Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Odrida's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2012
    Postari in forum
    1

Indemnizatie cresterea copilului absolventa de facultate

Am si eu o intrebare. Am terminat facultatea in acest an, in iulie 2013 cu examen licenta si m-am inscris la somaj in termenul legal. Prima luna pt care voi prima somaj e noiembrie. Intre timp am ramas insarcinata si voi naste in iulie. Am vreo sansa sa primesc indemnizatie de crestere a copilului?

Floricica Nou Venita Maya's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    3
    Bunasi eu anul asta am terminat facultatea, dar dn cauza ca cand am dat licenta am lucrat (acum nu mai lucrez) nu as putea primi indemnzatie si nici tu pt ca trebuie sa ai 1 an cu venituri impozabile. Aici intra si somajul dar tine doar 6luni si nu este suficient. :(

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Maya Vezi mesajul
    Bunasi eu anul asta am terminat facultatea, dar dn cauza ca cand am dat licenta am lucrat (acum nu mai lucrez) nu as putea primi indemnzatie si nici tu pt ca trebuie sa ai 1 an cu venituri impozabile. Aici intra si somajul dar tine doar 6luni si nu este suficient. :(
    Confunzi lucrurile;tu nu iei indemnizatie din cu totul alte motive. Cei care studiaza nu trebuie sa faca dovada veniturilor impozabile; alte reguli sunt aplicabile lor.

Floricica Avansata al3ssia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2012
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Confunzi lucrurile;tu nu iei indemnizatie din cu totul alte motive. Cei care studiaza nu trebuie sa faca dovada veniturilor impozabile; alte reguli sunt aplicabile lor.
    si care sunt acele reguli?si eu st absolventa de facultate,in vara am licenta...am avut o intreprindere individuala timp de 1an si ceva cred,dar nu am avut venituri pe acea firma...care sunt acele reguli?ca am inteles ca pot primi indemnizatie...

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de al3ssia Vezi mesajul
    si care sunt acele reguli?si eu st absolventa de facultate,in vara am licenta...am avut o intreprindere individuala timp de 1an si ceva cred,dar nu am avut venituri pe acea firma...care sunt acele reguli?ca am inteles ca pot primi indemnizatie...
    In primul rand o sa te rog sa te adresezi civilizat.In al doilea rand ofera informatii complete si vei primi raspuns pe masura. Faptul ca ai avut un srl sau pfa fara venituri inregistrate nu-ti confera dr la indemnizatie. Insa, daca la momentul nasterii esti studenta la cursuri de zi , invatamant liceal, postliceal, universitar de master sau doctorat, ai dreptul la indemnizatie fixa in cuantum de 600 lei/luna. De asemenea , daca nasti in perioada cuprinsa intre absolvirea cursurilor si sustinerea examenului de licenta, ai dreptul la indemnizatie. Mai exista un termen de 60 de zile , dupa absolvirea exam de licenta si inscrierea la somaj sau angajarea cu CIM , perioada in care daca nasti, ai dreptul la indemnizatie.

Floricica Avansata al3ssia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2012
    Postari in forum
    1.387
    cred ca m-am adresat civilizat...multumesc de informatii;)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari