Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63

Nelamurit Trecerea dintr-un concediu in altul

buna fetelor. Am si eu o intrebare, am o fetita de 1 an si 4 luni si de curand am aflat ca sunt din nou insarcinata, iar in aprilie cand face fetita 2 ani nasc pe cel de al 2 lea bebe ,cum trebuie sa procedez pentru a primi in continuare indemnizatia pentu cel de al 2 lea bebelus. astept raspunsurile voastre. va pup.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Se pare ca vei avea de facut doar doi ... trei pasi : 1/ Pentru maternitate vei avea nevoie de o adeverina ca plateste cineva asigurarile de sanatate (in locul angajatorului). Noi am obtinut-o de la Agentia pentru Prestatii Sociale Bucuresti. 2/ Cerere de concediu ingrijire copil la fel c apentru primul. Chiar la fel nu poate fi ca parca atunci am venit cu hirtii de la angajator pentru calculul alocatiei... 3/ La angajator sa faci o cerere de prelungire a suspendarii contractului de munca.
    Mai multe detalii cam peste o luna, sper.

Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    Multumesc frumos pentru raspuns , dar mai am o intrebare ,cand trebuie sa depun aceste acte ?.va multumesc.

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Pai cererea pentru adeverinta inainte de a naste, ca sa o ai la maternitate (eu am luat-o sapt care tocmai a trecut : am facut cerere vineri si miercuri am luat-o). Pentru al doilea concediu mie mi-au spus sa vin sa depun cererea inainte de sfirsitul primului, dar cum la noi diferenta va fi de 1 an si 11 luni oricum asa faceam... la voi e la fel, nu puteti depune dosarul inainte de a naste :). Pentru prelungirea suspendarii, o sa intreb la "Protectia copilului" daca imi dau o hirtie ca ni s-a aprobat dosarul cu care sa pot merge la angajator, dar inca nu stiu exact ce si cum. Cind o sa fac pasul 2 revin cu detalii ;).

Floricica Nou Venita Magda.Kathy's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    5
    Buna, asa mi-au zis si mie de la primarie...acelasi demers ca la prima nastere,doar ca actele tre depuse cu o luna inainte ca primul bb sa implineasca 2 ani...deci in primul an de viata al lui bb 2 se va primi aloc de stat acei 200 lei si abia in cel de al doilea an al lui bb 2 incepi sa primesti acei 6oo lei sau 85% din sal., deci se va sta acasa cu bbii 4 ani ( 2 pt primul si 2 pt al doilea). cat despre acea adev pt maternitate de care zice k3loo .... eu nu stiu nimik...la prima nastere eu nu-mi aduc aminte sa fi dus o astfel de adev.

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Citat Postat de Magda.Kathy Vezi mesajul
    Buna, asa mi-au zis si mie de la primarie...acelasi demers ca la prima nastere,doar ca actele tre depuse cu o luna inainte ca primul bb sa implineasca 2 ani...deci in primul an de viata al lui bb 2 se va primi aloc de stat acei 200 lei si abia in cel de al doilea an al lui bb 2 incepi sa primesti acei 6oo lei sau 85% din sal., deci se va sta acasa cu bbii 4 ani ( 2 pt primul si 2 pt al doilea). cat despre acea adev pt maternitate de care zice k3loo .... eu nu stiu nimik...la prima nastere eu nu-mi aduc aminte sa fi dus o astfel de adev.
    Incep cu sfirsitul : adeverinta nu i-au mai cerut-o nici sotiei mele de data asta. In ceea ce priveste prima parte, nu prea inteleg exprimarea ta si cred ca induce in eroare : nu stai acasa doi ani pentru primul copil si doi ani pentru cel de-al doilea, ci maxim pina la implinirea virstei de doi ani de catre cel de-al doilea. Despre bani, e "simplu" : fiecare copil primeste cite 200 lei in primii doi ani de viata; mama primeste indemnizatia de crestere a copilului cit timp este in concediu de ingrijire a copilului.

Floricica Nou Venita angel_ramo77's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2010
    Postari in forum
    67
    Buna dimineata ! Fetelor , a avut vreuna dintre voi sterilet pus inainte de a doua nastere???

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Citat Postat de anne_marye Vezi mesajul
    buna fetelor. Am si eu o intrebare, am o fetita de 1 an si 4 luni si de curand am aflat ca sunt din nou insarcinata, iar in aprilie cand face fetita 2 ani nasc pe cel de al 2 lea bebe ,cum trebuie sa procedez pentru a primi in continuare indemnizatia pentu cel de al 2 lea bebelus. astept raspunsurile voastre. va pup.
    Buna ziua, mamicilor.

Eu tocmai mi-am depus dosarul pentru indemnizatie cu cel de-al doilea copil.
    Dosarul trebuie sa continta:
    -copi certificat de nastere copil
    -copie buletin titular si sot/sotie
    -copie livret familie
    -copie dupa certificatul de nastere al primului copil
    -decizie de prelungire a suspendarii contractului de munca pana cand cel de-al doilea copil implineste 2 ani de la angajator
    -extras de cont semnat si stampilat - pentru cine vrea banii in cont
    -dosar cartonat cu sina.
    Am depus dosarul la Directia de asistenta sociala.

Sper ca v-am fost de folos.

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    hello. Ieri am depus dosarul la sectorul 3. Fata de ce a scris mai sus simonasal, mie mi-au cerut asa: - la primele patru au vrut sa vada si originalele ; - a cincea nu, dar au vrut o adeverinta (formular tip primit de la ei si completat de RH angajator)... hmm, probabil ca vorbim de acelasi lucru de fapt...; - sigur a depus si ea, dar a uitat sa precizeze, cererea tip completata de dei doi parinti; - in plus, mie mi-au cerut si o copie dupa decizia de la primul copil.
    Decizia au spus ca o sa ne vina prin posta si de intrat la plata probabil ca in doua luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari