Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2008
    Postari in forum
    3

Indemnizatia dupa somaj

Salut fetelor, am si eu o nelamurire si va rog sa imi dati un sfat dc puteti. Eu am ramas gravida in luna iunie 2008 iar in iulie mi-am dat licenta. Eu n-am mai lucrat si acum sunt in somaj si nu stiu dc pot beneficia de indemnizatie. Stie cineva ceva?Dc nasc in timpul somajului sunt posibilitati sa primesc indemnizatie?

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    beneficiezi de indemnizatie daca ai ultimele 12 luni lucrate, efectiv. astea sunt conditiile. in cazul tau,din pacate nu cred ca vei primi.

nicole13
    Guest
    http://www.copilul.ro/t_Indemnizatia_pentru_cresterea_copilului_pana_la_2_ani_543_46_2.html

gasesti aici, mai multe despre ceea ce te intereseaza! sectiunea gossip

Floricica Cu Vechime ancutzik84's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    mony,salut! eu sunt in aceeasi situatie cu a ta,in iulie mi-am dat licenta si in august am ramas gravida,in august am fost sa fiu luata in evidenta la ajofm si pe urma am depus dosarul pt indemnizatia de somaj. eu m-am interesat si beneficiez de indemnizatie automat si tu beneficiezi. dupa ce faci 7 luni de sarcina te duci la med de familie pt a intra in concediu prenatal ,asa k stai linistita beneficiezi de indemnizatie pt k indemnizatia de somaj se considera stagiu de cotizare. daca mai ai alte intrebari te ajut cu mare placere.

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    si chiar daca nasti in timpul somajului e ok si beneficiezi de indemnizatie.

Floricica Nou Venita cristinahajdu's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2008
    Postari in forum
    39
    pai daca nu lucreaza niciunde pt ce sa-i elibereze concediu prenatal medicul de familie,sa-l duca cui?
    Si eu sunt relativ in aceeasi situatie.....din 31 decembrie 2008 mi se termina contractul(s-a desfiintat firma) iar din 1 ianuarie pana la sf lui martie cand trebuie sa nasc sunt descoperita.
    Am ceva probleme cu firma la care am lucrat si nu vor sa-mi elibereze adevrinta pt somaj....
    Sa ma lamuriti si pe mine cum e cu concediul prenatal....
    Pupici

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    mie asa mi-a zis o tipa care se ocupa de indemnizatiile de cresterea copilului..dupa ce fac 7 luni si ceva ,sa merg la dr de fam sa imi dea concediu prenatal si cu asta la ajofm din cate am retinut eu. mony din cate a zis ea a terminat facultatea si este in somaj . eu m-am informat si stiu ca beneficiez de indemnizatie .
    in legatura cu problema ta ...ai putea sa apelezi la cineva care are o firma si sa iti faca un contract de munca si sa iti platesti tu din buzunarul tau tot sa nu fi descoperita . sper sa iti rezolvi problemele care le ai cu cei de la firma la care lucrezi.

Membru inregistrat la
    08.12.2008
    Postari in forum
    39
    o sa intru si eu in somaj din 1 ianuarie......am rezolvat cu firma in sensul ca am facut plangere la ajofm,urmand ca in 10 ianuarie sa fac si la Itm,iar daca nu se rezolva pana in 20 mergem in instanta.
    Nu stiam ca se da concediu prenatal si daca esti in somaj ....am sa intreb si eu cand imi depun dosarul cum se procedeaza ,tu ai fost in situait asta?
    pupici

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    cristina..eu in situatia ta nu dar am auzit cazuri de genul tau ..eu am terminat facultatea anul asta in iulie si in august am ramas gravida...si am fost la ajofm sa ma ia in evidenta si apoi am fost de mi-am depus dosarul pt indemnizatia de somaj .
    acu sunt in somaj. ajutorul de somaj se considera ca ai cotizat si este una din conditiile de a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. concediul prenatal este de 126 zile si poti sa mergi la dr cand ai 7 luni si ceva da ai grija sa iti pastrezi macar 45-60 zile pt cand vei naste in caz ca nu esti sigura cand se va naste puiutul.
    si cu adeverinta asta de concediul prenatal te duci la ajofm . dar tre sa iti depui din timp dosarul la ajofm sa nu ai vreo zi lipsa.
    sper sa se rezolve situatia ta si sa nu fie nevoie sa ajungi in instanta. si sa mergi la ajofm sa vb cu cineva care se ocupa de indemnizatii si te va lamuri.

Membru inregistrat la
    08.12.2008
    Postari in forum
    39
    acum am inteles ce vrei sa zici.....deci oricum se duce concediul prenatal la cei de la somaj,nu?sper sa nu fi inteles eu gresit.
    pupici

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    da se duce cu concediul prenatal la ajofm ca sa iti suspende somajul si sa intrii in prenatal. dar intereseaza-te neaparat cum stai la faza cu somajul ,mai bine te-ai interesa la ajofm dupa craciun sa stii din timp ce ai de facut k tu cred ca ai 6 luni si ceva de sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari