Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500

Program de 6 ore pentru gravide??

Fetelor am si eu o nelamurire,de cand poti sa intri la program de 6 ore in timpul sarcinii???Am instintat angajatorul prin cerere scrisa asupra starii mele fiziologice.Astept un raspuns!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    In momentul cand am anuntat la munca ca sunt insarcinata ,m-au bagat direct la program de gravida .Aveam cam 6 saptamani atunci.

Nastere usoara si cu final fericit!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna!La fel s-a intamplat si la mine.Imediat dupa ce i-am anuntat ca eram insarcinata,mi-au redus programul cu un sfert.Daca vezi ca ei nu iau aceasta masura,solicita-le tu asta,pentru ca sunt obligati s-o faca,in baza OUG 96/2003,art 6,alineat 2,parca...eu am specificat aceasta cerinta in informarea starii mele de graviditate,inclusiv aceasta lege cu privire la protectia maternitatii la locul de munca.In cazul in care locul tau de munca prezinta risc pt sarcina ta,te poti prezenta la medicul care-ti supravegheaza sarcina cu rezultatul raportului de evaluare a riscului la locul de munca,pentru a-ti recomanda concediu de risc.Este dreptul tau legal.Bafta si sarcina usoara fara probleme!

Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Fetelor eu am munca de birou,stau 8 ore pe scaun zi de zi,uneori intepenesc,am o colega tare "Binevoitoare'' la resurse umane care mi-a spus k la 6 luni pot sa intru la program de 6 ore.Eram convinsa ca habar nu are de capul ei din punctul asta de vedere.Uneori simt ca ma copleseste oboseala,am si 60 de km de naveta zilnic,si chiar simt ca nu mai am puteri.Vreau sa stiu exact articolul care prevede programul redus pt gravide sa ma duc cu el listat sa-l vada.Va pup!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alexandraene Vezi mesajul
    Fetelor eu am munca de birou,stau 8 ore pe scaun zi de zi,uneori intepenesc,am o colega tare "Binevoitoare'' la resurse umane care mi-a spus k la 6 luni pot sa intru la program de 6 ore.Eram convinsa ca habar nu are de capul ei din punctul asta de vedere.Uneori simt ca ma copleseste oboseala,am si 60 de km de naveta zilnic,si chiar simt ca nu mai am puteri.Vreau sa stiu exact articolul care prevede programul redus pt gravide sa ma duc cu el listat sa-l vada.Va pup!
    Ai la dispozitie Codul Muncii si OUG 96/2003; daca nu intelege, spune-i ca faci plangere la ITM, iar amenzile sunt substantiale.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Programul de 6 ore in concluzie se da numai daca graviduta are probleme cu sarcina si primeste o recomandare de la medic...acum sincer nu cred ca de la 5-20 sapt de sarcina ar fi cazul sa cerem asa ceva decat daca e musai nevoie,nu????? cel putin eu asa am inteles din ce am citit!

Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Da Cryssa si eu cred ca ai dreptate,pe mine m-a deranjat mult atitudinea persoanei responsabile cu personalul si vroiam sa fiu pregatita pentru o eventuala noua discutie pe aceasta tema.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de alexandraene Vezi mesajul
    Da Cryssa si eu cred ca ai dreptate,pe mine m-a deranjat mult atitudinea persoanei responsabile cu personalul si vroiam sa fiu pregatita pentru o eventuala noua discutie pe aceasta tema.
    Sfatul meu este sa-ti ceri drepturile,mai ales cand este vorba de siguranta copilului tau.Chiar daca pana in acest moment sarcina ta nu prezinta vreun risc,solicitarea fizica si psihica pot fi cauze de nastere prematura.Asa ca,daca tu consideri ca drumul lung si serviciul pot fi un risc pentru sarcina ta,cere-ti drepturile!Sunt femei care au stat la serviciu in timpul sarcinii la program normal si nu au patit nimic,dar nu poti stii niciodata.Daca ai instiintat conducerea de faptul ca esti insarcinata,in scurt timp trebuie sa primesti de la ei instiintarea ta,cu nr de inregistrare de la ITM si rezultatul raportului de evaluare,in baza caruia poti obtine program redus,daca medicul de medicina a muncii considera acest lucru.Iar daca nu poti obtine de la angajator reducerea programului,poti solicita ajutorul unui medic dispus sa-ti dea concediu medicalSarcina usoara si fara probleme iti doresc!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Eu am lucrat 8 ore si am fost si pe teren. Daca puteti va sfatuiesc sa va reduceti programul. Este dreptul vostru! Luptati-va! Nu va lasati calcate in picioare. Nu mai este vorba doar de voi. Este vorba si de bb si de sanatatea acestuia. Bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari