Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anny512006's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2009
    Postari in forum
    1

Pot beneficia de indemnizatie?

am 16 saptamani de sarcina! lucrez la o firma din luna februarie 2009 dar cartea de munca si contractul au fost facute doar in luna mai 2009!!!!!! vreau sa stiu daca se poate face ceva ca sa pot primi indemnizatia de crestere a copilului!! legea ca sa pot plati retroactiv 3 luni s-a abrogat

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nu cred ca poti primi indemnizatie.trebuie sa ai lucrate 12 luni lucrate in momentul cand ai nascut,iar tu daca ai contract din mai abia,nu cred.poate doar sa-ti plateasca la stat din urma acele 3 luni.ai fix pe fix.dar numai asa sa aprobe si din urma.altfel nu ai avea pe cartea de munca decat cateva luni lucrate

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Fa o plangerete la ITM-ul de care apartii in care specifici ca tu ai lucrat din feb si contractul s-a facut din mai ca poate poate obtii ceva...daca nu da-i in judecata pe cei pt care lucrezi. Prin hot judecatoreasca se poate face modificarea in carnetul de munca! Bafta multa!

Floricica Nou Venita fenta's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    10
    Salut,
    Am cautat putin si am gasit un foarte bun ghid despre obtinerea indemnizatiilor si alocatiilor pentru bebelusul nostru. Sunt doua articole pe Primii Pasi:
    <a href="http://www.primiipasi.com/articole/acte/indemnizatie-stimulent-pentru-crestere-copil/" target="_blank">Primii pasi - articol 1- indemnizatie sau stimulent</a>
    <a href="http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-alocatie-stat-nou-nascut-trusou/" target="_blank">Primii pasi - articol 2 - alocatii (stat, nou-nascut) si trusou</a>
    Va doresc sanatate! Sper ca v-am fost de folos!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    chiar ai fost de folos. multumim

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ce magari aia de la firma. Pai cum sa nu-ti plateasca contributiile pe atatea luni? Era perioada de proba? Dar chiar si asa trebuiau platite.

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    buna tuturor!eu am terminat liceul la sf lunii mai fara bac si am nascut un baietel prematur la 29sapt 1200g 40cm scor apgar 1 dupa 10min 7 cu pneumonie congenitala si hemoragie intraventriculara de gr II.L-am nascut in ploiesti dar a treia zi dupa ce am nascut prin cezariana a fost dus cu acordul meu cde urgenta ca altfel nu mai supravietuia la maternitatea filantropia din bucuresti unde am stat cu el pana vineri 28 sept.In ziua in care a implinit m-am speriat ca cik ar avea crize de apnee asa ca m-am dus la spitalul de copii din ploiesti de unde si sunt si am stat cu el pana vineri 4 oct.Acum nu m-am mai speriat cu nimik.Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc si eu m-am dus sa aflu ce acte imi trebuie pt alocatia lui,iar pt indemnizatie mi s-a spus ca eu am terminat liceul in mai iar eu am nascut in iulie asa ca nu pot beneficia cik de ea fiindca n-am facut nimik in luniile pana sa nasc.Daca pot reusi sa o iau si p-aia ar fi cel mai bn.Spune-ti-mi ce sa fac ca sa iau si indemnizatia?astept raspunsuri multumesc

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de jesse Vezi mesajul
    buna tuturor!eu am terminat liceul la sf lunii mai fara bac si am nascut un baietel prematur la 29sapt 1200g 40cm scor apgar 1 dupa 10min 7 cu pneumonie congenitala si hemoragie intraventriculara de gr II.L-am nascut in ploiesti dar a treia zi dupa ce am nascut prin cezariana a fost dus cu acordul meu cde urgenta ca altfel nu mai supravietuia la maternitatea filantropia din bucuresti unde am stat cu el pana vineri 28 sept.In ziua in care a implinit m-am speriat ca cik ar avea crize de apnee asa ca m-am dus la spitalul de copii din ploiesti de unde si sunt si am stat cu el pana vineri 4 oct.Acum nu m-am mai speriat cu nimik.Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc si eu m-am dus sa aflu ce acte imi trebuie pt alocatia lui,iar pt indemnizatie mi s-a spus ca eu am terminat liceul in mai iar eu am nascut in iulie asa ca nu pot beneficia cik de ea fiindca n-am facut nimik in luniile pana sa nasc.Daca pot reusi sa o iau si p-aia ar fi cel mai bn.Spune-ti-mi ce sa fac ca sa iau si indemnizatia?astept raspunsuri multumesc
    normal ca poti sa iei indemnizatie nu sta ASA! si eu am avut aceeasi situatie si acum iau indemnizatie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari