Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita petri ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2009
    Postari in forum
    21
    Multumesc mult. O zi placuta tuturor!

Floricica Nou Venita dana_ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    2
    neata fetelor sunt noua pe acest forum.....va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare: trebuie luate obligatoriu toate cele 126 de zile de concediu de maternitate sau numai cele 42 de zile de postnatal? am o hartie cu actele necesare pt indemnizatia de crestere copil si pe ea scrie k doasarul se depune in maxim 60 de zile de la terminarea concediului de maternitate (126 zile). Mie nu imi convine sa mai astept sa treaca toate aceste zile, vreau sa imi depun dosarul imediat dupa cele 42 de zile de postnatal, pt k eu imi platesc cartea de munca si nu ma avantajeaza....va pup

Floricica Nou Venita daniela87's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2011
    Postari in forum
    3
    Buna! sunt si eu noua pe aici...va rog sa ma ajutati...as vrea sa stiu daca beneficiez de indemnizatie, pt ca am dor 9 luni de munca...as putea plati cumva pt celelalte 3 luni? astept raspuns cat mai repede!!!

Floricica Nou Venita ionutz_ina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    4
    buna as avea si eu 2 intrebari va rog sa ma scoateti si pe mine din dilema: 1.sunt insarcinata in 7 saptamani,am instiintat angajatorul unde lucrez cu contracte determinate,ei asigurandu-ma ca mi se va prelungi pan cand voi face un an asta daca nu voi naste pan atunci,iar eu sunt angajata incepand cu data de 25 oct 2010,data la care e posibil sa nasc fiind 2 nov 2011,as avea un an ca sa pot sta acas in CCC 2 ani?ce ziceti?sau daca as avea concediu ala de 126 de zile parca si dupa nasterea copilului si abia apoi sa in iau CCC se ia in calcul sa fie un an de exemplu?
    2.acel 75% se ia din salarul brut care il am 915 lei sau din cel net care e in jur de 1000 cu tot felu de sporuri si bonusuri,se iau in calcul si alea d p ult 12 luni? va multumesc si ast raspunsul d-voastra sa pot intelege si eu legea asta tampita

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Ionutz..deci..tu esti angajata de pe 25.10.2010
    sa inteleg ca este pe 1 an contractul..expira anul acesta pe 25.10?
    Tu ar trebui sa nasti pe 2 noiembrie?
    am inteles eu bine?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    ionutz_ina : Teoretic ai avea 1 an , ca sa poti lua CCC. In cazul in care nasti inainte de termen, poti aranja cu medicul curant sa iti dea o adeverinta cum ca ai nascut „prematur”.
    OUG 148/05: " Art.4 (8) in situatia in care nasterea se produce inainte de termen, perioada prevazuta la alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate."
    Adica sa vorbesti cu medicul sa-ti dea o asemenea adeverinta din care sa reiasa ca ai nascut mai repede decat a prezumat el.

75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni ( OUG nr. 111/2010 )
    Modificata de Krisstina; 22.03.2011 la 11:40:07.

Floricica Nou Venita maria0608's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2009
    Postari in forum
    23
    Citat Postat de cosmi83 Vezi mesajul
    Buna ziua
    E adevarat ca,concediul de odina se ia tot aferent anului in curs,indiferent cand nasti?
    Eu nu stiu asa.. Stiu ca se calculeaza proportional cu perioada din an lucrata. De exemplu, mie deja mi-au calculat ca am dreptul la 6 zile de concediu de odihna, iar cu astea 6 zile voi incepe prenatalul. Adica mai intai stau 6 zile in concediu de odihna, apoi intru in prenatal.

Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    4
    sunt angajaata din25 oct 2010 cu contracte pe 3 luni,si mi-au promis ca tot la 3 luni il vor prelungi ca sa fac un an

Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    4
    as mai avea o intrebare am vazut ca a mai intrebat cineva,din acel an lucrat poti avea cateva zile intrerupere?parca 15 zile am vazut ca i sa raspuns e adevarat?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Multa bafta.sa fie totul bine.
    sarcina usoara iti doresc.
    daca ai inregistrata hartia prin care anunti angajatorul ca esti insarcinata eu zic , ca este totul ok.

Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    4
    va multumesc mult pentru raspunsuri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari