Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nituadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    3

Prenatal si postnatal

Buna ziua tuturor mamicilor as avea si eu o intrebare am 24 de sapt.de sarcina si am si am 9 luni lucrate iar eu in septembrie tre sa nasc poate cineva sa-mi raspunda daca beneficiez de bani aceia pt indemnizatie copil pls.Si as mai avea o intrebare am fost in spital acuma 2 sapt si pattoana mea a facut inventarul si a bagat alta fata in locul meu eu lucrez la magazin si acuma patroana mia zis sa fac cumva sa imi iau concediu si sa nu mai merg la lucru daca imi iau de acuma concediu mai pot beneficia de cele42 de zile dupa nastere daca ma poate ajuta cineva va rog,am tot intrebat peste tot si nu iti zice nimeni nimic va rog ajutatima.Va multumesc.

Floricica Nou Venita bibisolya's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2009
    Postari in forum
    6
    Din cate stiu eu tre sa ai 1 an de munk pe cartea de munk la locul unde ai lucrat ultima adik la magazinul asta data ca sa primesti bani timp de 2 ani de zile...adik si prenatal si postnatal,dak nu ai prm doar 2 mil prenatal..din cate stiu eu..dar mai intereseazate ;)

Floricica Nou Venita laviniag's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ''nituadi'',
    eu am 29 de saptamani si stau acasa de la 20 de saptamanipentru ca am avut si eu probleme medicale. Poti sa stai acasa dar trebuie sa vorbesti cu medicul tau de familie sa iti dea concedii medicale... Ai dreptul la 90 de zile de concediu medical fara cele 126 care sunt pentru prenatal si postnatal si vezi si concediu de odihna pe anul acesta poti sa-ti iei, iar cu vechimea pe cartea de munca eu stiu ca trebuie sa ai minim un an lucrat .....si tu daca ai 9 luni deja iti mai trebe 3 ca sa ai un an si pana nasti mai trec 3 luni....deci bafta multa...

Floricica Nou Venita irinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2009
    Postari in forum
    26
    Eu stiu ca trebuie sa ai continuitate pe cartea de munca timp de 12 luni, nu e obligatoriu in acelasi loc de munca atata timp cat tu nu ai nici o zi lipsa din plata taxelor catre stat...
    Patroana ta e un pic cam parsiva...imi pare mie...poti sa iti iei concediu medical, dar ea te va plati parca numai cu 75% din salariu, prenatal nu poti decat din sapt 33 incolo, e calculat cumva sa ai 42 zile dupa ce nasti obligatoriu....Cand nasti in septembrie? DPN-ul meu e tot in sept

Floricica Nou Venita ssymona's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    31
    si eu sunt insarcinata si avem 8 sapt stie cineva care este varianta exacta cu indemnizatia? adica trebuie sa ai continuitate de 1 an pe cartea de munca sa la ultimul loc de munca? va multumesc

Floricica Veterana latifa's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    10.644
    trebuie sa ai continuitate pe cartea de munca 12 luni anterioare nasterii, fara nici o pauza, nici macar de 1 zi

Floricica Nou Venita topolino18's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    28
    12 luni in momentul nasterii, nu neaparat la acelasi loc de munca.

Eu am o alta intrebare. Cate zile sunt de pre si post natal si cum se iau acestea ? Le pot lua pe toate dupa ce nasc ?

Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25
    buna tuturor viitoarelor mamici!!!!!!!!!

Fetelor vreu sa ma lamuriti si pe mine cu numarul de zile care alcatuiesc concediul pre si postnatal eu ,stiam 126 din care 42 oblibatoriu in post!Gresesc?eu deja sunt in prenatal dupa regula de mai sus ,am 31 de sapt conf eco, dar eu am calculat cu doctora conf ultimului ciclu ca as avea 29 si 4 zile!Ma deruteaza dif intre eco si calculul dupa ultimul menstrutie!Oricum am luat in calcul ultima menstruatie! As vrea sa stiu cum ati procedat si voi!Astept raspunsurile voaste!

Va multumesc!

Viitoarea mami de baietel [bebelus]

Floricica Veterana patratel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    buna Cristina si tuturor....

eu zic ca cel mai bine trebuie lasat si o saptamana in plus pentru ca daca cumva vei duce mai mult?? atunci nu vor ajunge cele 42 de zile :))

dupa cum am calculat ar fi bine ca din saptamana 32 sa se intre in prenatal... si atunci cred ca este suficient... eu ma i-pau dupa spusele doctorului pentru ca dupa ovulatie eu nu m-pam putu lua niciodata

Floricica Nou Venita paulakiss10's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    22
    buna mamicilor: eu sunt un pic mai inainte.am deja un baietel care are 4luni si de cand eram insarcinata in 5luni nu am mai fost la lucru.am fost la medicul de familie si la ginecolog si miam luat concediu pe restul perioadei pana la nastere.pana la nastere o sa aveti salariul pe concediul medical,iar dupa 42de zile de la nastere pregatitiva sa umblati pt acte de indemnizatie.

Floricica Nou Venita ciobotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    6
    Si apropo de indemnizatie, cele care lucreaza la stat imi pot spune si mie ce venituri se iau in calcul pentru ca eu m-am interesat la mine la servici si mi-au spus ca se in calcul doar venitul net fara alte sporuri ( care sunt trecute chiar si in cartea de munca ).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari