Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Localitate
    Bucuresti
    Postari in forum
    7.664

    Idee Retrogradare la intoarcerea din concediul de crestere a copilului – legal?

    Legea privind protectia maternitatii la locul de munca prevede clar ca in momentul in care mamica revine la servici din concediul de cresterea copilului, angajatorul are obligatia sa o reangajeze (se reactiveaza contractul de munca suspendat pe perioada concediului) pe acelasi post sau pe un post echivalent cu aceleasi beneficii salariale.

    Va pun mai jos si extrasul de lege

    Conventia Nr. 183/2000 privind revizuirea Conventiei (revizuita) asupra protectiei maternitatii din 1952, adoptata la cea de-a 88-a sesiunea a Conferintei Generale a Organizatiei Internationale a Muncii la Geneva la 15 iunie 2000*

    "PROTECTIA LOCULUI DE MUNCA SI NEDISCRIMINAREA

    ARTICOLUL 8

    1. Se interzice unui angajator sa concedieze o femeie pe perioada graviditatii, a concediului prevazut la art. 4 si 5 sau pe o perioada care va fi stabilita de legislatia nationala, urmatoare intoarcerii sale din concediu, cu exceptia cazurilor care nu au legatura cu graviditatea, nasterea copilului si consecintele acesteia si alaptarea. Responsabilitatea de a dovedi ca motivele concedierii nu au legatura cu graviditatea, nasterea copilului si consecintele acesteia si alaptarea revine angajatorului.

    2. Femeia trebuie sa aiba garantia ca la sfarsitul concediului de maternitate, cand isi reia lucrul, se intoarce pe acelasi post sau pe un post echivalent, remunerat la acelasi nivel."

  2. #2
    Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Pe mine deja m-au anuntat ca s-ar putea sa nu mai primesc acelasi post!!!!!!!! Pai si eu am zis: ,,Cum s-ar putea???!!E limpede si legal ca trebuie sa primesc acelasi post!!!,,
    Viata asta...

  3. #3
    Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Din cate am inteles acest articol nu este valabil atunci cand este vorba de desfintarea postului.
    De exemplu, daca in cadrul companiei postul s-a desfintat, ei imi ofera altul si daca nu imi convine pa si pusi.

  4. #4
    Floricica Cu Vechime zglobulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Localitate
    Bucuresti
    Postari in forum
    5.620
    as vrea sa stiu si eu daca legea ne mai apara, adica inainte sa schimbe codul muncii, cand ne intorceam la munca 6 luni nu aveau voie sa ne dea afara sau sa se umble la salariu, ma exista aceasta lege sau nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari