Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915

Legea mamelor: indemnizatia de maternitate, 85% din salariu

Topicul este raspuns la articolul Legea mamelor: indemnizatia de maternitate, 85% din salariu dar noi,care am nascut deja,vom primi marire???
    daca nu...e bataie de joc! cum sa cresti un copil cu 600 ron???...e injositor...

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    Nu cred ca intram si noi in aceasta categorie.Legea nu este retroactiva si este valabila de la data intrarii in vigoare, din momentul in care a fost publicata in Monitorul Oficial. Deci, nu cred sa avem vreo sansa si cred ca vor beneficia de aceasta Lege doar femeile care devin mamici in 2009. Ganditi-va la femeile care nasc in decembrie 2008. Sper sa ma insel ca sincer, imi doresc din suflet sa se aplice si pt. mamicile care sunt deja in concediu de crestere al copilului, categorie din care fac si eu parte, pt. ca si eu pierd multi bani, cu numai 600 ron, nu se poate creste un copil, asa cum ai spus tu draga Nico.

cristina elena
    Guest
    Vor beneficia de indemnizatia "noua" adica cei 85% din salariu doar mamele care isi depun dosarul pentru plata indemnizatiei incepand cu 1 ianuarie 2009. Daca se aproba legea, dar cred ca se va aproba.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna Cristina, legea a fost aprobata din ce s-a anuntat: "Legea fost votata cu 171 de voturi pentru si doua abtineri. Nu s-a inregistrat niciun vot impotriva.

Legea mamelor va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2009, dupa ce va fi promulgata de catre presedintele Traian Basescu."

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Eu am inteles ca mamicile pot opta fie pentru 85% din media salarului net pe ultimele 12 luni,fie pentru indemnizatia de la stat de 800.
    eu cu cea de la stat nu sunt in clar .daca zic indemnizatie de 800lei,ei la ce se refera la cele 600 de acum sa le ridice la 800 sau la cum e acum 600+200?

Floricica Nou Venita dana1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    1
    Legea a fost votata, astfel, ptr. mamicile care se afla in concediu de maternitate vor primi 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai putin de 6 milioane.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    asa am inteles si eu dana,dar 8 mil inafara de cele 2 milioane alocatia bebelusului???
    faza e ca atunci cand au marit indemnizatia,au primit marirea si cele care se aflau deja in concediu de crestere a copilului si cele care urmau sa intre...de ce nu ne-ar da si noua?
    noroc ca exista proaspete mamici in parlament...ca altfel nici nu ne bagau in seama...

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    pai mamicile care nasc in decembrie vor depune dosarul in ianuarie...:D

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    si inca o faza...cand eram in concediu de crestere la niki, la inceput am luat 8 milioane indemnizatie si alocatia 24 ron..apoi au schimbat si am luat 600 si 200...deci ar putea si acum sa schimbe.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Nico si eu cred ca legea o sa fie valabila pentru toate mamicile care intra si care sunt deja in concediu de crestere a copilului,ca altfel ar fi o mare discriminare fata de mamicile care sunt deja in concediu,si cum ai spus si tu ,cand s-a marit ultima data a fost valabil pentru toate mamicile,acum de ce nu ar fi asa?

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    of,da...dar tin minte cand a nascut sora mea in iulie 2003, se dadeau 85% din salariu(care era destul de mic),iar din sept 2003(din cate imi amintesc),au inceput sa dea indemnizatie,iar ea nu a beneficiat.
    nu stiu daca trebuia sa mearga undeva sa depuna alt dosar...dar stiu ca a ramas cu cei 85% timp de 2 ani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari