Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita LINIAUNU's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2011
    Postari in forum
    2

Indemnizatie crestere al doilea copil

Buna ziua.
    Sotia mea se afla in concediu de crestere a fetitei nascuta in ianuarie 2010. Concediul este de 2 ani, indemnizatia de 600 lei.
    Intrebare:
    Daca eu solicit indemnizatie de crestere al celui de-al doilea copil care urmeaza sa se nasca in iulie, sotia este boligata sa renunte la indemnizatia de crestere a primului copil? sau nu? Eu o sa beneficiez de prev art 9 alin 6 din oug 111 /2010?

Dar daca sotia mea v-a cere ea indemnizatie de crestere si pentru al doilea copil pentru inca 2 ani, v-a fi nevoita sa renunte la prima indemnizatie? ori este obligata sa termine prima indemnizatia pentru a continua cu a doua?-Am inteles ca asa prevede regulamentul de aplicarea al oug 111.

Multumesc de raspunsuri

mada_lyna
    Guest

mada_lyna
    Guest
    Normele metodologice OUG 111/2010. Pagina 2

si astea sunt normele metodologice

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    pe scurt fiecare copil primeste indemnizatia in parte. Sotia poate ramane in CIC nu trebuie este nevoita sa renunte. Dvs puteti intra in CIC, si sa stati 2 ani acasa dar cu o indemnizatie de maxim 1200lei/luna.

Concret daca sotia decide sa ramana tot ea in CIC(concediu ingrijire copil) va intra in CIC2 pentru copilul 2 la terminarea CIC1 si va sta in continuare indemnizatia urmand a fi 75% din indemnizatia pe care o primeste acuma(daca aceasta suma nu depaseste plafonul de 1200 lei)

Floricica Nou Venita ilinca13's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2011
    Postari in forum
    3
    buna ziua.
    sunt in concediu de cresrere a copilului pana in luna ianuarie 2012. Sunt insarcinata in 2 luni cu risc maternal. Ce trebuie sa fac cand imlinesc 2 ani de la primul copil. merg cu concediu in continuare pana ce nasc? indemnizatia cum se va calcula? Multumesc mult.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ilinca13 Vezi mesajul
    buna ziua.
    sunt in concediu de cresrere a copilului pana in luna ianuarie 2012. Sunt insarcinata in 2 luni cu risc maternal. Ce trebuie sa fac cand imlinesc 2 ani de la primul copil. merg cu concediu in continuare pana ce nasc? indemnizatia cum se va calcula? Multumesc mult.
    Continui cu concediul de risc maternal sau/si concediul prenatal pana nasti. Concediile - de risc maternal si prenatal , sunt considerate stagiu de cotizare. In functie de veniturile pe care le-ai avut in cele 12 luni anterioare nasterii ( perioada in care intra si cateva luni cand ai incasat ICC pt primul copil) ti se va calcula indemnizatia pt al doilea copil.

Floricica Nou Venita zephyr's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2011
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Continui cu concediul de risc maternal sau/si concediul prenatal pana nasti. Concediile - de risc maternal si prenatal , sunt considerate stagiu de cotizare. In functie de veniturile pe care le-ai avut in cele 12 luni anterioare nasterii ( perioada in care intra si cateva luni cand ai incasat ICC pt primul copil) ti se va calcula indemnizatia pt al doilea copil.
    Buna ziua,

Sotia mea este in CIC pana la 2 ani (dupa legea veche - a nascut in sept 2010) si acum este insarcinata in cca 4-5 saptamani. Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului atat pentru perioada pana primul implineste 2 ani (probabil se vor suprapune cateva luni) si cum se calculeaza dupa aceea. Multumesc.

Legea veche spunea asa:

Art. 8. - (1) În cazul în care persoana îndreptățită, beneficiară a stimulentului lunar sau, după caz, a concediului și a indemnizației lunare pentru creșterea copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, naște în această perioadă unul sau mai mulți copii ori i se încredințează spre adopție, i se încuviințează adopția, i se dau în plasament unul sau mai mulți copii ori este numită tutore, se procedează după cum urmează:
    a) dacă cele 12 luni prevăzute la art. 1 alin. (1) din ordonanța de urgență sunt acoperite în totalitate de perioada de concediu și indemnizația lunară pentru creșterea copilului, acordarea acestora se prelungește corespunzător până la încheierea duratei de acordare pentru cel din urmă copil, conform legii, a concediului și indemnizației pentru creșterea copilului. Pe această perioadă se acordă o singură indemnizație, la aceeași valoare cu indemnizația primită anterior nașterii celui din urmă copil.
    Indemnizatia nu se impoziteaza.

Conform legii vechi in perioada de suprapunere a concediilor se acorda 600 de lei si dupa aceea se continua cu indemnizatia primului copil. Asa se procedeaza si dupa legea noua?
    Modificata de zephyr; 05.10.2011 la 10:36:35.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de zephyr Vezi mesajul
    Buna ziua,

Sotia mea este in CIC pana la 2 ani (dupa legea veche - a nascut in sept 2010) si acum este insarcinata in cca 4-5 saptamani. Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului atat pentru perioada pana primul implineste 2 ani (probabil se vor suprapune cateva luni) si cum se calculeaza dupa aceea. Multumesc.

Legea veche spunea asa:

Art. 8. - (1) În cazul în care persoana îndreptățită, beneficiară a stimulentului lunar sau, după caz, a concediului și a indemnizației lunare pentru creșterea copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, naște în această perioadă unul sau mai mulți copii ori i se încredințează spre adopție, i se încuviințează adopția, i se dau în plasament unul sau mai mulți copii ori este numită tutore, se procedează după cum urmează:
    a) dacă cele 12 luni prevăzute la art. 1 alin. (1) din ordonanța de urgență sunt acoperite în totalitate de perioada de concediu și indemnizația lunară pentru creșterea copilului, acordarea acestora se prelungește corespunzător până la încheierea duratei de acordare pentru cel din urmă copil, conform legii, a concediului și indemnizației pentru creșterea copilului. Pe această perioadă se acordă o singură indemnizație, la aceeași valoare cu indemnizația primită anterior nașterii celui din urmă copil.
    Indemnizatia nu se impoziteaza.

Conform legii vechi in perioada de suprapunere a concediilor se acorda 600 de lei si dupa aceea se continua cu indemnizatia primului copil. Asa se procedeaza si dupa legea noua?

Conf. prev art.9 din OUG111/2010, cuantumul majorat al indemnizatiei se acorda numai pe perioada sprapunerii celor doua situatii, in functie de data nasterii copilului ulterior, respectiv pana la implinirea de catre primul copil a varstei de 2 ani. Dupa acest moment, ICC 2 se va recalcula. Exista o singura exceptie:NU se aplica aceste norme daca primul copil este nascut inainte de 1 ian 2011.

Floricica Nou Venita zephyr's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2011
    Postari in forum
    2
    Pai primul copil este nascut in sept 2010. Nu prea m-ati lamurit cu raspunsul. Concret, daca acum spre exemplu am indemnizatia 1500 de lei, si inainte cu 2 luni sa implineasca primul copil 2 ani, se naste al doilea. Cati bani primesc pana implineste primul copil doi ani? (1500 +600?) Si cati bani primesc dupa ce primul impineste doi ai? (Tot 1500, sau 75% din 1500? Si cat poate sta in concediu? Un an sau doi?) Astept un raspuns. Multumesc,

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de zephyr Vezi mesajul
    Pai primul copil este nascut in sept 2010. Nu prea m-ati lamurit cu raspunsul. Concret, daca acum spre exemplu am indemnizatia 1500 de lei, si inainte cu 2 luni sa implineasca primul copil 2 ani, se naste al doilea. Cati bani primesc pana implineste primul copil doi ani? (1500 +600?) Si cati bani primesc dupa ce primul impineste doi ai? (Tot 1500, sau 75% din 1500? Si cat poate sta in concediu? Un an sau doi?) Astept un raspuns. Multumesc,
    Vei primi 1500 pana ce primul copil implineste 2 ani ( chiar daca cel de al doilea copil este deja nascut) fara sa iei cei 600 lei in plus. Dupa ce se termina ICC pt primul copil, va incepe ICC pt al doilea copil, in cuantum de 75% din suma pe care ai incasat-o ( 75% din 1500 lei ). Se poate sta in concediu 1 an sau 2 ani, dar tb stabilit de la bun inceput ce optiune alegi.

Floricica Nou Venita ilinca13's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2011
    Postari in forum
    3
    Multumesc Krisstina pentru raspuns.
    In ciuda unor probleme cu cel mic nu am mai putut intra.
    Totusi nu sunt lamurita.
    Continui cu concediu de risc si prenatal luand bani suma a ultimelor 12 luni lucrate inainte de nastere sau a celor ultime 6 luni lucrate. din cate tin minte prenatalul la primul copil s-a calculat la ultimele 6 luni lucrate.
    Dar nu inteleg cu astea cateva luni cand am incasat ICC pt. primul copil. Eu acum merg cu o indemnizatie de 1480 lei in care am inclus si alocatia de 200lei.
    Te rog sa fii mai explicita caci nu prea inteleg.
    Multumesc mult.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari