Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita clopotel's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    2

Se poate trece concediul de ingrijire a copilului de la mama la tata?

Dragelor,<br />
    <br />
    As dori sa stiu daca este legal posibil ca pe mparcursul celor 2 ani cat dureaza concediul de crestere a copilului mama poate renunta la acest drept spre a fi preluat de tata.<br />
    <br />
    Multumesc anticipat!

claudia73
    Guest
    Tu vrei sa stii daca tatal poate beneficia de concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, in cazul in care mama nu poate sau nu doreste sa beneficieze de acest drept.

Raspunsul este: Barbatul poate beneficia de acest drept (si implicit de idemnizatia de crestere a copilului, acordata de stat) doar daca in ultimul an inainte de nastere a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit si numai pentru primii trei copii.

Floricica Nou Venita clopotel's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    2
    Draga Claudia,

Eu vreau sa stiu daca dupa ce am beneficiat un an de concediu de crestere a copilului in anul urmator pot renunta pentru a beneficia de el in continuare sotul meu care are probleme cu jobul.

Multam!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    din cate stiu eu da
    dar nu vreau sa te induc in eroare , mai bine intreaba :(

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    oricand pe parcursul celor 2 ani poti face transferul de la mama la tata sau invers, doar ca si tata sau mama sa fi cotizat la fondul de pensii, nu stiu cata perioada!
    sper ca ai facut deja transferul...?!

Floricica Nou Venita mamideluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    57
    SE POATE!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari