ce conteaza ce contributii platim noi??? Ba ar fi bine ca parintii cu venituri sa plateasca pentru educatia copiilor, asa ar sustine material si pe colegii defavorizati Si ar putea sa le mareasca mult alocatiile, ca doar sunt familii care traiesc numai din alocatii, asta i-ar incuraja sa se mai inmulteasca, doar nu or sa mearga sa munceasca...Geniala idee, ce sa zic!

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Completare:In conditiile in care familiile care primesc un copil se impart in doua categorii(bogati si saraci,adica cei cu venituri mari si cei cu venituri mici sau deloc),grila de ajutor e mai mult decat rezonabila.De la 1 ianuarie 2009,mamicile care au fost angajate timp de cel putin un an primesc procentul acela din ultima salarizare(de 80-85%),ceea ce e grozav! In acelasi timp,mamicile care au lucrat cu carte de munca mai putin de un an inainte de nasterea copilului(din diferite motive:lipsa unui loc de munca in situatiile de criza,putina scolarizare,un angajator care nu vrea sa angajeze cu carte de munca-si cati sunt din astia,din pacate!!) trebuie sa se multumeasca cu cel 200 de lei lunar,timp de doi ani.
    Faptul ca,pe fundalul acesta,se alege ajutorarea familiilor mai sarace cu trusoul bebelusului,chiar cu alocatia pentru copii,nu mi se pare in detrimentul familiilor cu venituri mari si foarte mari(pentru care cei 45 lei oferiti lunar acum sunt...vax,nici nu cred ca se oboseste cineva sa-i scoata lunar,ci-i lasa uitati intr-un cont),nici nu se incurajeaza lenevia. :)) Asta m-a facut sa rad,cand am citit-o ca pe argument.Pai sa vad cui dintre mamicile de pe-aici i-ar da mana sa renunte la job si sa dea cu piciorul in scoala si in cartea de munca,doar ca sa primeasca niste maruntis in plus,pentru ca nu poate spune nimeni ca din alocatia copiilor(fie ea si marita!) se poate creste un copil in conditii decente,nu mai spun de intretinerea unei familii.

Asadar,poate ar trebui sa fim putin mai toleranti fata de cei care,din cauza soartei,au nimerit mai prost decat noi,pentru ca in momentele cheie ale vietii lor nu a fost un parinte sau un dascal,un sfatuitor responsabil,pentru a le indica punctele importante din viata unde ar fi trebuit si ar fi putut sa ia decizii mai bune decat cele pe care le-au ales.
    De fapt,suntem invidiosi ca cei saraci primesc(sau vor primi) ajutor banesc,dar nu cred ca vreuna din noi invidiaza si restul contextului(stilul de viata,mediul,mentalitatea celor care vor fi ajutati).

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Nu cred ca se pune problema ca cineva(statul) sa ia de la bogati,ci doar sa nu le mai dea. Cu am mai spus mai sus,incercati macar o luna sa traiti din alocatie,sa vedeti cum e.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Apropo de vaccinuri,exact asta se intampla,fara a fi vreo masura a statului,ci una benevola.Familiile care-si permit aleg sa cumpere de la farmacie(si nu pe bani putini) echivalentul vaccinurilor din schema nationala gratuita de vaccinare.:D

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Tot in acelasi context,avand in vedere ca se recurge deja la disponibilizarea cadrelor didactice din cauza numarului tot mai scazut de copii(ca natalitate,nu e vorba de renuntarea la scolarizare),nu m-as grabi sa acuz sau sa ironizez pe cei care fac mai multi copii(indiferent daca vor beneficia de ajutor de la stat sau nu).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari