Ultimele discutii din forum
    rgs
    rgs este offline.
    Floricica Nou Venita rgs's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2012
    Postari in forum
    1

Postare Indemnizatie fara munca sau somaj?

Am absolvit facultatea in iulie 2012, am si licenta. Nu sunt inscrisa pentru somaj, dar nici nu muncesc, cum am plecat in SUA imediat dupa facultate. Am ramas insarcinata aici, dar as vrea sa-mi cresc copilul in Romania. Nu am lucrat niciodata cu carte de munca, dar am lucrat independent (timp de o luna) cu salariu impozabil.
    Sunt eligibila pentru vreun tip de indemnizatie, tinand cont ca nu mai sunt studenta, nu lucrez, dar nu iau nici somaj?
    Multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rgs Vezi mesajul
    Am absolvit facultatea in iulie 2012, am si licenta. Nu sunt inscrisa pentru somaj, dar nici nu muncesc, cum am plecat in SUA imediat dupa facultate. Am ramas insarcinata aici, dar as vrea sa-mi cresc copilul in Romania. Nu am lucrat niciodata cu carte de munca, dar am lucrat independent (timp de o luna) cu salariu impozabil.
    Sunt eligibila pentru vreun tip de indemnizatie, tinand cont ca nu mai sunt studenta, nu lucrez, dar nu iau nici somaj?
    Multumesc!
    Din pacate nu.. Nu ai mentionat cand nasti Dar daca te hotarasti sa vii sa nasti aici, de ce nu te inscri la un master sau universitate curs de zi ? Nu trebuie sa fi parcurs un an de studiu, important este ca atunci cand nasti sa ai statut de student/masterand curs de zi, ca sa primesti indemnizatie de 600lei/luna

Floricica Nou Venita Andrutzza24's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2012
    Postari in forum
    50
    " Nu trebuie sa fi parcurs un an de studiu, important este ca atunci cand nasti sa ai statut de student/masterand curs de zi, ca sa primesti indemnizatie de 600lei/luna" .... serios ?! asta intrebasem si eu la un alt topic dar nu am primit raspuns... sau nu l-am vazut eu ... dar daca eu am inceput cursurile la o postliceala sanitara in septembrie 2012 , si nasc in martie 2013?! mai primesc acea indemnizatie chiar daca e postliceala?

Floricica Nou Venita roxpau's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2010
    Postari in forum
    94
    Citat Postat de Andrutzza24 Vezi mesajul
    " Nu trebuie sa fi parcurs un an de studiu, important este ca atunci cand nasti sa ai statut de student/masterand curs de zi, ca sa primesti indemnizatie de 600lei/luna" .... serios ?! asta intrebasem si eu la un alt topic dar nu am primit raspuns... sau nu l-am vazut eu ... dar daca eu am inceput cursurile la o postliceala sanitara in septembrie 2012 , si nasc in martie 2013?! mai primesc acea indemnizatie chiar daca e postliceala?
    daca sunt cursuri de zi primesti .. dar cel mai bine suna direct la cei cu asistenta sociala si te vor lamuri

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Pacat ca la " postliceale" nu se predau si cursuri de bune maniere.Daca te exprimi ireverentios, mi se pare normal sa nu iti raspunda nimeni. "Serios" vorbind, daca esti la cursuri de zi, chiar si liceale, tot primesti indemnizatie; trebuie sa ceri adeverinta de la scoala cum ca nu ai intrerupt studiile.

Membru inregistrat la
    29.08.2012
    Postari in forum
    50
    multumesc frumos pentru raspuns , roxpau ... o sa ma interesez ! :)

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    daca esti la zi da. am avut o colega de munca care la fel ca tine a facut postliceala la zi si acum primeste indemnizatie

Membru inregistrat la
    29.08.2012
    Postari in forum
    50
    multumesc frumos pentru raspuns ! Sarbatori fericite si multa sanatate !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari