Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime dadiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441

Somaj dupa CIC

buna<br />
    poate e vreo mamica mai informata :)<br />
    <br />
    dupa terminarea concediului pentru crestere si ingrijire copil societatea unde am fost angajata ma poate baga in somaj sau e obligata sa ma mai tina? stiu ca la un moment dat era o lege conform careia 3 sau 6 luni trebuia sa te tina, acum mai e asa? <br />
    <br />
    va multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita liliana_hornea's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    9
    Stiam ca societatea la care ai lucrat este obligata prin lege sa te angajeze,dar nu stiu daca este data si o perioada limita prin care sa ai contract de munca. Eu am o situatie un pic mai deosebita ca a ta si nu stiu ce o sa fac. Firma la care am lucrat a dat faliment. Colegele mele sunt in somaj. Eu nu stiu ce o sa fac dupa acesti 2 ani. Nu stiu daca o sa iau somaj si cine o sa-mi intocmeasca dosarul. Bafta !

Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    din 50 angajati cati erau cand eram eu la firma mai sunt vreo 10 cu tot cu cei 5 asociati :) asa ca nu cred ca mai au nevoie de 2 persoane la fiecare departament, mi-au batut apropouri ca e nasoala situatia, eu as vrea sa stau in somaj, dar nu stiu daca au voie sa ma dea afara imediat.

Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    eu cred ca se poate ceva si pentru tine, te poti interesa la agentia locala pt ocuparea fortelor de munca.

Floricica Nou Venita ioanavasileteodora's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2008
    Postari in forum
    16
    Dupa terminarea CIC , societatea este obligata sa-ti reactiveze contractul de munca pentru cel putin 15 zile care se pot considera preaviz pentru incetarea contractului de munca. Dupa aceste 15 zile poti beneficia de somaj. Am avut un caz similar la mine la societate![floare galbena]

Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    multumesc mult de raspuns, parca preavizul este de 20 zile lucratoare asta in cazul in care te dau afara, daca iti bagi tu demisia este 15 zile calendaristice, dar daca imi dau eu demisia nu mai iau somaj.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari