Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralu_bab's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    7

Indemnizatie pentru romanii care lucreaza in UE

Am cititi zilele tecute pe pagina dvs.de internet despre cum as primi indemnizatia de crestere al copilului.Eu am lucrat si lucrez numai in strainatate.Am apelat la cineva de la prestatii sociale si mi-a raspuns in felul urmator :Stimata doamna,
    Conform prevederilor art. 11 alin. (3), lit. a) din Regulamentul nr. 883/2004, ”persoana care desfăsoară o activitate salariată sau independentă într-un stat membru se supune legislatiei din statul membru respectiv”.
    Daca dumneavoastra veti avea activitate in Grecia in cele 12 luni inaintea nasterii copilului, nu veti putea beneficia de indemnizatie in Romania, legislatia aplicabila fiind cea a statului elen.
    Pentru a beneficia de prevederilor art. 8 din Regulamentul nr. 883/2004 si art. 12 din Regulamentul 987/2009, conform carora perioadele de activitate desfăsurate în alt stat membru se adaugă celor realizate sub incidenta legislatiei unui alt stat membru, în măsura în care acest lucru este necesar, în vederea deschiderii dreptului la prestatii familiale, dumneavoastra va trebui sa desfasurati activitate in Romania pentru cel putin o perioada din cele 12 luni de activitate care se iau in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei.
    In plus, rezidenta dumneavoastra si a copilului va trebui sa fie in Romania pe toata perioada concediului de crestere a copilului.
    Cu toate ca de la dvs.mi s-a spus contrariul.
    Acum sunt in dilema beneficiez sau nu de indemnizatie?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Beneficiezi de indemnizatie in temeiul OUG 111/2010 art 2 , pct 6 [ In vederea acordarii drepturilor prevazute la alin. (1), persoanele care au realizat activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene sau in alte state care aplica prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, denumit in continuare Regulament, beneficiaza de totalizarea perioadelor de activitate realizate in aceste state in conditiile prevazute de acesta. ] daca :
    a) esti cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
    b) ai , conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
    c) locuiesti in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care soliciti drepturile si te ocupi de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Floricica Nou Venita ralu_bab's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    7
    Da dar mi s-a spus ca de la 1.01.2011 a intrat in vigoare o alta lege si ca trebuie sa ai macar o luna lucrata in Romania.

Merci de raspuns!

Floricica Nou Venita mishamisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    1
    Buna.Am si eu o nelamurire privind acordarea indemnizatiei de crestere a copilului.Am lucrat in Italia 1an si jumatate iar acum sunt in somaj si ma gandesc sa fac un copil.Stie cineva daca o sa am dreptul la indemnizatie in cazul in care noi am revenit in tara,iar copilul se va naste si va avea rezidenta in Romania.Dar in cazul in care se termina perioada de somaj,iar copilul inca nu a venit pe lume cum s-ar putea proceda?Va multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mishamisha Vezi mesajul
    Buna.Am si eu o nelamurire privind acordarea indemnizatiei de crestere a copilului.Am lucrat in Italia 1an si jumatate iar acum sunt in somaj si ma gandesc sa fac un copil.Stie cineva daca o sa am dreptul la indemnizatie in cazul in care noi am revenit in tara,iar copilul se va naste si va avea rezidenta in Romania.Dar in cazul in care se termina perioada de somaj,iar copilul inca nu a venit pe lume cum s-ar putea proceda?Va multumesc!
    Dupa ce se termina perioada de somaj, te angajezi undeva, fie si numai cu jumatate de norma, ca sa poti avea completat stagiul de cotizare de 12 luni anterioare nasterii, sau iti infiintezi un PFA.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari