Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Intrebari concediu prenatal si postnatal

Concediul prenatal se poate acorda incepand cu saptamana 32 de sarcina (adica cu 63 de zile inainte de nastere) si este platit cu 85% din salariu. Inainte de saptamana 32 de sarcina se poate acorda concediu de risc maternal care este platit cu 75% din salariu.

Sunt foarte multe intrebari si nelamuriri privind concediul prenatal si cel postnatal, de aceea as vrea sa incercam sa raspundem impreuna si sa oferim informatii gravidutelor.

Iata ce stiu eu:

Concediul prenatal nu este obligatoriu, concediul postnatal - 42 de zile mama este obligata sa il aiba dupa nastere, fiind considerata perioada de lauzie si recuperare dupa nastere. Fara efectuarea acestor 42 de zile de concediu postnatal nu se poate intra in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani.

Dupa terminarea concediului post-natal daca mamica decide sa revina la servici are dreptul prin lege la cateva benficii din partea angajatorului: doua pauze de alaptare cu durata de o ora fiecare sau reducerea programului cu 2 ore fara ca salariul sa fie afectat.

Eu am beneficiat de 12 zile de concediu prenatal si restul am luat postnatal, dupa care am depus actele pentru concediul de crestere a copilului pana la 2 ani.

dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92
    buna,un sfat ptr cei care o sa intra in prenatal...se plateste 85% din salariul brut!!!!!!!!!!sa nu faceti freseala pe care am facut eu ca am intrat doar cu 20 de zile inainte sa nasc in prenatal ca am crezut ca o sa iau 85% din net...si totusi banutii conteaza

Floricica Cu Vechime zglobulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Postari in forum
    5.620
    buna gabitzza

este foarte bine venita rubrica asta, sunt convinsa ca va ajuta multe viitoare mamici

as avea si eu o intrebare: eu am nascut pe 8 martie2009 si dosarul ptr cresterea copilului (2 ani), l-am depus pe 11 mai 2009 (pe 10 mai se terminasera cele 126 de zile de prenatal), intrebarea mea este: cand ma intorc la munca, legal, cand face darius 2 ani (in martie) sau in mai cand am depus dosarul?

multumesc anticipat

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Pompilia prima zi de servici va fi ziua in care Darius implineste 2 ani.

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    buna fetelor
    chiar ca e o rubrica interesanta si avem ce afla din ea
    nici eu nu stiu prea bine cum e cu dosarele astea
    eu mai sunt in cele 126 zile pana pe 26 sept si trebuie sa imi fac dosarul de intrare crestere copil 2 ani
    ce acte imi trebuie stie cineva?
    pot sa il depun si mai repede dar sa inceapa din 26 sept cei 2 ani de crestere copil?
    meri frumos

Floricica Nou Venita blonda83's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2010
    Postari in forum
    2
    Buna seara, am si eu o intrebare arzatoare la care nu gasesc nici un raspuns! Am ramas insarcinata am o luna si vreau si eu un raspuns... Sunt angajata la firma la care lucrez dupa data de 24-08-2010 si vreau sa stiu daca beneficiez si eu de cei 600+200 lei tinand cont ca voi face la nastere 9 luni de cand lucrez la aceasta firma! dar am lucrat si inainte pana pe data de 15-08-2010 ! Practic eu pot beneficia de acei bani daca nu am 1 an la aceeasi firma? va rog frumos un rsp la aceasta intrebare...pe unde am intrebat am primit ,,10 raspunsuri diferite'' va multumesc pt deranj...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    violett24 mai devreme de 26 septembrie nu poti depune actele din pacate, abia dupa ce se termina concediul postantal poti face asta si dupa depunerea dosarului dureaza cam 2 luni pana iti vor veni primii banuti. Scuze de intarzierea raspunsului, sper ca inca iti este de folos.

blonda83 din cate stiu eu trebuie sa ai minim un an vechime in campul muncii nu neaparat la acelasi angajator si cand vei depune dosarul pentru indemnizatia de cresterea copilului va trebui sa aduci adeverinte din ambele locuri de munca, care sa ateste veniturile realizate pe ultimele 12 luni.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de blonda83 Vezi mesajul
    Buna seara, am si eu o intrebare arzatoare la care nu gasesc nici un raspuns! Am ramas insarcinata am o luna si vreau si eu un raspuns... Sunt angajata la firma la care lucrez dupa data de 24-08-2010 si vreau sa stiu daca beneficiez si eu de cei 600+200 lei tinand cont ca voi face la nastere 9 luni de cand lucrez la aceasta firma! dar am lucrat si inainte pana pe data de 15-08-2010 ! Practic eu pot beneficia de acei bani daca nu am 1 an la aceeasi firma? va rog frumos un rsp la aceasta intrebare...pe unde am intrebat am primit ,,10 raspunsuri diferite'' va multumesc pt deranj...
    Ai dreptul la indeminizatie daca ai cel mult 15 zile de intrerupere in stagiul de cotizare din ultimele 12 luni. Tu inteleg ca ai intrerupere 9 zile, deci ar trebui sa iei indemnizatie.

Floricica Cu Vechime Florecita's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    6.257
    buna Gabitzza, si felicitari pentru topic.
    si eu am o intrebare pentru cine stie: in afara de concediu prenatal, am inteles ca se poate lua de la med de fam conc medical, pana la 30 zile, si inca de la med ginecolog pana la 90 zile. aceste concedii cum se taxeaza? tot din brut sau din net? multumesc

Floricica Debutanta norocel's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2010
    Postari in forum
    1.025
    am si eu o intrebare,Eu de ex,am lucrat 10 luni la o firma ,in data de 5 august mi-am incetat activitatea la firma respectiva.De la 1octombrie voi lucra la alta firma.Deci am o intrerupere destul de mare.Am inteles ca daca merg la casa de pensii si incehei un contract cu ei si imi platesc contributiile pe august si sept,voi avea continuitate pe cartea de munca si voi putea intra si eu in prenatal.Stiti ceva despre asta,e adevarat?

Floricica Nou Venita blonda83's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2010
    Postari in forum
    2
    Buna seara, va multumesc pentru raspunsuri ! O seara cat mai placuta tuturor...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari