Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Sonia5 Vezi mesajul
    Buna Cristina. Daca ma poti ajuta si pe mine cu o informatie te rog.

Eu fiind PFA nu pot beneficia de indemnizatie, decat daca suspend activitatea PFA-ului, ceea ce nu imi doresc. Intrebarea este urmatoarea: in cazul in care sotul ramane in concediu de crestere copil, in ce termen trebuie sa depuna dosarul? 60 zile lucratoare sau dupa ce termin eu concediul postnatal? Dar in cazul in care solicit stimulentul de insertie, ce act doveditor trebuie sa pun la dosar si de unde il iau? Pe ce termen se acorda acest stimulent?

Multumesc anticipat.
    In termen de 60 de zile de la data nasterii copilului, iar indemnizatia o va primi dupa cele 42 de zile (min) de concediu postnatal. Cine sa depuna dosar pt stimulent de insertie, sotul tau? Daca da, trebuie sa depuna la primaria de care apartine, o cerere de acordare a stimulentului de insertie, si urmatoarele documente
    • copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;
    • actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul;
    • actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor de concediu pentru cresterea copilului;
    • dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
    • dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
    • orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate
    Stimulentul se acorda pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Sonia5 Vezi mesajul
    Multumesc mult pentru informatii. M-au ajutat mult. Cu specificatia ca dosarul de indemnizatie de catre tata se depune dupa ce concediul post natal al mamei se termina. Informatie data de catre primarie.
    Intra in perioada aceea de 60 de zile, deoarece se presupune ca ai minim 42 de zile obligatorii concediu postnatal.

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Buna ziua, as dori sa va adresez si eu o intrebare. Sunt mamica unei fetite, nascute pe 21.06.2014. Am intrat in concediul prenatal de pe data de 14.05.2014. ( am avut deci 39 de zile de concediu pana la data nasterii fetitei). Concediul prenatal si cel postnatal se compenseaza, adica imi pot lua postnatal restul de zile ramase pana la atingerea celr 126 totale? (126-39=87)? Actele pentru indemnizatia de maternitate se depun in ziua imediata incheierii celor 87 de zile, respectiv pe 15 septembrie dupa calculele mele. Este corect modul acesta de calcul sau gresesc undeva? Multumesc pentru ajutor.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de valye Vezi mesajul
    Buna ziua, as dori sa va adresez si eu o intrebare. Sunt mamica unei fetite, nascute pe 21.06.2014. Am intrat in concediul prenatal de pe data de 14.05.2014. ( am avut deci 39 de zile de concediu pana la data nasterii fetitei). Concediul prenatal si cel postnatal se compenseaza, adica imi pot lua postnatal restul de zile ramase pana la atingerea celr 126 totale? (126-39=87)? Actele pentru indemnizatia de maternitate se depun in ziua imediata incheierii celor 87 de zile, respectiv pe 15 septembrie dupa calculele mele. Este corect modul acesta de calcul sau gresesc undeva? Multumesc pentru ajutor.
    Da, concediul pre/postnatal se poate imparti dupa nevoi, dar nu mai putin de 42 de zile postnatal. Dosarul pt CCC se depune dupa incetarea concediului postnatal : "a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată"

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Buna.In cazul in care parintii nu sunt casatoriti tatal are dreptul la stimulentul de insertie, in cazul in caresta 1-2 luni acasa dupa nasterea lui bebe?

Multumesc anticipat

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Buna.In cazul in care parintii nu sunt casatoriti tatal are dreptul la stimulentul de insertie, in cazul in caresta 1-2 luni acasa dupa nasterea lui bebe?

Multumesc anticipat
    Are dreptul la stimulentul de insertie daca are paternitatea stabilita ( a recunoscut copilul la nastere).

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Are dreptul la stimulentul de insertie daca are paternitatea stabilita ( a recunoscut copilul la nastere).
    Multumesc, Da, il recunoaste ei locuiesc impreuna de >10 ani

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari