Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sovarroxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2008
    Postari in forum
    4

Raspunsuri in legatura cu indemnizatia

buna fetelor,am nevoie de un rasp urgent urgent!!!!situatia mea e urmatoarea:am 20 ani, sunt casatorita,si am un bebe de 1 an si 4 luni(11 iulie 08).sunt studenta din 1 oct 08 si am pensie de urmas dupa tatal decedat.sotul meu s a angajat in oct 08 si acum a facut 12 luni pe cartea d munca.multi mi au zis ca as putea sa iau indemnizatia pt ca daca bb nu are 2 ani si sotul are 12 luni vechime se poate....si am mai auzit ca daca am aceea pensie pot sa iau ca se presupune ca am cotizat la stat.....va rog lamuriti ma pt ca ar fi pacat sa pierd niste bani care mi s ar cuveni....<br />
    ast rasp ori p forum ori p adresa mea sovarroxana@yahoo.com

claudia73
    Guest
    ART.4 - (1) Concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului prevazute de ordonanta de urgenta se acorda persoanelor indreptatite, daca acestea au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal, timp de 12 luni, in ultimul an anterior datei nasterii copilului sau, dupa caz, de la data la care s-a realizat incredintarea in vederea adoptiei, s-a aprobat adoptia, ori s-a instituit plasamentul sau tutela.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Mergi la Directia muncii de care apartii...acolo sigur o sa te lamureasca!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nu am inteles din mesajul tau daca esti insarcinata cu un al doilea bebe, sau te referi la indemnizatia pt bebele pe care deja il ai. Pentru cel pe care il ai din pacate nu se poate cu cele 12 luni de munca ale sotului, pentru ca cele 12 luni vechime trebuie sa fie anterioare datei nasterii copilului, si atunci indemnziatia o ia sotul, nu tu, (plus ca daca o ia sotul, va trebui sa stea acasa. Cu pensia de urmas nu stiu cum este, daca este un venit pentru care tu platesti impozit...
    Deci: Iata ce am gasit despre pensia de urmas: "Veniturile din pensiile de urmas vor fi individualizate in functie de numarul acestora, iar impozitarea se va face in raport cu drepturile cuvenite fiecarui urmas". luat de aici:<a href=" http://codfiscal.net/art-70-retinerea-impozitului-din-venitul-din-pensii/" target="_blank"> http://codfiscal.net/art-70-retinerea-impozitului-din-venitul-din-pensii/</a>
    Deci impozit ar trebui sa platesti. Nu stiu daca se retine automat, sau te instiinteaza si trebuie sa faci tu plata. Poate ne spune cineva care se pricepe, ca eu...
    Acum, depinde de cand ai inceput tu sa iei pensie de urmas si sa platesti impozit pe venit pentru ea. Adica daca sunt indeplinite cele 12 luni pana la momentul nasterii copilului.
    In afara de asta, nu stiu daca nu exista un termen limita in care trebuie sa depui cererea pentru indemnizatie. 1 an si 4 luni e cam mult...
    Alocatia o poti lua.

Floricica Nou Venita miha3lala's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2009
    Postari in forum
    4
    Buna...sunt noua pe aici...am si eu o nelemurire ...sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o societate de la 01 sept 2009...dar cu jumatate de norma(4 ore/zi).Eu si sotul meu intentionam sa avem un bebe cam prin ianuarie sau februarie.Intrabarea mea este daca beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului pe timp de 2 ani daca lucrez cu jumatate de norma????

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Buna Miha3lala. Da, beneficiezi, atata timp cat ai un venit pentru care platesti impozit in cele 12 luni anterioare nasterii copilului. Daca te referi la ianuarie-februarie ca momentul conceptiei, in mod sigur la momentul nasterii vor fi trecut deja cele 12 luni. Ideea este sa nu ai pauza in acele 12 luni mai mare de o fractiune de luna, un concediu fara plata de exemplu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari