Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita pitic60's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2012
    Postari in forum
    2

Intoarcerea din ccc - demisie- somaj?

Buna,

Sunt o mamica care tb sa se intoarca la munca peste o luna si nu stiu ce sa fac.
    Ma gandesc ori sa-mi dau demisia pt a sta cu cea mica acasa, ori sa intru in somaj.
    Insa nu stiu prea multe detalii despre acest somaj schimbat din 2011.
    Cine este in somaj si ce se intampla in acest timp?
    E adevarat ca esti chemat in fiecare luna pt verificare, ca tb sa te prezinti la interviurile la care te trimite si ca trebuie sa faci obligatoriu un curs din cele mentionate de ei, ca altfel se suspenda indemnizatia de somaj???
    Asa am citit ca mai nou din 2011 asa se intampla.... Este adevarat?
    este cineva in somaj, care poate sa-mi spuna cu stau lucrurile?? aici in Bucuresti,s 6.
    Daca am lucrat 4 ani jumate primesc 6 sau 9 luni somajul?
    Eu din pacate nu am niciun ajutor si n-am cu cine lasa fetita pana incepe gradinita in toamna, din cauza aceasta nu ma pot prezenta la cursuri , interviuri sau ce vor ei....
    Chiar asa se cere? atata strictete?
    Cine a fost in somaj intre 2011-2013 imi poate spune mai multe?
    Va multumesc

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Mai exista o varianta care nu implica nici somajul, nici demisia..concediul fara plata(conform legii, daca angajatorul accepta, mai poti ramane un an acasa)
    De cativa ani, regulile-s mai stricte la somaj, trebuie sa te prezinti la data fixata de ei, sa mergi la interviuri, cursuri, etc.
    Modificata de alynutza79; 06.02.2013 la 20:57:03.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    di cate stiu eu daca esti in domaj cam trebuie sa mergi la cursuri......dar depinde ce calificare ai.....daca ai studii superioare slabe sanse sa te cheme pentru ca nu angajeaza un om cu studii superioare ca femeie de serviciu. in general, sunt date la agentia de somaj posturi de genul asta.
    sau poti sa-ti iei o bona ca mine.......mult succes!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Intradevar se poate sta un an fara plata cu acordul angajatorukui, si eu am de gand sa fac asta va trebui sa incep in septembrie insa la cresa nu prea am reusit la cea de stat iar la particular nu i-mi prea permit avand o rata foarte mare la banca ma inghesoi de tot, la somaj in primul rand trebuie sa te dea ei afara si in al doilea rand , tatal meu este in somaj, trebuie sa te prezinti in fiecare luna la vizat somajul si plus de astea se fac niste cursuri destul de intense spun eu in sensul ca se duce aproape zilnic si sta cateva ore bune cam ca la scoala, face teme referate deci tot tacamul

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    in primul rand sa fie de acorg firma sa te dea in somaj...asta e primul lucru destul de important
    apoi vezi sa ai minim 12 luni * anterior intrare in concediu prenatal ( acela nu se pune vechime) neintrerupte, contract de 8 ore,
    legat de cei 4 ani - de la 1 la 5 ani ai 6 luni somaj.
    Ai obligatia sa mergi lunar la viza carnet somaj la data stabilita de ei
    Vezi ca sunt necesare cateva acte pe care le depui ca sa-ti aprobe somajul
    Decizia de incetare plata indemnizatie crestere copil
    o adeverinta de la angajator cu ultimele 12 luni lucrate efectiv( nu intra concediul prenatal) , este una tip pe care ti-o face de la firma
    decizia de incetare a raporturilor de munca
    acte de la ajofm cu vechimea , trebuie sa mergi la ei sa iti dovedesti cei 4 ani vechime ( in sect de unde este firma la care ai lucrat)

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Mergi la firma si vorbeste cu ei ( daca vor sa te dea in somaj)- doar ei pot decide
    Pentru ca daca iti dai demisia pierzi toate drepturile.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Buna! am o nelamurire: pe 7 martie 2011 am nascut fetita, am stat acasa 2 ani in CCC acum pe 8 martie ar tb sa ma intorc la servici. am facut cerere de reprimire, am dus de asemenea si instiintare ca sunt iar insarcinata. mi-au dat nr de inregistrare pe ambele. insa la nivel colectiv se fac modificari ale contractelor de munca. unele se suspenda si se baga angajatii pe DDA uri cu 6 mil salariul sau altii sunt trecuti la 4 ore, cu salariul minim ptr jumate de norma. Mie mi se poate umbla la contract? am instiintat ca voi sta la servici numai 15 zile cat sa intru in prenatal pe 27 martie.

Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    indemnizatia ptr bebe 2 din ce se calculeaza? venitul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii, asta incluzand si ccc si prenatal sau cele anterioare primului ccc?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    indemnizatia ptr bebe 2 din ce se calculeaza? venitul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii, asta incluzand si ccc si prenatal sau cele anterioare primului ccc?
    Include veniturile obtinute in CCC si indemnizatia de concediu prenatal.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    Buna! am o nelamurire: pe 7 martie 2011 am nascut fetita, am stat acasa 2 ani in CCC acum pe 8 martie ar tb sa ma intorc la servici. am facut cerere de reprimire, am dus de asemenea si instiintare ca sunt iar insarcinata. mi-au dat nr de inregistrare pe ambele. insa la nivel colectiv se fac modificari ale contractelor de munca. unele se suspenda si se baga angajatii pe DDA uri cu 6 mil salariul sau altii sunt trecuti la 4 ore, cu salariul minim ptr jumate de norma. Mie mi se poate umbla la contract? am instiintat ca voi sta la servici numai 15 zile cat sa intru in prenatal pe 27 martie.
    Pt cele 15 zile nu cred ca o sa-ti modifice CIM, dar nu este ilegal daca o vor face

Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    daca modificarile de contracte se fac la nivel colectiv,vor fi trecuti toti angajatii pe dda uri.insa modificarile astea se fac semnand ceva acte.ca se suspenda contract ca tec pe dda.e??u pot sa nu semnez.nu ma pot obliga.nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari