Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime iulia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2008
    Postari in forum
    8.120

Indemnizatia pentru cresterea copilului - mama eleva sau studenta.

Legea nr. 240/2009 - completarea alin. (2) al art. 1 din OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului <br />
    <br />
    Legea nr. 240/2009 pentru completarea alin. (2) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 403, din 15 iunie 2009<br />
    <br />
    <br />
    Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.<br />
    <br />
    Articol unic. — Alineatul (2) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile ulterioare, se completeaza dupa cum urmeaza:<br />
    <br />
    — Dupa litera l) se introduce o noua litera, litera m), cu urmatorul cuprins:<br />
    <br />
    „m) urmeaza cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar, organizat potrivit legii, frecventate fara intrerupere. Sunt exceptate de la aceasta obligatie persoanele care au intrerupt cursurile din motive medicale.”<br />
    <br />
    Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.

Floricica Nou Venita sovarroxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2008
    Postari in forum
    4
    buna,dati mi si mievarog un raspuns ptcaam o nelamurire.in anul candam ramas insarcinata intrasem in anul 1 la o facultate in bucuresti la care platisem primele 2 taxe.dar eu am renuntat la ea si nu m am dus la niciuo sesiune si nici nu am platit ult taxa.am nascut in iulie si m am inscris la o facultate in pitesti iar acm sunt anu 2 iar baietelul are 1an si patru luni.ma incadrez pt indemnizatiesau nu?

Membru inregistrat la
    19.09.2008
    Postari in forum
    8.120
    buna roxana!!!
    trebuie sa mergi sa te interesezi daca te incadrezi,tu ar trebui ca la data cand ai nascut si fi fost inscrisa la o unitate de invatamant de stat ,cursuri de zi si nu trebuie sa ai nici o intrerupere.

Floricica Cu Vechime ancutzik84's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    ca studenta ca sa beneficiezi de indemnizatie trebuie sa ai licenta luata

Membru inregistrat la
    19.09.2008
    Postari in forum
    8.120
    buna ancutzik,ca stundeta nu trebuie sa ai licenta luata,trebuie sa fii inscrisa la cursuri de zi

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    asa stiam si eu ca trb sa ai licenta luata! altfel nu cred ca primesti indemnizatie

Floricica Nou Venita lusy88's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2010
    Postari in forum
    2
    as avea si eu o nelamurire..eu anul acesta imi dau licenta...daca o iau si apoi ma inscriu la master,primesc indemnizatia pentru cresterea copilului?

iubytzik22
    Guest
    In primul rand trebuie sa fii inscrisa la cursuri de zi fara nici o intrerupere exceptie facand motivele medicale.....Este important sa termini facultatea cu diploma cu tot....si sa ai si licenta luata la sfarsitul anului...eu stiu pt ca am nascut in anu 2 de facultate in noiembrie 2008 si abia in noi 2009 am putut lua banii...Iar pt cei care sunt la liceu trebuie neaparat sa ia bacu sa poata benefic ia de bani...mai precis trebuie sa termini fie liceu/facultate chiar daca ai un copil.....cat despre master trebuie sa fii la zi si fara sa faci intrerupere ca sa poti beneficia de bani.....
    Modificata de iubytzik22; 23.06.2010 la 12:22:01.

Floricica Nou Venita lusy88's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2010
    Postari in forum
    2
    ideea e ca eu acum am ramas insarcinata..in iulie imi dau licenta...dar nasc anul viitor in februarie.primesc indemnizatia?sau numai daca ma inscriu la master?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de lusy88 Vezi mesajul
    ideea e ca eu acum am ramas insarcinata..in iulie imi dau licenta...dar nasc anul viitor in februarie.primesc indemnizatia?sau numai daca ma inscriu la master?
    Da primesti banii pt ca legea spune asa""daca anterior celor 12 luni de la nasterea copilului ai urmat cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar poti beneficia de 600 lei

Floricica Nou Venita carmencitta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2008
    Postari in forum
    22
    Citat Postat de lusy88 Vezi mesajul
    Daca studiile de master sunt postuniversitare nu poti beneficia de indemnizatie.Dupa licenta te poti inscrie la AJOFM in cautarea uniu loc de munca in 60 de zile si apoi depui alt dosar de somer indemnizat.In acest caz poti beneficia de indemnizatie, pt. ca ai acoperite cele 12 luni anterioare nasterii.

+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari