Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Somaj dupa indemnizatia de crestere copil?

Buna dragele mele mamici,
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Pe 4 Aprilie fetita mea a inplinit 2 anisori si s-a incheiat indemnizatia pentru cresterea copilului.
    Avand in vedere ca de luni buni imi caut de lucru si nu-mi gasesc,as opta o perioada pentru somaj.
    Firma la care am lucrat inainte sa raman insarcinata s-a inchis la doua luni dupa ce am nascut.
    Pot intra in somaj?
    Am acest drept?

Multumesc anticipat.

mada_lyna
    Guest
    si eu am patit aproape la fel. am fost nevoita sa intru in somaj dupa concediu de crestere copil.doar k firma inca functiona. te poti duce la AJOFM-ul de care apartii si sa intrebi ce acte ti-ar trebui si de unde sa le iei.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    da, sigur ca poti din moment ce ai cotizat practic si in perioada de concediu post-natal. intereseaza-te de acte!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    sigur poti daca firma s-a inchis! Iti trebuie decizia de incetare a contractului si adeverinta cu salariul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Este o anexa, o adeverinta tip care se completeaza

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,Am fost la AJOFM unde m-a intampinat o acritura care abia a catadicsit sa-mi spuna cate ceva.
    Mi-a dat lista cu ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de somaj,insa nu am de unde sa fac rost de decizia de incetare a activitatii si adeverinta cu salariul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii fetitei, deoarece firma nu mai exista.
    Nu am pastrat legutura cu colegii decat cateva luni dupa ce am nascut.
    Nu mai am numarul de telefon al nimanui.
    Va rog spuneti-mi ce sa fac?
    Presupun ca se poate verifica de catre cei de la ITM ca firma este inchisa.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Cred ca ar fi bine sa dai un telefon la ITM si cu siguranta vor sti sa te indrume. Chiar daca firma nu mai exista trebuie sa existe o institutie care sa-ti dea actele de care ai nevoie. Cu siguranta cei de la ITM iti vor spune si daca s-au depus declaratiile si s-au facut viramintele pentru contributiile catre stat. E ceva de alergat dupa acte, iti trebuie rabdare.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna dragele mele mamici,Am fost la AJOFM unde m-a intampinat o acritura care abia a catadicsit sa-mi spuna cate ceva.
    Mi-a dat lista cu ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de somaj,insa nu am de unde sa fac rost de decizia de incetare a activitatii si adeverinta cu salariul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii fetitei, deoarece firma nu mai exista.
    Nu am pastrat legutura cu colegii decat cateva luni dupa ce am nascut.
    Nu mai am numarul de telefon al nimanui.
    Va rog spuneti-mi ce sa fac?
    Presupun ca se poate verifica de catre cei de la ITM ca firma este inchisa.

In situatia astsa lichidatorul judiciar se ocupa de toate formalitatile, la el sunt actele firmei.

Floricica Nou Venita valeria87's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2013
    Postari in forum
    3
    la mine e invers ca cele de mai sus,eu intru in somaj sapt viitoare timp de 6 luni in perioada asta sunt insarcinata acuma in patru luni si nasc in octombrie.firma la care am lucrat este deja in faliment si angajatorul mi-a spus ca nu mai are nici o treaba cu actele mele care trebuie sa le iau de la noi.ce fac?procedez si eu la fel ca cele mentionate mai sus?spuneti-mi si mie va rog

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de valeria87 Vezi mesajul
    la mine e invers ca cele de mai sus,eu intru in somaj sapt viitoare timp de 6 luni in perioada asta sunt insarcinata acuma in patru luni si nasc in octombrie.firma la care am lucrat este deja in faliment si angajatorul mi-a spus ca nu mai are nici o treaba cu actele mele care trebuie sa le iau de la noi.ce fac?procedez si eu la fel ca cele mentionate mai sus?spuneti-mi si mie va rog
    Ti s-a raspuns aici : https://www.copilul.ro/forum/cafenea...7/index85.html

ADY_ELA
    Guest
    Dragele mele mamici, nu reusesc sa dau de lichidatorul judiciar
    Va rog spuneti-mi daca stiti, care este termenul limita de depunere al dosarului de somaj, de la implinirea varstei de 2 ani a fetitei.

Multumesc anticipat
    Modificata de ADY_ELA; 25.04.2013 la 04:39:24.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Dragele mele mamici, nu reusesc sa dau de lichidatorul judiciar
    Va rog spuneti-mi daca stiti, care este termenul limita de depunere al dosarului de somaj, de la implinirea varstei de 2 ani a fetitei.

Multumesc anticipat
    In termen de 10 zile; dar poti sa il depui si dupa 11 luni, insa perioada respectiva nu vei primi niciun ban. In concluzie, cu cat mai repede , cu atat mai bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari