Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita balanmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    66

Indemnizatie pentru tatic

buna seara burticilor...ajutati-ma si pe mine cu un sfat daca stiti va rog. eu si tati la bebe nu suntem caatoriti, el are cartea de munca de pe 1 iunie 2008.bebicul se va naste pe 21 mai. tati va beneficia de indemnziatie, asa ne-a zis un nene de la directia muncii, dar nu stim ce trebuie sa facem in legatura cu bebe. nu trebuie sa fim neaparat casatoriti, nu?am inteels ca doar trebie sa il recunoasca si sa fie bebe pe numele lui...sunteti vreuna in situaia mea?cuim ati rezolvat?pupici si o seara placuta

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, Mihaela!
    Indemnizatia de crestere a copilui se da pentru unul dintre asigurati, fie mama sau tatal care indepliniste conditiile prevazute de lege. Beneficiarul direct este normal asiguratul, deci tatal copilului. Acesta este un drept care este efect al stagiului de cotizare. Nu cred ca faptul ca voi nu sunteti casatoriti afecteaza acest lucru, dar ne mai interesam. Poate mai sunt mamici in aceiasi situatie.

Floricica Nou Venita georgianaiuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Draga Mihaela si la mine este aceasi situatie dar din cate m-am interesat trebuie sa fim casatoriti.Ma mai interesez si-ti spun.Noi o sa facem cununia pt orice eventualitate.poop pe tine si bebe.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    66
    buna georgianaiuliana, am vesti noi...am sunat mai inainte la directia muncii si am vb personal cu domnul care aproba dosarele din tot judetul...si mi-a spus asa: nu conteaza daca suntem casatoriti sau nu, in lege nu scrie sotul, scrie tatal sau mama copilului (parintii). pentru ca tati sa poata sa beneficieze de indemnizatie trebuie sa il recunoasca pe bebica la starea civila si sa fie pe numele lui. eu am intrebat si cata intrerupere trebuei sa ai pe cartea de munca, ca sa poti beneficia de indemnizatie, si toate informatiie de care am nevoie se gasesc in HG 1025/2006. pe noi ne interesa in mod special daca tre sa fim casatoriti pentru ca nu vroiam sa facem cununia in graba,avem planuri frumoase cu nunta si cununia...:P si bine ca nu trebuie, ne-am linistit. daca vrei sa vb mai multe pe mess, sa iti mai spun ce mai aflu daca mai sun acolo, adresa e goldy_ella . pupici si o zi buna

Floricica Nou Venita georgianaiuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Iti multumesc mult de informatie.Adresa mea este georgianaiuliana68@yahoo.com

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    66
    ti-am dat add georgiana, eu sunt goldy_ella...nu ai pentru ce, daca mai aflu ceva te anunt

Floricica Avansata lorenafrancisc's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2009
    Postari in forum
    1.927
    buna,
    am si eu o intrebare: daca mama nu lucreaza, adica eu, ci doar sotul meu...el poate beneficia de indemnizatia de crestere copil in conditiile astea?
    sper sa ma lamuriti si pe mine:).
    aaa....inca ceva, pana la urma care este indemnizatia lunara...de 600 de lei, sau 85% din venit (aici intra doar salariul sau si tichetele de masa?)

va multumesc frumos

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    66
    buna lorena, daca sotul are lucrate ultimele 12 luni poate beneficia fara nici o probnlema///indemnizatia este de minim 600 lei, sau 85%din venituri. daca sotul are salariul mare pe cartea de munca, ii convine sa ia 85%. cu tichetele de masa nu stiu exact, dar ma voi interesa...o seara placuta

Floricica Nou Venita hasechen's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2008
    Postari in forum
    1
    buna...sunt curioasa sa stiu daca a avut intrerupere 8 zile mai beneficiem de banutii???

Floricica Nou Venita dienitza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2009
    Postari in forum
    36
    buna am si eu o intrebare, daca sotul meu lucreaza 8 ore pe zi si pe cartea de munca are trecute doar 4 ore poate lua prenatal.ru nu lucrez.va rog sa-mi raspundeti!

Floricica Nou Venita fenta's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    10
    Salut,
    Am cautat putin si am gasit un foarte bun ghid despre obtinerea indemnizatiilor si alocatiilor pentru bebelusul nostru. Sunt doua articole pe Primii Pasi:
    <a href="http://www.primiipasi.com/articole/acte/indemnizatie-stimulent-pentru-crestere-copil/" target="_blank">Primii pasi - articol 1- indemnizatie sau stimulent</a>
    <a href="http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-alocatie-stat-nou-nascut-trusou/" target="_blank">Primii pasi - articol 2 - alocatii (stat, nou-nascut) si trusou</a>
    Va doresc sanatate! Sper ca v-am fost de folos!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari