Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291

Reluarea concediului pentru cresterea copilului

intrebarea mea este daca mai pot sa intru in concediu de crestere a copilului; sa va explic pe scurt situatia:am nascut in august 2009 si in noiembrie 2009 m-am intors la munca din motive financiare.se poate ca acum sa mai intru in concediu de crestere a copilului?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Din cate stiu eu da se poate. Am o prietena care tot asa a revenit la servici cand baietelul ei avea 1 an si 4 luni si dupa 2 luni a revenit in concediul de cresterea copilului. Nu stiu insa care este procedura de revenire. Cred ca trebuie sa intrebi acolo unde ai depus prima data actele pentru indemnizatie.

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Inteleg ca vrei sa intri din nou in crestere copil pentru acelasi copil nascut in august 2009? in cazul asta nu stiu ce sa-ti zic... cred ca cel mai sigur raspuns ar veni de la directia unde ai depus dosaul atunci... succes

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    da,pentru acelasi bebe.
    o sa merg personal sa intreb deoarece e mai sigur asa.
    va multumesc si mai astept raspunsuri.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    in concediu de crestere, poti intra in maxim 60 de zile de la data suspendarii contractului individual de munca

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de drutza1799 Vezi mesajul
    intrebarea mea este daca mai pot sa intru in concediu de crestere a copilului; sa va explic pe scurt situatia:am nascut in august 2009 si in noiembrie 2009 m-am intors la munca din motive financiare.se poate ca acum sa mai intru in concediu de crestere a copilului?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Poti sa te reantorci la locul de munca mai devreme de implinirea varstei de 2 ani a copilului iar ulerior sa revii in concediul de crestere copil in aceleasi conditii pana cand copilul implneste 2 ani. Trebuie sa faci solicitare in scris la angajator ca doresti sa te intorci la munca si sa suspenzi plata indemnizatiei de crestere copil.

Floricica Nou Venita gety_nory's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2010
    Postari in forum
    53
    buna,legat de concediu de maternitate,va rog foarte mult sa ma lamuriti si pe mine,dk e cineva mai in tema,...am nascut in feb 2009,akm copilul are 1 an jumate si sunt iar insarcinata,in martie 2011 treb sa ma intorc la munca ,asta ins k nu o sa am cele 12 luni lucrate,vreau sa stiu dk mai primes ind pt cresterea celui de-al doilea copil,sau treb sa mai am ink un an lucrat....sau nu conteaza cate luni ai lucrate?.....mentionez k nu am facut nici o intrerupere de la locul de munca sau ceva de genul...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari