Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita daniela_alupoai's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2006
    Postari in forum
    20

Seful vrea sa ma concedieze!

Buna dragele mele burtici!<br />
    <br />
    Sper ca sunteti bine si ca bebeii sunt cumnitei si dolofanei!!!<br />
    Eu sunt Dana, o viitoare mamica....bebelu meu are abia o luna si suntem asa fericiti ca e acolo!!!! de 4 ani il asteptam!!!<br />
    <br />
    Problema noastra e ca seful mu vrea sa ma concedieze cu orice pret...acum mi-am luat medical ca oricum nu ma simteam prea bine; stiti si voi, oboseala, mers des la toaleta, dureri de spate...cel putin pe mine, desi sarcina e mica, ma cam doare spatele!<br />
    <br />
    Cand ma reintorc la job, ii voi da vestea cea mare!!! Sunt foarte curioasa, e legal sa desfiintezi postul/sa concediezi o gravida??? daca da, atunci e o mare porcarie!!!<br />
    <br />
    Noi burticile ce sa facem? sa stam in somaj pana vine bebe??? pai numai o consultatie e 100 de lei si sa nu mai zicem de ecografie, de banala crema speciala pt viitoare mamici, de hrana mai sanatoasa pe care trebuie sa o ai in aceasta perioada etc!!!! <br />
    <br />
    Viitoarele mamici chiar nu mai au niciun drept in tara asta???<br />
    <br />
    Daca vreuna din voi aveti cunostinta de vreun astfel de caz, sau daca stiti mai multe despre acest subiect, va rog, dati-mi si mie de veste!!! am tot navigat si am cautat pe net, dar unele informatii par cam vechi...<br />
    <br />
    Pana atunci, pupicei pt burtici si pupicei si mai multi pentru bebici!!!!

Floricica Nou Venita georgianaiuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Draga Daniela, din cate stiu eu Nu are dreptul sa te dea afara, insa te-as sfatui sa te interesezi la fortele de munca.Ei sunt cei mai informati.Bafta si la burtica.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, Dana, stai linistita, eu stiu ca nu are dreptul! Trebuie sa anunti in scris, atasand o adeverinta de la medic din care reiese starea de graviditate. Eu stiu ca te poate concedia numai daca societatea intra in reorganizare judiciara sau faliment.

mother
    Guest
    daniela fa in scris o instiintare cum ca esti insarcinata... cere numar de inregistrare si nu are dreptul sa te dea afara... nu stiu exact, dar am impresia ca daca se reduce postul ar avea dreptul...
    de ce nu intrebi la insperctoratul pt protectia muncii? cauta pe internet..

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    E trist ca o sa trebuiasca sa lucrezi intr-un mediu ostil, in situatia ta! Incearca sa nu te stresezi prea mult, ca nu ii face bine puiutului, si ai grija de voi!

Floricica Nou Venita daniela_alupoai's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2006
    Postari in forum
    20
    Dragele mele,

Multumesc pentru mesajele voastre!
    M-am interesat si intr-adevar nu ma pot da afara decat daca firma da faliment...inca nu am ajuns la fortele de munca, dar voi face demersurile necesare pentru a sti exact ce si cum!!!

Multumesc inca o data pentru sfaturi!

Toate cele bune!!!

Dana si burtica[bebelus]

Floricica Nou Venita elenaandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2009
    Postari in forum
    3
    din cate stiu eu nu au dreptul sa te dea afara.stai linistita.multa sanatate si o sarcina usoara[bebelus][bebelus]

rodhos
    Guest
    Buna!!
    Nu are dreptul sa te dea afara!In nici un caz.Doar daca intrerupe activitatea la toata firma!!Cred ca este obligat sa-ti dea de lucru daca postul tau se restructureaza!Eu am fost in acesta situatie dar am acceptat de bunavoie sa merg in somaj,mai avem doua luni pana la nastere si atunci era indemnizatia 600 ron la toata lumea!!
    Dar cu toate ca eu am fost de acord sa merg in somaj,am dat o declaratie pe propria raspundere ca accept somajul si ca n-am de gand sa contest decizia!
    Daca face pe nebunul tine-o in concedii medicale!!Se poate!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari