Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de organza Vezi mesajul
    Fetelor,am o intrebare...Dsca eu locuıesc in alta tara...pot beneficia pt bb de alocatıe?.. Copilu aici se va naste dar v-a abea si certificat romanesc..pt ca il voi scoate de la ambasada. Oare e posibil?...Mai mult vreau ca acei bani sa se duca intr-un cont..

In situatia in care nasterea este inregistrata in alta tara, alocatia pentru nasterea copilului se acorda doar in cazul copiilor ai caror parinti au domiciliul sau resedinta in Romania si au certificat de nastere eliberat de autoritatile romane.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Daca copilul domiciliază în Romania, iar parintii lucrează cu forme legale într-un alt stat membru: alocatia este platita de statul pe teritoriul caruia muncesc parintii.

Daca copilul are domiciliul in Romania , iar mama lucreaza in Italia si tatal in Spania: dosarul pentru alocatie se face pentru una dintre cele doua tari , fie Spania, fie Italia ( de exemplu)

Daca statul de resedinta al minorului este Romania, iar unul dintre parinti lucreaza aici, iar altul intr-o alta tara comunitara, atunci copilul isi ia alocatia de la statul roman, urmand ca celalalt stat sa acorde un complement diferențial.

(Regulament 1408 )

Floricica Nou Venita andreeaiulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2011
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor,
    Am decis sa imi fac cont aici in speranta ca poate voi ma puteti ajuta cu un raspuns legal clar: am primit de o luna decizia pentru indemnizatia de crestere a copilului, dar este diferenta de 100 ron inctre ce am calculat eu si ceea ce a decis Biroul de Indemnizare Caras-Severin. M-am interesat si se pare ca diferenta vine din modalitatea de calcul, ei considerand ultimele 12 luni fiind ultimele 11 luni anterioare lunii nasterii copilului si ca 12-a luna ei dubleaza luna dinaintea nasterii copilului. In adeverinta standard care trebuie completata scrie clar ca luna 1 este luna nasterii opilului. Cine are dreptate si cum se calculeaza corect?
    Multumesc mult de ajutor

Floricica Nou Venita mihaidiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2011
    Postari in forum
    1
    buna ziua,

atunci cand depui la angajator cererea de suspendare a contractului de munca trebuie sa precizezi cat stai in concediu, n situatia in care oricum iei 600bron fie ca stai un an sau 2.

Floricica Nou Venita denissiioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2008
    Postari in forum
    3
    buna ziua,as avea si eu o intrebare:daca eu lucrez in italia,cu contract de munca temporar(pe per.de vara)insa in Romania nu lucrez;pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    OUG 111/2010 spune:
    "In vederea acordarii CCC si a indemnizatiei aferente persoanele care au realizat activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene sau in alte state care aplica prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, denumit in continuare Regulament, beneficiaza de totalizarea perioadelor de activitate realizate in aceste state in conditiile prevazute de acesta".

Cetatenii romani care au contract de munca in strainatate pot beneficia de indemnizatia acordata pentru cresterea copilului. Pentru a beneficia de acest drept, titularul legal trebuie sa se prezinte in tara, la primaria de care apartine si, pe langa actele obligatorii, acesta trebuie sa prezinte contractul de munca tradus si legalizat insotit de certificatul sau extrasul de nastere tradus in limba romana si legalizat. Reprezentantii legali primesc indemnizatia in moneda nationala a veniturilor realizate de acestia la cursul de schimb valutar stabilit de BNR din ziua anterioara stabilirii dreptului.

Acte necesare:
    # actul de identitate si, dupa caz, livretul de familie
    # certificatul de nastere al copilului
    # certificatul de handicap al copilului (daca este cazul)
    # declaratie pe propria raspundere ca cel care cere indemnizatia nu beneficiaza-in acelasi timp-de indemnizatia de maternitate
    # declaratia ca celalat parinte nu primeste aceasta indemnizatie
    # declaratia celui care cere indemnizatia ca se ocupa de ingrijirea si cresterea copilului si ca acesta nu este incredintat spre ingrijire altei persoane sau ca este dat in plasament

Floricica Nou Venita Rusu_Flavia_Florina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2010
    Postari in forum
    1
    buna seara
    va rog daca ma lamuriti si pe mine,am un copil nascut in ianuarie 2010 sunt in concediu de crestere a copilului pana in ianuarie 2012 cu o indemnizatie de 85 la suta,acum mai putin ca a taiat din ea,sunt insarcinata cu al doilea copil si urmeaza sa nasc in iulie 2011,as vrea sa stiu daca pt. al doilea mai primesc ceva si daca as vrea sa ma intorc la lucru cand primul copil va face doi ani voi beneficia de acel stimulent pt. al doilea copil daca nu mai raman in continuare si pt.el in concediu de crestere

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Rusu_Flavia_Florina Vezi mesajul
    buna seara
    va rog daca ma lamuriti si pe mine,am un copil nascut in ianuarie 2010 sunt in concediu de crestere a copilului pana in ianuarie 2012 cu o indemnizatie de 85 la suta,acum mai putin ca a taiat din ea,sunt insarcinata cu al doilea copil si urmeaza sa nasc in iulie 2011,as vrea sa stiu daca pt. al doilea mai primesc ceva si daca as vrea sa ma intorc la lucru cand primul copil va face doi ani voi beneficia de acel stimulent pt. al doilea copil daca nu mai raman in continuare si pt.el in concediu de crestere
    https://www.copilul.ro/forum/cafenea...8/index19.html

aici ai toate datele necesare .

Floricica Nou Venita ralucarusu's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    1
    Pentru cele care locuiesc in bucuresti
    informatii puteti obtine de la agentia de prestatii sociale bucuresti,
    str.ion campineanu nr.20, etaj 3, sector 1 email:ajps_buc@yahoo.com

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Buna fetelor
    cu ce se ajunge aici:

AJPS: Ilfov
    sos.Iancului nr.48, sector 2..
    scrie ca in Cladirea Metalurgica..dar eu nu stiu ce masini RATB trec pe acolo? Multumesc ..astept raspuns

Floricica Novice madalik's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    531
    super tare informatia dar prea tarziu din pacate pentru mine fetita mea are deja aproape 3 anisori,habar nu am avut de aceste drepturi dar datorita tie voi informa si eu alte mamici de aici ca au acest drept,ma refer la postarea critina10
    Modificata de madalik; 01.03.2011 la 16:06:20.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari